A
a.p.
Vieras
Mistä ostat luomukanaa? Se on ollut jo pitkään hakusessa, ei vaan meinaa löytyä.
Stockalla on pakasteessa.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Mistä ostat luomukanaa? Se on ollut jo pitkään hakusessa, ei vaan meinaa löytyä.
a) Luomu on eettisesti kestävämpää kuin tehotuotettu liha. Riista on toki kaikkein paras vaihtoehto.
b) Ei tarvinnyt koko yötä miettiä, kunhan kävin vähän läpi reseptivihkoani.
c) Kyllä, tämä on esimerkki siitä normiruoasta mitä meillä syödään viikosta toiseen. Toki muitakin reseptejä takataskustani löytyy. Eikä mieheni ole arabimiljonääri vaan ihan tavallinen ohjelmistosuunnittelija. Yhteenlaskettu palkkamme kuussa on n. 6500 euroa.
Aamupalalla syödään luonnonjugurttia, hunajaa, mysliä, pähkinöitä, puuroa, paahtoleipää, luomuappelsiinimehua (kannattaa oikeasti maistaa, tosi hyvää!), luomumunia jne. Eli ihan perussettiä. Lounas syödään töissä/päikyssä. Viikonloppuna voi tehdä vaikka chevre-tomaattikeittoa, bouillabaissea, jättikatkarapuwokkia, puna-ahvenrullia, lämpimiä salaatteja jne. Mitä milloinkin mieleen tulee. Iltapalaksi vaikkapa tuoretta itseleivottua leipää ja marinoituja kasviksia ja teetä.
Itse teen työni puolesta niitä ns. hienosto ruokia mutta kotona meillä on kaksi pientä lasta ja eivät varmaankaan innosta hihkuisi jos kotona pyöräyttäsin tehä näitä "parempia" ruokia. Meillä syödään kotona ihan tavallista kotiruokaa terveellistä sellaista. Tärkeämpänä näen sen että lapseni saavat mahansa täyteen kuin sen että ruualla on hieno nimi ja kauhean kalliit raaka-aineet ja ihan peruspöperöstä saa terveellistä kun sen valmistaa oikein.
!!
Ihan ajattelin antaa mammoille vinkkejä kuinka viikon ruokalistan voi koota ilman roskaeineksiä ja prosessoitua matskua.
Meillä on yksi nelivuotias tyttö, joka on pienestä pitäen syönyt ja tottunut näihin meidän perheen ruokiin. Eli tottumiskysymys, ihan täysin. Kyllähän raskalla, italiassa, thaimaassa ja kiinassakin lapsia on. Eivät he siellä syö mautonta nakkikeittoa.
Stockalla on pakasteessa.
Oletko kokeillut? Mistä lähtee tämä ajatus, että pienet lapset syövät vai niitä "tavallisia suomalaisia kotiruokia". Se tuntuu olevan jotenkin kaikken toistama mantra, yleinen uskomus. Kyllä niillä lapsillakin on makunystyrät kohdillaan.
Kyllä on kokeiltu ja kyllä meillä välillä näitä valmistetaankin mutte ihan joka päivä sentäsParhaiten kauppansa tekee ihan perusruoka mutta toki jonkun toisen lapsukainen vois pistellä erikoisempia herkkuja ihan hyvällä ruokahalulla..ja edelleen toistan että perusruoka voi olla terveellistä kun sen oiken valmistaa..
Minulla on sellainen tuntuma tähän ruoka-asiaan, että nirsoja lapsia kasvaa ennen kaikkea perheissä, joissa lapsia ei pienestä pitäen opeteta lapsia syömään muutakin kuin makaronilaatikkoa ja nakkikeittoa. Ruoka-aine-rajoitteisuus on harvoin ongelma silloin kun perheessä syödään normaalistikin eksoottisempaa erilaisista ruoka-aineista tehtyä ruokaa. Silloin niistä ruuista harvemmin nirsoillaankaan.
Tulee mieleen lapsen kaverin toteamus kotitekoisista lihapullista että "nämä eivät ole hyviä, kun niissä on liikaa lihaa". Ja saman perheen isän toteamus että "meidän lapsi ei suostu millään syömään kokolihaa"...
Mutta tämä on vain minun näkemykseni.
Kanakeiton ohje:
200 g härkäpapuja (kuivattuna)
oliiviöljyä
pieni pala luomupossun kylkeä (kuutioituna)
3 sipulia
5 valkosipulinkynttä
1 kokonainen kana
suolaa ja mustapippuria
laakerinlehti
tuoretta timjamia
persiljaa
4 porkkanaa pilkottuna
kurttukaalia
Yleensä kypsennän kanan erikseen uunissa edellisenä iltana ja kerään lihaliemen talteen. Sitten vaan käristelen sipuleita, possua, porkkanoita jne. pannussa, lisään liotetut pavut ja suikaloidun kanan, teen liemen, maustan mausteilla ja annan hautua hetken. Lopuksi kaali silputtuna ja hetken kypsennys. Siinä se.