Tahkoojat 122

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Suvi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ja jatkan heti perään.. Eihän sitä koskaan Kastis tiedä, mitä tämä elämä tullessaan tuo. Yllätyksiä ja ihmeitä on elämä täynnä. Itse en vaan nyt tällä hetkellä jaksa ihmeisiin uskoa... Mutta todellakin on kiva, kun olet noin toiveikas. Olet niin pitkään ollut hyvin matalalla profiililla vauvahaaveissa. Toivotaan, että saatte parisuhteenkin kuntoon. Asioilla on tapana järjestyä! Mutta nyt tämä nainen lähtee saunaan ja jospa vaikka tänään ehtisi ajoissa nukkumaankin. Vähän liian vähissä olleet yöunet tällä viikolla. Mulla on kyllä ihanan vapautunut olo tästä vauvahommasta tällä hetkellä. Pitkästä aikaa en edes jaksanut tikutella ovista. Jospa sitä seuraavassa kierrossa taas innostuis? Saas nyt nähdä.
 
Hmm.. en mä ollut mitenkään luovuttaneena, mutta tosiaan kun elämä oli mitä oli ja realiteetit myös mitä sattui, niin ei sitä jaksanut tehdä itselleen, sitä kahden viikon odotusta ja sitten kahden viikon jännitystä - ja lopputulos olisi kuitenkin aina ollut pettymys.

Mies on selvästi ollut iloissaan, että olen ollut kotona. Että ihan toisen näköistä naamaa on näkynyt kuin silloin kuin tein koko ajan töitä. Ehkä se vaan kaipasi mua, hellua! Huomaa, että se on ollut ihan innoissaan tekemässä mulle ""palveluksia"" eli ruokaa tuodaan eteen, tyynyjä korjataan jne vaikka pärjään kyllä itsekin. Ehkä hän halusi tuntea itsensä tarpeelliseksi. Ja tietysti heti lapan jälkeen olikin kovasti avuksi.

Eilen olin miehen keikalla, sain levy-yhtiöstä lipun. Oli sellainen vähän isompi tapahtuma, joita ei satu minkään bändin kohdalle kovin usein - jos yleensäkään koskaan. Kovasti tykkäsi siitäkin, että tulin katsomaan. Tänään on taas levy-yhtiön karkelot, joihin en nyt jaksanut lähteä. Että vähän niinkuin ""tyhjän panttina"" olen sit himassa :)

Huomenna näen ystävän ytimessä, käydään vähän syömässä. Ihana aloittaa taas pikku hiljaa sosiaalista elämää.

Työkavereiden kanssa olen puhunut tänään puhelimessa. Muuttopäivä on lyöty lukkoon ja seuraavat pari vkoa onkin aikamoista vilinää töissä. Jotenkin alkaa olemaan ikävä jo töitä - ei siis välttämättä niitä hommia, mutta niitä ihmisiä ja sitä sosiaalista meininkiä. Ensi viikolla olen jo varmaan ihan kypsänä..
 
Saikku loppui eiliseen, mutta kävin tänään vielä lekurilla ja olen loppuviikon saikulla. Lepään siis ihan huolella. Kai sitä jotain duunia pystyisi painamaan, mutta ihan täydessä bordelli-terässä en ole. Sen jälkeen olisi vielä 2 vkoa lomia pitämättä, kunhan ehtis..
 
Ei sitä todellakaan kannata puolikuntoisena töihin mennä. Mullahan oli saikkua ensin kaksi viikkoa ja sitten pyysin lisää, koska kipuja oli edelleen jonkun verran ja vatsa oli edelleen tosi pömppö. Ainoastaan verkkarit sai jalkaan. Olisin ehkä nipin napin ollut työkuntoinen, mutta ajattelin, että tästä kärsimyksestä saa kärsiä vähän kaikki. ;) Hyi minua, joka olen erittäin korkean työmoraalin omaava ihminen..
 
Edelleen täällä, yritän motivoida itseäni tekemään töitä mutta kaikki muu ""tärkeä"" yrittää tuppaa mun pöydälle. Häämatkoja olen vähän surffannut mutta kun on hiukan liikaa rajoittavia tekijöitä siinä matkalle lähtemisessä niin päätöksen tekeminen on vaikeaa!

