Täälläpä sitä ollaan...reissut heitetty ja arki alkaa taas ,mies lopetti lomansa ja lähti aamulla duuniin ,minä jatkan omaani vielä pari viikkoa.
Tänään aloitan eteisen rempan ,jota illalla jatketaan yhteisvoimin kun mies tulee kotiin.
Eilen herättelin vanhaa rakasta harrastusta hevosten parissa ,selkään asti en mennyt ,mutta sujuvasti juoksin kieli vyön alla vieressä kun tyttö ratsasti...ja oli muuten kuuma ,voi pojat. Kivaa oli tonkia siellä navetassa kynnet paskassa jne. vanhasta muistista varusteetkin meni oikein päin ,eikä tarvinnut neuvoja kysellä. Ensiviikolla jatketaan ja kyllä meinaan sit itekkin sinne satulaan hypätä.
Ettei ihan kaikki jutut poikkea ketjun aiheesta niin kp34/26 on eikä edelleen tätiä näy ,testattu on ja negaa näytti ,eli kierto on sekaisin kun seinäkello ja tätähän osasi odottaa kun Terolutit lopetin. Keskiviikkona gyne ,joten ompahan hommaa hänellekkin kun taas tuon alakerran päivittää
Iltarusko ,ensin ONNITTELU HALAUS sitä ollaan tultu rouvas-immeiseksi

Sitten tuohon km jälkeisiin kk. Mulla kaksi kertaa km jälkeen käynnistetty lääkkein tuo kierto kun ei oo ite älynny lähtee toimimaan. Kuusi viikkoa km jälkeen on aina odotettu ja jso ei oo menkat tullu on alotettu tuo Terolut-kuuri ,sillä saa vuodon tulemaan ja kierrot taas rullaamaan. Lääkäri kerran totesi ,että joskus voi mennä tosi pitkään ,ennen kun kroppa alkaa pelittää ,mutta sitä ei tarvii odottaa jos ei halua ,eli otappa puhe-elin kätöseen ja soita aika ,gynelle tai ihan vaikka neuvolaan tai terveyskeskuskeen.
Manna alkaa olla jo loppusuoralla ja Inkkukin perästä tulee vauhdilla...niin se vaan aika rientää

Itse vaikka yrittääkin löysätä pahinta haaveilua ,silti tulee niitä hetkiä ,että tuntuu kaiken polkevan paikallaan ja että mikään ei onnistu. Oman elämän sotkut vielä päälle...niin kyllä välillä tekis tiiliseinä terää (sanonta hakkaa päätä seinään).
Noilla verisuoni asioilla en ole jaksanut päätäni vaivata ,kun kerran henki vielä kulkee ,mutta toivon tietysti saavani siihenkin jotain selvyyttä nyt kun gynelle menen. Ensin oli mielessä "hulluajatus" ,että pyydän saada syys/lokakuulle uuden inssin ,nyt kun nää veriasiat tiedetään ,josko lääkkeiden kanssa onnistuisi ,mutta antaapa olla...kyllä tää elo pitää ensin saada...jos se saadaan...järjestykseen ja vasta sitten suunnitella jatkoa vauva-asioiden suhteen.
Huomatkaa tuosta jutusta...kuinka hullu on nainen...roikkuu ja pitää haaveestaan kiinni ,vaikka elämä olis ihan sekaisin ja ei olis todellakaan järkevää siihen vielä vauvaa saada
Kyllä sitä tosiaan on hourupäinen...heh heh ,ihan itseensäkin naurattaa.
Mamalla loma loppuu ja työt alkaa...pääset taas maajusseja moikkaamaan

Vapaa-ajalla haulikko laulaa ja "riiviö" pitää liikkeellä
Äitykän kanssa jo aamusella pikakuulumisia vaihdettiin...hitto herätti mut kesken hyvänunen...kun jahtasin karannutta koiraani

mihin lie haukku joutunu ,kun jäi uni keksen

Mut ihan oikeesti kiitos äitykälle viestistä ,et herätit mut ylös ,ei mee koko päivä punaselle ristille...vaan aloitan rempan hyvissä ajoin ,muutakin hommaan kun on ihan riittävästi.
Johan tässä tätä höpinää tulikin...lähden laittaa vaatteet päälle ja alan riisuu tuota seinää...toivottavasti saan enemmän kitattua reikiä piiloon kun tehtyä niitä lisää
Aurinkoista päivää kaikille...palaan myöhemmin kurkkimaan ketä on ollut langoilla
