miten kukaan kenellä on lapsia voi äänestää niinistöä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "kysely"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja väärin;25407245:
Sauli Niinistöllä on lapsi ainakin iän puolesta. Jenni on häntä 30 vuotta nuorempi.

Jos et sattunut tietämään niin Niinistöllä on kaksi poikaa, joiden yksinhuoltajana hän on ollut vuosia sen jälkeen kun vaimonsa kuoli liikenneonnettomuudessa.

Mutta eihän hän toki tiedä mitään yksinhuoltajista tai lapsiperheistä.. Niistä tietää vaan pelkillä tuilla elävät ihmiset, ei työssäkäyvät.
 
  • Tykkää
Reactions: Big Bang Theory
[QUOTE="Mummeli";25409244]Isovanhempani kuolivat noin 40- vuotiaina. Olen nähnyt heidät vain valokuvista.
Kuuluvatko mummot ja vaarit tiiviisti lastesi elämään ? Onko enää olemassa kultaista paikkaa, jota ennen kutsuttiin mummolaksi ?[/QUOTE]

Tottakai meillä on mummola. Tosin meidän mummolassa asustaa aika paljon Saulia nuoremmat isovanhemmat. Ne ei ole vielä eläkeiässä
 
[QUOTE="mmm";25409293]Jos et sattunut tietämään niin Niinistöllä on kaksi poikaa, joiden yksinhuoltajana hän on ollut vuosia sen jälkeen kun vaimonsa kuoli liikenneonnettomuudessa. [/QUOTE]


On tuo sen vaimo silti nuorempi mitä sen nuutti poika
 
Hoitajilla on hyvä palkka. Lääkärin määräysten toteuttaminen ja kädestä kiinni pitäminen ei niin kauheasti vaadi. Ei mitään tulosvastuuta, työpaikka säilyy aina. Mutta aiheeseen, presidentti ei päätä lapsiperheiden asioista. Edustaa lähinnä.

On se hyvä vastailla noin hyvillä tiedoilla. Itse en ole sairaanhoitaja, mutta sairaalassa muissa töissä. Sairaanhoitajilla on melkoisen suuret vastuut potilaista. Lääkäri toki tekee määräyksiä, mutta lääkityksen annostelee (ja sehän onkin vaativaa ja tarkkaa puuhaa) ja potilaan vointia seuraa hoitajat. Samoin he ovat ne ammattilaiset, joiden havaintojen, suositusten jne. perusteella monesti lääkärit tekevät päätöksiään (lääkärit kun näkevät usein potilasta vain pari minuuttia). Lisäksi sairaanhoitajat (+muu hoitohenkilökunta) siivoaa potilaiden eritteet (menkää ihmeessä käymään lähimmän tk:n vuodeosastolla aamulla), avustavat päivittäisissä toimissa (osin hoitavat kaikki toimet pesemisineen ja syöttämisineen) ja huolehtivat vielä suhteista omaisiinkin. Eli kyllä sen palkan eteen monikin sairaanhoitaja tekee paljon työtä (osin epämiellyttävää).
 
Miten niin kokkare?
Minusta jokaisen lapsellisen(kin) ihmisen pitäisi ymmärtää, että elanto perheelle tulee työn tekemisestä ja nimenomaan siitä, että itse tekee työtä - ei siitä, että joku toinen tekee työtä, maksaa veroja ja elättää sinut ja lapsesi.
Jotta olisi työtä, yrityksillä on oltava edellytyksiä toimia, ja niiden edellytysten luominen on poliitikkojen tehtävä.
Populistipuolue on esimerkiksi sellainen, joka ratsastaa vaikkapa lapsiperheillä ja tukien kasvattamista vaatimalla saa yksinkertaisten äänet. Ei populistipuoluekaan kykene tukia kasvattamaan, jos joku ei sitä rahaa tee. Rahaa ei tehdä Arkadianmäellä, vaan teollisuudessa ja palveluissa. Ja semmoisia asioita tukee Niinistö.

No juurikin näin. Pitää nähdä se kokonaisuus ja tulevaisuus. Ja ymmärtää, mistä asioista se hyvinvointikin rakentuu.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ösdm;25405082:
sh:n koulutus on samantasoinen mitä insinöörin koulutus. Sh:n työ on toki arvokkaampaa, kun korjailee ihmisiä.