Eilinen papintapaaminen oli ihan hauska. Mies kiemurteli soffalla kun piti ihan ulkopuoliselle kertoa miksi mua rakastaa ja kunnioittaa:-)) Ihan mukavia asioita sieltä tuli:-)) Varmistin vielä ettei pappi jorise mitään ""lisääntykää ja täyttäkää maa"" juttuja, ettei vaan alttarilla tule sellainen fiilis että ""sinäkin -kele""!!!

Juu tulipahan menkatkin lusittua, kp4, nyt innolla odottelen lomaa ja kahden hengen hotellihuonetta:-)). Oon jo aika monta kertaa miettinyt että reissussa""tehdylle"" lapselle olis hauska kertoa että olet made in Toscana tai made in Wien, mutta kele sentään kun ei ole onnistunut. Onkos teillä tälläisia haaveita?

Paree varmaan tehdä noita töitä....
 
Hih hih, Sandeman. Pakko kommentoida tuohon, että toissa syksynä me haaveiltiin (oli siis mahkut) lapsesta, joka olis ollut made in Shepherds Bush! (Oltiin kaverilla Lontoossa). Monta muutakin made inniä yrityksen varrelle mahtuu, mutta tuo oli meistä paras :)
 
Hellurei!

Omaa napaa..kävin aamulla ultrassa ja ensi maanantaina on jo punktio! Kääk! Aamulla klo 7.30 pitää olla simppoja viemässä jo ja tuntia myöhemmin on operaatioaika.

Laskettiin 33 rakkulaa, mutta kaikki eivät ole poimimisvaiheessa maanantaina, mikä on tarkoituskin. Sillä yritetään minimoida hyperin riski. Ihan käsittämätöntä miten niitä pystyy laskemaan ultrakuvassa, kai siihen harjaantuu lääkärinä. Nyt oli suurimmat 15-16 mm. Aika paljon oli 12-14 mm. Sen pienemmät ei ehdi mukaan.

Ensi viikolla sitten saikkua ainakin ma-to ja torstaina on siirto, jos siihen päästään. Kiva kun pitäis pomolle sanoa joku syy tänään tai huomenna..ihan sellanen olo kun olis luvatta jäämässä pois. Ajattelin sanoa että on gynekologinen operaatio ja saikkua tulee muutama päivä. Jos on sit niin utelias et tsekkaa diagnoosin niin sittenhän on.

Aika iisiä tää homma on tähän mennessä ollut, mulla ei ole ollut mitään oireita lääkkeistä, nyt alkaa munasarjat olla vähän painavan tuntuset ja suoli varmaan vähän ahtaalla kun ei oikein toimi kunnolla (varmaan kiinnostaa kaikkia..). Pakko varmaan ostaa jotain ilmaa poistavaa lääkettä ettei punktiossa oo mitään näkyvyysesteitä lääkärillä.. =)

Sandeman, jos sä oot täpinöissäs häämatkan suunnittelusta niin mä en pysy housuissani tässä häiden miettimisessä! Haluaisin heti varata tilat, mutta mies haluaa pohtia vielä..tänään voisi jutella iltasella yhdessä. Kyllä sitä löytyy tiloja ja kirkkojakin kun meillä on ilta-ajankohta.
 
Pikatervehdys.
Eipä ne niukat sitten olleetkaan menkat, vaan ne saapuivat vasta aamuyöllä. Kierrosta tuli siis 31, ihan ok. Ja nyt vuotaa niin, ettei tarvitse arpoa. Ihan hyvä, voin siis napsia clomit omatoimisesti viikonloppuna :)

Katan homma etenee vauhdilla, hinoa! Ja hyvä, ettei ole tullut oireita. Toivottavasti homma menee yhtä kivuottomasti loppuun asti ja tuo sen parhaimman lopputuloksen.

Itse en ole miettinyt, että missä lapsi olisi saanut alkunsa, sama kun jossain saisi. Itse olen saanut alkuni Roomassa, joka on musta aika sööttiä sekin :)
 
Voi tauti, Keiju ja muut rouvat! Miten ihmeessä te totuitte miehen sukunimeen?? Eilisessä neuvottelussa päätin ottaa miehen nimen ja nyt olen harjoitellut nimmaria kuin joku teini!! Hulluja juttuja tulee tehtyä, kollegat jo lyö vetoa kuinka monta kertaa sanon väärän nimen puhelimessa:-).

