Lisäänkin meidät listaan. Pikkuruinen poika syntyi 15.1 kohtuullisen helpon synnytyksen tuloksena. Mitat 50cm, 2960g, pipo 35,5. Nyt ollaan oltu siis jo hyvän aikaa kotona ja arki on alkanut vähän hahmottumaan. Kova on poika nukkumaan, vetelee reiluja 4h pätkiäkin, mutta nyt en enää ole huolissani, kuten esikoisen kanssa, koska terkkarin punnituksessa poika painoi 6pv vanhana jo 3070g, joten eiköhän ole saanut ravintoa ihan riittävästi;-)
Ulos tekisi kovasti mieli ja eilen käytiinkin ekaa kertaa vähän harjoittelemassa, kun sää oli ihan kohtuullinen. Tämä sisälläolo alkaa tökkimään jo. Kaupassa olen tosin esikoisen kanssa käynyt, mutta ulkoilu on ollut aika vähäistä.
Esikoinen on ollut tosi kova halimaan ja pusittelemaan poikaa, mutta otteet on aika kovat välillä, kun omia voimia oikein tunnista vielä. Tosi positiivisesti suhtautuu poikaan, mutta äiti saa välillä tukkapöllyä ja huutia, kun ei huomiota tulekaan heti, kun käsketään. Palapelejä ollaankin sitten rakennettu ihan urakalla, moneen kertaan päivässä ja montaa eri palapeliä.
Oikein hyviä vointeja kaikille, onnitteluita lapsosen pyöräyttäneille ja voimia vielä odottaville!
Nenne, tyttö 2v8kk ja poika 11pv