päivää mammoille ! lueskelemassa olen käynyt, mutten ole kerinnyt kirjoitella, nyt vihdoin sain hetken omaa aikaa. vapaata ei ole tosiaan hetkeksikään, poika oppi pari viikkoa sitten kävelemään ja vauhti on aivan mieletön. meillä kaikki tapahtui hetkessä, oppi konttaamaan ja lähes heti aloitti kävelyn. nyt kävelee noin 10 metriä ihan sujuvasti, pysähtyy ja katselee ympärilleen ja vaihtaa kävellessä suuntaakin. arvatkaa vaan onkos meillä jatkuva katastrofitila menossa, välillä poika yrittää kiivetä, menee roskikseen tai parvekkeelle ja tekee kaikkea mahdotonta.
10 kk neuvolassa kokoa oli upeat 77 cm ja painoa noin 12 kiloa. melkoinen jäpikkä. osaa vilkuttaa ja taputtaa, muutama sana tulee ( kakka, kukka, vauva... ) mutta ne eivät tule oikealla kohdalla. äitiä yrittää kovasti tapailla, muuten ei matki puhetta. pippeli on tavattoman kiinnostava vehje, ilman vaippoja ollessa siinä ollaan koko ajan kiinni ja vedetään sitä joka suuntaan. todella aktiivinen ja rohkea poika, välillä vähän vierastaa, mutta sopeutuu nopeasti. kiva, kun poika tekee asioita, mutta kun on aika päätöntä tuo meno... vaikka vahtisi koko ajan, kuitenkin on mustelmilla ja ruhjeilla. kaatui yksi päivä ja loukkasi suunsa. yksi aivotärähdys, tosin lievä, on jo podettu.
yöt on aika mahdottomia, ei rauhoitu muualle kuin meidän väliin. ja vaatii öisin tissiä, muuten ei itkeskely lopu. no, jossain vaiheessa kokeillaan unikoulua, toistaiseksi maatkoon meidän vieressä. ssan edes pari tuntia näin nukuttua.
miten teillä, saako lapsi katsoa televisiota? meillä poikaa on alkanut kiinnostaa esim. teletapit ja muut vastaavat. en vaan tiedä onko se tuijottelu kovin hyväksi, mutta saa äiti ainakin välillä hieman rauhaa. nytkin katselee teletappi dvd:tä innoissaan.
jaksamisia kaikille ja kuullaan taas!
elva ja ukkeli noin 10 kk ja pari viikkoa päälle