Musta made in madrid tai made in toscana olisivat olleet parhaat mutta made in assari (asuntovaunu) tai made in sauna kuulostavat ihan yhtä hyviltä:-))). Kataan viitaten pakko sanoa myös: made in labra toimii kanssa!!!

Polttareissa kuultua sukunimiasiasta: yksi oli miettinyt että on mielummin miehensä nainen kuin isänsä tytär. Hmmm.

Ja sitten piristystä: ystävälläni paha endo, laparotomiat (2 kpl) takana, ivf negaa ja sitten luomuplussa!!!! Pikkumies on 3 vee.
 
Sandeman, kiitos piristyksestä. Tosiaan, uskottava se on, että elämä yllättää, vaikka ei ole vielä omalle kohdalle sattunutkaan.

Mä en voisi vaihtaa sukunimeä. Miehen sukunimi on ihan ok, mutta oma on aina ""paras"". Miehen sukua on paljon, meitä tosi vähän. Lisäksi mun sukunimeen liittyy sellainen ""vitsi"", että ollaan tietynlaisia :) Joten, mä siis pitäisi ehdottomasti omani enkä osaa edes kuvitella, että mun pitäisi vaihtaa nimeä. Eikä yhdysnimi tulisi ainakaan meidän tapauksessa kysymykseen, siitä tulisi niin hirveä, ettei mitään rajaa. Olen joskus huuomorimielessä yrittänyt saada miestä ottamaan mun nimen (siis jos oltaisiin menossa naimisiin), mutta ei ole innokas. Ymmärrän senkin.

Niin ja mulle tosiaan made in ihan missä vaan riittäisi. Kerran oli saumat keikkadösässä, olishan sekin aika ""romanttista"".
 
Iltoja! Lueskelin vähän tänään noista Clomeista ja Lugeista ja lähinnä Clomit pistivät kauhistumaan. Aika rankkaa tekstiä oli Pharmacassa. Suuri mahdollisuus siis monisikiöraskauteen ja vauvan aivohermovaurioon? apua iik. Mä en kyllä taida tosiaankaan sellaisia myrkkyjä naamaani pistää. Ja mahdolliset sivuoireet eivät myöskään yhtään hymyilyttäneet. No, onhan tässä taas pari viikkoa aikaa miettiä, mitä tehdä.

Kastis, saitko sä siis uusia Clomeja? Mä myös ymmärsin, että niitä myydään 20 kpl pakkauksissa? Eli onko pakko ostaa ne 20 , jos ne eivät esim. alkuunkaan sovi? Eikö niitä saa viiden pakkauksissa, kun eihän niitä edes syödä kun se 5/kk. Äh, nyt mä alan taas höyrytä... :(
 
Perjantaista huomenta!

Ihanaa on perjantai ja viikon viimeinen työpäivä. Ja onhan tää viikko ollutkin aikamoista huisketta, töistä kaks tyyppiä saikkiksella ja meitsi painaa kolmen edestä. Mutta jos jotain positiivista niin sain eilen parit kehut ja työpaikka tarjouksen.

Ai niin saiskos olla vadelmaviineriä? Paistoin illalla valmispussista, on se helppoa.

Ei tässä nyt mitään asiaa sitten ollut, joten toivottelen kaikille hyvää viikonloppua.
 
Huomenta ihanat naiset!

Liina, kiitos aamupalasta! =)

Suvi, noissa lääkkeiden varoitusteksteissä on kaikki mahdollinen. Monisikiöraskauden vaaraa ei ole kun tehdään ultraseuranta ja varmistetaan ettei useampia munasoluja kypsy. Mulla ei ollut mitään sivuoireita niistä silloin. Klomifeenia on käytetty ainakin 30 vuotta tähän tarkoitukseen, joten hyvin tunnettu lääke varmasti (äitinikin on jo käyttänyt pikkuveljiäni ennen ko. lääkettä).

).( Tärähtelyt alkaa tuntumaan muniksissa, ja maanantai jännittää! Kohta pitäis ilmoittaa pomolle ensi viikon poissaolo, kääks!

