Niin kuin esimerkiksia nuo fondit. Katsoin kasvisfondin tuoteselosteen. Sisältää mm saostusaineita, hiivauutetta. Sepä onkin seuraavaa: Hiivauute on yleisnimitys erilaisille muunnelluille hiivatuotteille, joita käytetään elintarvikkeiden lisäaineina tai ravintoaineina bakteeriviljelmissä. Niitä käytetään usein arominvahventeina ja saamaan aikaan umaminmakua.
Se ettei ole E koodeja ei tarkota, ettei ole lisäaineita. Ja se että on E koodeja, ei tarkoita että on haitallisia aineita, vaan tarkoittaa että tuotteeseen on lisäätty jotain parantamaan säilyvyyttä, makua, väriä, rakennetta, tavallisia "tuotteita" E-koodien takana on mm. c-vitamiini, saostusaineet mm pektiini, jota on marjoissa luonnostaan.
Kyllä sallin sinun käyttää liemikuutioita, ole hyvä vaan. Minusta on turhaa. Ja samat mammat jotka liemiä syytää ruokaansa, itkee että siinä on sitä kauheaa askorbiinihappoa ( eli c-vitamiinia). Sinä varmaan et kuulu näihin.