Terveisiä täältäkin helteestä. Kauheeta kun poika menee aina syödessä ihan hikiseksi, siis kyllä se oli tämmönen jo alusta pitäen talvellakin, mutta nyt kun on kuuma jo muutenkin, niin saa poikaa pyyhkiä kuivaksi vähän väliä!

)
Heidi, enpä usko että on pilallehemmottelusta kyse, vaan vauvat vissiiin vaan on niin erilaisia. Seurailen tämmöistä blogia http://tertia.typepad.com/so_close/, jonka kirjoittaja on alkuvuodesta saanut kaksoset, jotka ovat kuin yö ja päivä - toinen nukkuu kiltisti yöt putkeen, toinen heräilee tunnin välein. Ja aivan sama kasvatusmetodi molemmilla vauvoilla.
Tosca, enpä osaa sanoa vinkkejä tuohon suun avaamiseen kiinteille, vaikka mehän tuon ongelman kanssa painittiin imetystaipaleen alussa, kun poika ei meinannut millään avata suutaan rinnalle. Nyt kyllä avaa lusikalle hyvin kun sanon katsopa mitä tässä, aaaaa, hyvää, namnamnjammm, otapa namia aaaaaa tms., ja söisi varmaan lusikankin mennessään, ja tosiaan rintaa odottaa aina kieli pitkällä

) Oletko kokeillut kastaa esim. silikonilusikkaa soseeseen, se vauvalle käteen ja kaluttavaksi? Sotkuahan tuosta kyllä tulee, mutta jospa se assosiaatio syntyisi tuota kautta.
Minä olen muuten jo isontanut soseannoksia, koska ne näyttävät niin hyvin maittavan. Lääkäri juuri sanoi, että menkää vaan lapsentahtisesti, että kokeilla saa kaikenlaista (ehdotti esim. kypsää banaania, hienoksi murennettua keksiä, aprikoosisosetta) mutta tosiaan vaan yksi ruoka-aine kerralla, ja että kyllä se sitten kieltäytyy jos ei enää mahdu. Tänään kokeilinkin sitten laittaa vähän isomman annoksen, ja kyllähän se poika sitten ilmoitti, koska riittää, vaikka luulin, että hänen mahansa on pohjaton kuilu. Maitoakin meni vielä päälle. No, täytyy nyt kuitenkin vielä varmistaa, että se maito maistuu kunnolla, eikös sen pitäisi vielä pitkään olla vauvan pääruoka.
Ps. pidensin juuri perhevapaata syyskuun loppuun, ja tarhapaikkakin järjestyi sopivasti pojalle lokakuun alkuun. Ei millään hennoisi laittaa häntä hoitoon, mutta minkäs teet. Aion kyllä jatkaa imetystä, nimittäin silloin saan tehdä lyhennettyä päivää 5,5 tuntia, mikä on kyllä jos iso helpotus (varsinkin kun ne työt ei ainakaan vielä nappaa sitten yhtään). Mites muilla, joko ""työhammasta kolottaa""?