Häiden järjestely etenee, varasin just kesäkuun lauantaille Katajanokan Kasinosta tilan, ja ajateltiin mennä jo viikonloppuna katsastamaan sitä. Upea paikka ainakin kuvissa. Alkoholi siellä maksaa, ajateltiin tarjota viiniä aika reippaasta=ruoan aikana vapaasti ja sit tietty konjakit ja alkumaljat. Nyt on vieraslistalla 56 nimeä, ja katsotaan riittääkö...Tuomiokirkon kappeli on tällä hetkellä vihkipaikka-ajatus, se on vapaana silloin. Toinen vaihtoehto on Vanha kirkko. Nyt mä olen yhtäkkiä ihan innoisssani häiden järjestelystä, ja onkin ihan kiva et tulee kumminkin jonkun verran vieraita, ehkä bändikin. Hyvin pystyy järkkäämään häät 3kk varoitusajalla!
 
Huomenta! Sandemanille hyvät lomat, vaikka taisikin jo kadota radioskuuggaan:)

Suvi, mistä oikein löysit tuon ""aivohermovaurio vauvalla""-homman clomien haittavaikutuksista? En ole koskaan kuullutkaan, enkä löytänyt Pharmacan uuden version nettisivuilta tuollaista tietoa... Kyllähän niillä clomeilla se monisikiöisyyden vaara kasvaa, kun muniksia voi kehittyä enemmän kuin yksi, mutta lienee suht harvinaista ja tosiaan niinkuin Katakin sanoi, niin vaaraa ei ole, jos seurantaultrat tehdään. Itselläni ei ole koskaan kehittynyt kuin yksi munis (jos sitäkään), vaikka annostakin on nostettu, joten lienee todella harvinaista, että yhdellä napilla kehittyisi vaikka 5 munista...

Jeh, perjantai, mukavaa viikonloppua kaikille! Ah, enää ensi viikko töitä ja sitten viikko talvilomaa:)
 
""Huomenta"".
Suvi, mulle jäi niitä clomeja niistä inssikierroista. Eli 20 pisti ostaa, 10 meni ja 10 on jäljellä. Ajattelin ihan pokkana omatoimisesti vetää niitä huiviin, siis ehkä, kun ei mullekaan tullut niillä kuin yksi munis, mutta se sitten vauhdilla ja riittävän kookkaaksi. Ja varoitusteksteissä kun pitää mainita ihan kaikki mahdolliset jutut, joten ovat sen takia aikamoisia listoja. Mullakin oli yhdessä antibiootissa ties mitä kauhujuttuja ja huvittavaa kyllä, myös jännetuppitulehdus. No, eipä ole sellaista näkynyt :)

Katalla on tosiaan vauhti päällä. Tsemppiä nyt vain ivf-punktioon (ja tietysti myös siitä eteenpäin) sekä häiden järjestelyyn.

Mihin muuten Keijukainen ja gissa ovat ""kadonneet""? Pirun Sandeman, kun karkasi sinne lomalle :) Tahtoo kans.
 
Heissan! Ai ihanaa Kastehelmi kun olit kaivannut =)
Olen vaan koettanut ""olla"" ja vähän ajattelemattakin näitä vauvahaaveita. Kroppa kun ei vaan toimi ja mua pelottaa tosissaan että toi lapa jotenkin sotki mun hormonit tai sitten se tulehdus ei ole parantunut, tai mikä pahempaa, levinnyt jonnekin munasarjoihin.
Mutta eikös silloin jo luulisi tulevan kuumetta?
Sopia toivoo että nää olis vaan oviskipuja...
Aamulla (eritevar.!) tuli taas jotain ihme mömmöä, ruskeenpunasta. Mitä lie. Lääkekuuri loppuu sunnuntaina ja aion jatkaa vielä Gynophiluksilla että saan bakteeritasapainon kuntoon. Hitto sentään!

