Rahatilanne ei muuttuisi ihan mahdottomasti, kun mun tuloni on muutenkin vain kh-tuen suuruinen ja senhän saisin tietty edelleen. Sairaala on sadan kilsan päässä, bensakuluja syntyisi perheelle kyllä melko tavalla. Isä pärjäisi kyllä lasten kanssa ja mummo siskonsa kanssa ottaisi naperot varmasti päivähoitoon. Kesäaikaan omatkin vanhempani osallistuisivat muksutalkoisiin.
Jos me molemmat joutuisimme sairaalaan, en itse asiassa ole edes hajulla, mitä miehen palkalle tapahtuisi... Vakuutukset ovat sentään hoitokulujen osalta kunnossa. Mun olisi varmaan pyydettävä vanhempiani ottamaan koiran hoitoonsa, kaksi alle kolmivuotiasta ja koira + kissa olisi jo liian työläs yhdistelmä vain yhden tahon hoidettavaksi.
Tarvittaessa saisimme rahallista tukea molempien vanhemmilta. Tajusin kuitenkin juuri, että pitääpä opettaa meidän lämmityssysteemin käyttö edes jollekulle, talo lämpiää vain ja ainoastaan puulla. Kesällä lämmittämättömyys ei ole ongelma, kerta viikkoon riittää mutta talvella olisi jonkun laitettava uuniin edes pari kolme pesällistä joka päivä, ettei tölli vallan jäätyisi.