Sä sairaanhoitajana käytät päivittäin insinöörien tekemiä laitteita, jotka helpottavat hoitotyötä.

Musta on aivan hirveää arvostella toisten ammatteja, kun ei niistä oikeasti mitään tiedä.

Teknisten laitteiden lisäksi niitä insinöörejä on ollut toteuttamassa mm. potilastietojärjestelmiä. Vai olisiko se helpompaa tsekata kaikki ruutuvihosta, ja toivoa, että esim. veriryhmä on siellä oikein?
 
Ei nyt liity tähän presidenttiasiaan, mutta miten ihmeessä jollakin voi yhä olla käsitys, että Kokoomus (tai mikään muukaan puolue) haluaisi Suomeen Jenkkimallia. Viitaten tohon pitkään sepustukseen. Ei mikään puolue ole ajamassa hyvinvointivaltiota alas.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Niinistön puolella;25406990:
Ääni Niinistölle, vaikka lapsia kotona kaksi onkin. Pressan vaaleissa ei puoluevalinnalla ole edes niin paljon merkitystä, mutta Niinistö on ylivoimaisesti järkevin valinta noista pelleistä. Pressa kuitenkin edustaa Suomea maailmalla.

Kokoomusta olen kyllä äänestänyt monesti muissa vaaleissakin, vaikka lapsiperheellinen olenkin. Ois mustakin kiva olla lasten kanssa kotona korkeilla tuilla, mutta mulla on sen verran järkeä päässä, että ymmärrän että jos tuet olisivat kauhean korkeat, niin se ei olisi vain pois palkkatyötä tekeviltä, vaan sitten myös lukuisat perheet, kuten me, tekisi ratkaisun että jompi kumpi jäisi kotiin ja taas olisi vähemmän verotuloja yhteiseen pottiin. Sama esim. opintotuen kanssa, jos sitä nostettaisiin kauheasti, sen lisäksi että siihen kuluisi kauheasti verotuloja ne verotulot samalla pienenisivät. Sitä varten että saamme pitää edes nykyiset edut (kuten hyvä neuvolajärjestelmä, 9kk äitiysloma jne.) on palkkatyötä tuettava eikä kotona lonnimista.

Ja järki käteen ihmiset, ei Suomessa ole niin paljon rikkaita, että vain niitä verottamalla Suomi vuosi ylläpitää nykyistä hyvinvointivaltiota. Kyllä se on niin, että tarvitaan meitä tavallisia työntekijöitä, tuloveroineen, mahdollistamaan esimerkiksi julkinen terveydenhuolto. Ja ihan vaan lisäksi sellainenkin pointti, että ei ne insinöörien palkatkaan yleensä julkisella puolella päätä huimaa (ja suurimman osan sairaanhoitajista palkat maksetaan julkisen puolen verorahoista). Yksityinen sektori saa maksaa mitä haluaa, niin insinööreille, johtajille kuin terveysalan ammattilaisille, sille itsehän niihin palkkoihin rahat hommavaat.

Minäkin käyn työssä, mutta en voi kyllä sanoa olevani tyytyväinen näihin nykyisiin etuuksiin. En myöskään äänestä kokoomuslaista missään vaaleissa, vaikka olisi kuinka hyvä tyyppi ehdolla... ihan periaatteesta. Heillä kun vain tuntuu vuodesta toiseen olevan se sama perusajatus, että vahvoja tuetaan ja antaa heikompien olla. Totuus on kuitenkin se, että minustakin voi tulla heikko-osainen minä päivänä tahansa, vaikka nyt pärjään mukavasti. Liikenneonnettomuus, sairastuminen, suuri elämänmuutos... mikä tahansa voi viedä minulta kyvyn tehdä työtä, huolehtia taloudellisesti perheestäni, hoitaa lapseni jne. Tällaisessa tilanteessa koen, että yhteiskunnan tulee vastata tilanteeseen ja pitää huolta. En siis äänestä itsekkäitä hyvin toimeentulevia kokoomuslaisia (jotka eivät näytä ajattelevan nenäänsä pidemmälle).
Kuten alussa sanoin, en ole tyytyväinen nykyisiin etuisuuksiin. Yksi syy on se, että kyllä minusta pitää pieniä lapsia ajatella ja tehdä päätöksiä heidän hyvinvointinsa silmällä pitäen. Ei ole lapsille hyväksi se, että vanhemmat raatavat ympäripyöreitä päiviä töissä tullakseen toimeen ja maksaakseen veroja tai haaliakseen lisää omaisuutta. Kyllä lapset tarvitseva ennen kaikkea vanhempiensa aikaa ja yhdessäoloa. Itse olen taloudellisista syistä (juuri pienien tukien vuoksi) palaamaan töihin pian vanhempainvapaan jälkeen ja kyllä minusta lapsen olisi ollut parempi olla vielä kotihoidossa.
Näillä perusteilla joku muu kuin Niinistö saa ääneni, vaikka eihän presidentti perheiden asioista päätä laisinkaan.
 