Onneksi jotain hyvääkin...varattiin Tukholman risteily huhtikuulle. Otettiin oikein ""lyksys""hytti, skumppaa hytissä ja skumppa-aamiaiset. Pientä hemmottelua...meillä oli itse asiassa vanhenevia Siljan pisteitä joilla saatiin matka. Ei maksanut siis mitään, tai se on maksettu jo joskus aikanaan :) Södermalmille ajateltiin huristaa metrolla, sitä Tukholman keskustaa ei enää jaksa.
Lisäksi haaveissa siirtää reissu jonnekin kauas pois...onko kukaan käynyt Singaporessa/Malesiassa? Kiinnostaisi kovasti vaikka lomaa ei olekaan kuin 1 vk. Mutta eipä tuo haittaa. Ollaan paljon reissaavina ""totuttu"" pitkiin lentoihin ja aikaeroihin.

Katalle tosiaan hurjasti tsemppiä maanantaille. Jostain olen lukenut että hedelmättömyyshoitojen vaativat poissaolot olisivat lain mukaan palkattomia joten tästä kannattaa jutella lääkärin kanssa. Jos voi laittaa siihen jonkun ""toisen"" diagnoosin ettei palkka mene.

Sandeman onkin painellut jo reissuun. Ja Tiitullakin loma häämöttää! Ja mulla ... :)
 
Mulle on näköjään tullut tavaksi kirjoittaa aina kaksi viestiä putkeen. Mutta asiaan:
Kävin lukemassa Tahkoojaplussien kuulumisetkin (lääkitys kohdallaan kun ei masenna?) ja noi Riinuskan tekstit on kyllä aivan ihania! Siis rankkaa toi valvominen ja muu, ei sillä, mutta niin rehellisiä ja sellaisia ""maanläheisiä"". Ettei kaiken tarvitse olla huisia hehkutusta vaan voi rehellisesti sanoa että välillä v*tuttaa. Ihanaa!

Mua se ainakin helpottaa kun jotenkin ""pelkään"" että lapsen synnyttyä ajoittain jopa katuu, (niin just, nyt se tuli sanottua!) katuu sitä että mitä tulikaan tehtyä ja ihana kahdenkeskinen aika matkusteluineen on ikuisesti ohi. Mutta edelleen musta silti tuntuu että näitä asioita ei parane miettiä liikaa!Mä oon jauhanut varmaan jo teidät väsymykseen näistä samoista asioista...
 
Keiju, anna tulla vaan, tuttuja ajatuksia :)

).( Tänään oli inssi ja nyt pitäisi harrastaa (lääkäriä siteeraten) vielä koti-inseminaatiota :) Mies vaan parantaa kerta kerralta. Nyt oli a-siittiöiden määrä 45%, kun viime kerralla se oli 25% ja edellisellä 1%. Oiskohan raksastressi vaikuttanut, kun mikään muu ei ole muuttunut? Lääkäri suositteli vielä yhtä inssiä, kun tuo eka kerta oli noin huono ja silloin ei ollut vielä pistokset käytössä. Sen jälkeen sitten ivf, jonka aloitusta joutuu varmaan odottamaan syksyyn.... ei kovinkaan mieltäylentävä ajatus :(

Katalle tsemppiä ensi viikkoon!!!

Hyvää viikonloppua kaikille ja palailen taas ensi viikolla!!!
 
Heips!
Keiju, anna tulla vaan kaikki tuntemukset! Niinhän minäkin olen tehnyt. ;) Mäkin olen hiukkasen alkanut ""katumaan"" koko hommaa. Liikaa mennyt aikaa, joten on alkanut olla liikaa aikaa miettiä kaikenlaista... Jospa tässä lapsettomuudessa on se tarkoitus, etten mä esim. kestäisikään sitä stressiä, mikä siitä lapsesta sitten tulee. Pienenä pienet murheet ja isona isot. Siitä äitiydestä kun ei voi koskaan erota, eikä sitä hommaa perua. Työpaikkaa voi vaihtaa, samoin miestäkin jos siltä tuntuu. Lasta ei voi. En todella kadehdi huumenuorten äitejä. Ehkä tämä elämä näin on kuitenkin ihan kivaa. Kaikkea sitä on alkanut päässä pyöriä. Tällä hetkellä en ihan suoraan sanottuna edes tiedä, mitä haluan.

