Moi taas
Tyttö82: hieman meni jo paremmin eilisilta miehen kanssa.. tosin loppuillasta aloin taas vähän hermota. Nyt sillä on talviloma töistä ja on koko ajan omassa yrityksessään töissä. Aamulla lähti 10 aikoihin, kävi iltapäivällä syömässä eikä oo vielä tullu takas, menee varmaa yöhön asti.
Onhan se hyvä, että on hommia niin tulee rahaa, ku ollaan melko tiukilla, mutta perhe-elämää ei kyllä paranna, että oon koko ajan yksin lapsen kanssa. Ei paljoa pysty tekemään, ku koko ajan pitää vahtia. Tänään Janna on löytäny kaiken mahdollisen lattialta, monta kertaa pitäny kaivaa suuta, että mitä sieltä löytyy. Eilen illalla oli kivi, nyt onneksi vaan leivänmuruja.. Pitää olla tosi tarkkana nyt, ettei mitään vaarallista oo lattialla.
Tänään oli se neuvola, Janna oli pitkä 68,5 cm ja painoa 7880g. Luulin että 8 kiloa ois menny jo rikki, mutta ei ihan. Keskikäyrällä kuulemma mennään ja sanoi että Janna on siro tyttö ja että eihän äitikään mikään iso ole.. Muutenkin neuvolassa kaikki ihan ok. Jannalla on toisessa rinnassa semmonen patti, meinasi että rintarauhanen ja voi johtua mun hormoneista, muuten hyvä, mutta ku en enää imetä, sanoin sen sille.. Meinas kuitenki että vaaraton, mutta aion kyllä seurata sitä. Ihan pienenä Jannalla oli patit molemmissa rinnoissa, mut lähti sitte pois.
Kuulo oli toisessa korvassa ok, mutta vasen ei oikein reagoinu. Kattoi sit lampulle, et paljon vaikkua, voi johtua siitä tai sitte tästä kovast nuhasta. Pitää ostaa apteekista tippoja, jolla vaikkua sais pois. Anyway, parin viikon päästä konrtrolloidaan kuulo uudestaan.
Tytön nuha on kyllä kurja. Tosi hyvin nukku kyllä yön, että siihen ei vaikuttanu. Niistäminen on vaan niin kamalaa, mutta pakko tehdä välillä. Siinä sitten tyttö itkee niin paljon että paha mieli tulee äidillekin.
Juu ja kaveri kävi poikansa kanssa kylässä. Oli pikkumies kasvanut ja innoissaan katteli meidän neitiä.
Satu: kyllä äidilläkin saa ja pitää olla tunteet. Tuntuu tosiaan ettei oma mies tai muut aina ymmärrä, että joskus on tosiaan väsy! Voimia ja halauksia sulle!
Meidänki pitäs ostaa pyöränistuin ja vielä tärkeämpää, autonistuin. Kun vain olis sitä rahaa. To lähdetään laivalle, onneksi se risteily on ilmainen, mutta menee siellä sitä muuta rahaa. Jätän kyllä shoppailut melko minimiin. Vähän jännittää miten automatka Turkuun sujuu, kilometrejä on kuitenki useampi sata.. Pitää lähteä aamulla ajoissa, jos tulee useempi pysähdys tyttösen vuoksi..
Jep, huomenna ois taas äitien kanssa tapaaminen ja sen jälkeen kuntosalille tutustuminen, pitää vielä ehtiä vanhat reenikamppeet ja kattoa mitä mahtuu päälle. Ihan tylsää, painoa on kilo vähemmän ku ennen Jannaa eikä vanhat vaattet mahdu!
Jaksamisia kaikille ja nautitaan keväästä, vaikka huomiseksi luvattiinki pakkasta!
Nitta ja Janna, ei vielä 9kk