Enemmän minä sitä siivoojaa arvostan, tekee huonolla palkalla kovaa työtä samalla aikaa, kun joku johtaja kuluttaa persettänsä toimiston penkillänsä ja pelaa pasianssia.

Just, just. Ja sulla onkin sitten tiedot johtajien töistä kohdillaan. Osa painaa töitä niin, ettei työpäivän aikana ehdi edes syömään. Työpaikka on vastuullinen, se on se tulos tai ulos politiikka - paljon raadollisempi kuin duunarilla. Eikä yksikään tuntemani johtaja istu vain toimiston penkillä ja pelaa pasianssia. Kyllä se työ on asiakkaiden, toimittajien ja alaisten tapaamisia, strategian suunnittelua ja sen jalkauttamista, budjetin ja sen toteutumisen seuraamista, ennakointia ja reagointia milloin mihinkin.

ja mitä tulee sairaanhoitajien palkkoihin - ne maksetaan verorahoista, joten muidenkin on tienattava ja tienattava paljon, että koko julkinen sektori pystytään rahoittamaan!
 
Aivan hassuja nämä ihmisten perusteet. Presidentillä ei ole enää sisäpoliittista valtaa, ja ulkopoliittistakin valtaa on kavennettu. Virka on edustusvirka, jonka tärkeänä osana on Suomen viennin edistäminen ja toisaalta keskustelun avaukset niin Suomessa kuin kansainvälisestikin tärkeistä asioista. Presidentti voi olla mielipidevaikuttaja.

Mutta presidentillä ei ole mitään vaikutusvaltaa lapsiperheiden etuisuuksiin tai vaikka verotukseen!
 
Olisi voinut olettaa, että ostetut miehet eivät pärjäisi presidenttipelissä.

Kehittyvien maakuntien suomen rahaa meni niinistölle 10 000 euroa, niinistön kampanjan takana on Toivo Sukari ja yli-saunamäki. Niinistö on hakenut kyösti kakkoselle vuorineuvoksen arvonimeä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Äiti yhdelle;25409627:
Minäkin käyn työssä, mutta en voi kyllä sanoa olevani tyytyväinen näihin nykyisiin etuuksiin. En myöskään äänestä kokoomuslaista missään vaaleissa, vaikka olisi kuinka hyvä tyyppi ehdolla... ihan periaatteesta. Heillä kun vain tuntuu vuodesta toiseen olevan se sama perusajatus, että vahvoja tuetaan ja antaa heikompien olla. Totuus on kuitenkin se, että minustakin voi tulla heikko-osainen minä päivänä tahansa, vaikka nyt pärjään mukavasti. Liikenneonnettomuus, sairastuminen, suuri elämänmuutos... mikä tahansa voi viedä minulta kyvyn tehdä työtä, huolehtia taloudellisesti perheestäni, hoitaa lapseni jne. Tällaisessa tilanteessa koen, että yhteiskunnan tulee vastata tilanteeseen ja pitää huolta. En siis äänestä itsekkäitä hyvin toimeentulevia kokoomuslaisia (jotka eivät näytä ajattelevan nenäänsä pidemmälle).
Kuten alussa sanoin, en ole tyytyväinen nykyisiin etuisuuksiin. Yksi syy on se, että kyllä minusta pitää pieniä lapsia ajatella ja tehdä päätöksiä heidän hyvinvointinsa silmällä pitäen. Ei ole lapsille hyväksi se, että vanhemmat raatavat ympäripyöreitä päiviä töissä tullakseen toimeen ja maksaakseen veroja tai haaliakseen lisää omaisuutta. Kyllä lapset tarvitseva ennen kaikkea vanhempiensa aikaa ja yhdessäoloa. Itse olen taloudellisista syistä (juuri pienien tukien vuoksi) palaamaan töihin pian vanhempainvapaan jälkeen ja kyllä minusta lapsen olisi ollut parempi olla vielä kotihoidossa.
Näillä perusteilla joku muu kuin Niinistö saa ääneni, vaikka eihän presidentti perheiden asioista päätä laisinkaan.
ja täysi peesi tälle
 