Niistä Clomeista, ihan Pharmacassa tiedot olivat. Tiedän kyllä, että kaikki mahdolliset vaarat ja sivuvaikutukset on lueteltu, mutta silti mua hiukkasen epäilyttää. Mä nyt olen vaan tällainen ""luomuihminen"". E-pillereitäkään en kyllä ihan vapaaehtoisesti enää koskaan suuhuni pistä. Selostuksessa sanottiin, että hermostoputkivauriot ovat yleisempiä lapsilla, jotka syntyvät klomifeenillä käynnistetyn ovulaation seurauksena. Sitten kuitenkin todetaan, että yhteyttä klomifeenin ja hermostoputkivauroiden välillä ei kuitenkaan tutkimuksissa ole todettu. Ota tuosta nyt sitten jotakin selvää...

Onhan lääke aina lääke ja niissä myös vaaransa. Samoin kun leikkaus on aina riski, mutta harvoinhan siihen itse leikkaukseen kukaan kuolee. Mä olen vain tosiaan tällainen epäilevä yksilö. Älkää minusta välittäkö!

Mukavaa viikonlopun alkua tahkoojattaret!
 
Keijukainen, kyllä munasarjoihin asti levinnyt tulehdus varmaan nostaisi kuumetta. Toivotaan, että ovat vain oviskipuja. Ja kun kuurikin on vielä kesken, niin voihan siellä vielä joku sinnikäs muhia. Jos ei helpota, niin uudestaan vaan lekuriin, mutta eiköhän se siitä :)

Suvi, ihan varmasti jokaisella lääkkeellä on omat sivu- ja haittavaikutuksensa, mutta sitten taas monilla lääkkeillä on isot hyödyt. Pitää vain punnita, että kummat ovat isommat, haitat vai hyödyt. Olet sä kyllä kovasti tehnyt tota clomi-pohdintaa :) Mä itse ajattelin nyt pokkana ainakin tässä kierrossa vetää clomit, katsotaan sitten mitkä ovat ajatukset seuraavassa (että pidänkö vähän väliä). Mihinkään ultraan en mene, koska enpä usko niiden mitään suuria haittavaikutuksia mulle tekevän. Haluan vain vähän boostata tätä elimistöä, kun tuntuu kierrot pitenevän (32 ja 31 entisten 29 sijaan). Useimmiten noita monia rakkuloita kehittyy pco-laisille ja sitähän sulla ei ole. Mutta tosiaan, kuten monesti todettu, kukin tekee niinkuin parhaaksi näkee.

Gissankin miehellä sitten simpat hienosti parantuneet. Liekö sitten stressi vaikuttanut asiaan vai joko se kevät näkyisi tuloksissa :) Eikös se ollut niin, että huhtikuusta alkaen simppamäärät kasvavat. Ja muutenkin raskauksia alkaa eniten maalis-syyskuussa, joten nythän ne on taas otollisimmat ajat. Eipä vaivuta siis synkkyytten naiset :)

(On muuten tosi helppoa kirjoittaa noin vapautuneesti, kun homma ei ole enää itselle mikään ""pakko"". Tulee jos on tullakseen ja jos ei tule, niin sitten tämä ihan hyvä elämä jatkuu näin..)
 
Mä olen tällainen pohdiskelijatyyppi! Ja hyvähän se on asiat miettiä tarkkaan, mutta ei tietysti pitäis liian tarkkaan. Mullekaan tää juttu ei todella ole enää mikään pakkomielle, en siis oikeastaan tiedä, mitä edes haluan. Tietysti, jos niin kävisi, että jotenkin ihmeen kaupalla raskaaksi tulisin, olisin onnellinen, mutta koska ei siltä näytä, en enää jaksa myöskään vaipua epätoivon syövereihin. En olis kyllä ikinä uskonut, että kaksi vuotta pitää yrittää ja eihän tässä siis edes ole loppua näkyvissä. Kohta jo vuosi siitä plussastakin. Ei ole helppoa ei!

Mutta yes! Nyt on viikonloppu ja on niin keväinen ilma että! Kesälomatkin pitäis jo töihin ilmoitella, onpa kivaa. Kyllä tämä elämä on vaan niin mukavaa. :)
 

Similar threads

M
Viestiä
101
Luettu
2K
M
P
Viestiä
147
Luettu
3K
N
S
Viestiä
103
Luettu
3K
P
S
Viestiä
101
Luettu
3K
J
S
Viestiä
100
Luettu
2K
R

Yhteistyössä