Mariska 30.7.2005. 25 v. toinen tulossa P-HKS
Sitrus 31.7. 30v. esikoinen
Esmeralda 1.8. 30v , esikoinen, Tyks
Killi 1.8. 29v, pikku2
pirre 1.8.
Hobitti77 1.8. 28v, esikoinen, Oys
Merry 2.8.
Johanna 2.8., 29v, esikoinen, NKL
Janna 2.8. 24v, esikoinen, Tays?
Päksy 2.8. 30 v. neljäs tulossa, KYS
Justiina 4.8. 31v. esikoinen, SatKS
Nallukka81, 4.8. esikoinen, TAYS
ewa 4.8. 21v. esikoinen. Kättäri
stitch 6.8. 27v. esikoinen
Vilhelmi 6.8. 31v. toinen tulossa
annastiina 7.8.
Elsa 7.8. tienoilla, toivotaan

33v.
k74 9.8. esikoinen, 31v.
Pompula 9.8. esikoinen, 26v.
tuulia82 9.8. esikoinen, Tays
Jensku 10.8. 28v. esikoinen Oys
Mimi85 10.8. 20v. esikoinen
Shanti 11.8. 26 v. esikoinen
Iiq 11.8. 23v. esikoinen, Kättäri kaiketi
Salula78 12.8. 27v. esikoinen
Piukki 12.8. 24 v. esikoinen
Meri 13.8. 24v. toinen lapsi
Onerva 14.8 ? esikoinen, Tays
Eevi 15.8.?. 38. esikoinen, pks?
Minttu 15.8. 32 v., esikoinen, Tyks
Sinikukka 17.8. 27v. esikoinen, Tyks
Ali71 17.8. esikoinen
Milla2 17.8. 29v. esikoinen
Odottaja81 17.8. 24., esikoinen
Ihaa 18.8. 21v. toinen tulossa
Mutteri 18.8. 27v. esikoinen, Kättäri
Sartsa 18.8. 21v. kolmas tulossa, Itävalta
Nipsu 20.8. 22v. esikoinen, Kättäri
Tico 23.8 21v. esikoinen, TAYS
Janna 23.8. 31v. kolmas, Oys
Lellu81 25.8. 24v. esikoinen, Seks
Alisa 25.8. 27v. esikoinen
tigi 27.8. 26v. esikoinen, NKL tai Kättäri
Mutteri vaihtoi 15.8 -> 18.8 ultran mukaan.
Kerronpa kuulumisiakin pitkästä aikaa. 13+1. Ihanaa kun pahin väsymys on takana päin! Tarkoituksensa silläkin täytyi olla, hoksaan nyt kun pystyn vihdoinkin ajattelemaan kirkkaammin. Jatkuva väsymys pakotti lepoon josta sai voimia kehittää sikiötä sen tärkeimmässä kehitysvaiheessa. Kun katsoo taaksepäin, voi todeta että paljon on täytynyt tapahtua parissa kuukaudessa.
Vielä pari kuukautta sitten haaveilin aikaisista ja pirteistä lauantaiaamuista. Yleensä kun posotin puolille päivin joko juhlinnasta tai muusta rääkkäyksestä johtuen. Nyt herään kasin aikoihin, jos ei muuhun niin vessahätään. Ihanaa kai sekin.
Olen luonteeltani hyvin skeptinen, tai joku vierestä seurannut sanoisi, pessimistinen. Laitoin aikoinaan takarajakseni NP-ultran, jonka jälkeen soisin itselleni sen paljon mainostetun ""raskaudesta nauttimisen"". Ultra oli tällä viikolla ja vaavi siellä polskutteli tyytyväisenä lapsivettä hörppien. Nyt siis lunastan lupaukseni ja lopetan tämän alituisen stressaamisen..
Toivon sitä teiltäkin rakkaat siskot, synnytyssalin ovet kun aukeavat ennemmin kuin ehdimme tajutakaan. Iloitaan siis massuissamme tapahtuvista ihmeistä eikä murehdita, jos ja kun kuitenkin juuri minulle käy huonosti. Tämä aika on oikeasti sitä ihmisen parasta aikaa ja nyt jos koskaan pitäisi edes yrittää riemuita elämän pienistä asioista ja siitä suuremmasta joka meissä kasvaa! Vaavikin voi paremmin jos ei ihan koko aikaa pähkäillä sitä, että kohta korttitalo sortuu ja kaikki menee vituiksi.
Itse aion käydä teatterissa, elokuvissa ja hyvissä ravintoloissa kuluvien kuukausien aikana niin, että napa ruskaa. Toinen juttu on tietysti, jos on koko ajan paha olo ja heikotus. Harva meistä repii huumoria kun kesken leffan lentää laatta toisen poppareille.
4D on aina 4D. Ihan hyvin tehty tällä kertaa mutta tekijöillä on ollut hyvin tiedossa minkälaisia tunnekuohuja ohjelma aiheuttaa. Ja sillähän noita juttuja myydään. Välillä kieltämättä sortuu ajattelemaan, että kuinkahan selviän, jos kaikki meneekin pieleen. Pakko vaan jostain repiä voimaa uskoa, että on niistä kriiseistä ennenkin selvitty. Että ihmisellä on kumma kyky uusiutua. Ja niin minullakin.
Töissä kerroin teamleaderille ja läheisimmille työkavereilleni. Esimiehelle en uskaltanut vielä kertoa. Kyllähän se helpottaa kun uskaltaa avata suunsa. Vastaanottokin oli ihanan kannustavaa, jos ei vallan ""leperteleväistä""

.
Uimassa käyn 2 krt viikossa. Paino on noussut 5 kg 3 kuukaudessa. Eli ihan liikaa. Ruoka on maistunut niin hyvältä! Painan 64,4 kg, enemmän mitä ikinä. Toisaalta ihan yks lysti kun tietää että suunta on sama.
Kaikkea hyvää ja positiivista ajattelua toivotellen! - Mutteri
Ps. Vihlontaa on täälläkin, kuulunee aikaan