Alkuperäinen kirjoittaja Äiti yhdelle;25409627:
Minäkin käyn työssä, mutta en voi kyllä sanoa olevani tyytyväinen näihin nykyisiin etuuksiin. En myöskään äänestä kokoomuslaista missään vaaleissa, vaikka olisi kuinka hyvä tyyppi ehdolla... ihan periaatteesta. Heillä kun vain tuntuu vuodesta toiseen olevan se sama perusajatus, että vahvoja tuetaan ja antaa heikompien olla. Totuus on kuitenkin se, että minustakin voi tulla heikko-osainen minä päivänä tahansa, vaikka nyt pärjään mukavasti. Liikenneonnettomuus, sairastuminen, suuri elämänmuutos... mikä tahansa voi viedä minulta kyvyn tehdä työtä, huolehtia taloudellisesti perheestäni, hoitaa lapseni jne. Tällaisessa tilanteessa koen, että yhteiskunnan tulee vastata tilanteeseen ja pitää huolta. En siis äänestä itsekkäitä hyvin toimeentulevia kokoomuslaisia (jotka eivät näytä ajattelevan nenäänsä pidemmälle).
Kuten alussa sanoin, en ole tyytyväinen nykyisiin etuisuuksiin. Yksi syy on se, että kyllä minusta pitää pieniä lapsia ajatella ja tehdä päätöksiä heidän hyvinvointinsa silmällä pitäen. Ei ole lapsille hyväksi se, että vanhemmat raatavat ympäripyöreitä päiviä töissä tullakseen toimeen ja maksaakseen veroja tai haaliakseen lisää omaisuutta. Kyllä lapset tarvitseva ennen kaikkea vanhempiensa aikaa ja yhdessäoloa. Itse olen taloudellisista syistä (juuri pienien tukien vuoksi) palaamaan töihin pian vanhempainvapaan jälkeen ja kyllä minusta lapsen olisi ollut parempi olla vielä kotihoidossa.
Näillä perusteilla joku muu kuin Niinistö saa ääneni, vaikka eihän presidentti perheiden asioista päätä laisinkaan.

Tästä taas näkee, ettei ymmärretä lainkaan. Kokoomushan nimenomaan pyrkii siihen, että kaikilla olisi työtä, kaikki haluavat tehdä työtä ja että sillä työllä pärjää oikeasti, jopa vaurastuisi. Ja se on ihan jokaisen kannalta hyvä asia.
 
[QUOTE="hmm";25409784]Tästä taas näkee, ettei ymmärretä lainkaan. Kokoomushan nimenomaan pyrkii siihen, että kaikilla olisi työtä, kaikki haluavat tehdä työtä ja että sillä työllä pärjää oikeasti, jopa vaurastuisi. Ja se on ihan jokaisen kannalta hyvä asia.[/QUOTE]

Työ, joka edellyttää laittomia siirtolaisia, tukia, pätkätyötä, alistamista, työntekijän oikeuksien polkemista ja alle tesin maksamista ei ole mielestäni kestävää kehitystä. Kokoomuslainen työ on tälläistä. Kokoomuslainen ei miellä työksi näiden edellämainittujen hommaa. Ne ovat kokoomuslaiselle työntekijälle vain työkaluja
 
[QUOTE="hmm";25409784]Tästä taas näkee, ettei ymmärretä lainkaan. Kokoomushan nimenomaan pyrkii siihen, että kaikilla olisi työtä, kaikki haluavat tehdä työtä ja että sillä työllä pärjää oikeasti, jopa vaurastuisi. Ja se on ihan jokaisen kannalta hyvä asia.[/QUOTE]
Ja sä et kyllä lukenut tekstiä johon vastasit. Eihän siinä puhuta työnteosta mitään. Vaan siitä että jos syystä tai toisesta ei pystyisikään sitä työtä tekemään.
 

Yhteistyössä