Alkuperäinen kirjoittaja Sörhis:Alkuperäinen kirjoittaja lunacy sioux:Alkuperäinen kirjoittaja Sörhis:Alkuperäinen kirjoittaja MinäÄiti:ELI KAIKKI ME JOILLA ON KIELIOPIN KANSSA ONGELMIA NIIN POIS TÄÄLTÄ.Tämä on vain täydelliseten palsta.
Kiitos vaan.
ps. Omaan lukihäiriön ja en todellakaan huomaa omia virheitä ja en osaa kirjoittaa oikeen ja oppien mukaan.
Saan aina punasia näppyjä näistä kirjotuksista.
Mutta äiti kyllä yritän olla vaikka kielioppo ei taivukkaan.
Sori.
Höpsö. en mä niin ole sanonut. Ikinä. Enkä tarkoittanut. Tuo kuullostaa-muoto vaan on hirmu yleinen nykyisin, ja rupesi rasittamaan. Kun ei kaikilla tänne kirjoittavilla ole mitään järkevää selitystä tuolle väärinkirjoittamiselle - tai mä en laske syyksi laiskuutta ja välinpitämättömyyttä opetella yksinkertaisiakaan asioita.
Mutta anteeksi, jos olen pahoittanut mielesi, en todellakaan tarkoittanut asiaa niin, että tänne ei saisi kirjoittaa, jos ei osaa kirjoittaa täydellisesti (ei meistä kukaan osaa). Toivottavasti ymmärrät sen, että ilmaisin vain hetkellisen tuohtumukseni, ihan samoin kuin se äiti, joka aiemmin kirjoitti inhoavansa lastensa tapaa puhua "naukuen", valittamalla. Ei yhtään sen kummempaa.
:hug:
Eli sä haluat huomautella väärästä suomenkielestä niille jotka välinpitämättömyyttään suomenkielen suhteen kirjoittavat väärin? Mutta annat anteeksi niille jotka sen tekevät jostain muusta syystä?
Mä voin kertoa henkilökohtaisen kantani kielipoliiseihin. Mulla nousee jopa napakarvat pystyyn kohdatessani kielipoliisin. Ja arvaas miksi? No koska minulla on lukihäiriö, joka kouluaikoina katsottiin niin lieväksi että sitä ei tarvinnut hoitaa kun parilla extra tunnilla. Todellisuus on kuitenkin jotain aivan muuta. Siksi tunnen oloni aina hyvin tyhmäksi kun kielipoliisi hyökkää. Tosielämässä olen kirjoittanut hyvinkin paljon, lukihäiriöstäni huolimatta. Olen tottunut pyytelemään ihmisiltä anteeksi että en hahmota tuleeko johonkin sanaan kaksi ällää, ämmää tai koota. Jos on mahdollista kysyn toki neuvoa joltakin joka ei samasta häiriöstä kärsi.
Opettajana sinun täytyisi tämäkin ymmärtää :snotty:
Totta kai mä sen ymmärrän! Itse asiassa mulla on ollut kaltaisiasi oppilaita monta, ja aina on pärjätty. Mutta. Opettajana mä tiedän myös sen, että viljalti lötytyy sitäkin kansanosaa, joka ei vaan kerta kaikkiaan viitsi opetella noita oikeita kirjoitusasuja. Tekosyitä on jos jonkinlaisia, mutta läpi paistaa henkinen velttous ja yleinen välinpitämättömyys - ja äidinkielen oppiminen on näiden ihmisten kohdalla pulmista pienimpiä. Lukihäiriöön ja muihin oppimisen ongelmiin löytyy apukeinoja, mutta laiskuuteen jokaisen on löydettävä lääke ihan itse.
Musta tämä tahallinen meikäläisen väärinymmärtäminen alkaa saada jo kerrassaan omituisia piirteitä. Vielä sama esimerkki: jos täällä joku muu haukkuu omat lapsensa maan rakoon, kun ei niitä jaksa, se on ihan okei. Jos mä teen hetkellisessä ärsytyksen tilassa kieli poskessa -meiningillä avauksen jostakin niin mitättömästä aiheesta kuin jokin sanan väärä kirjoitusasu, niin ihan jumalaton meteli nousee. Tuntuu uskomattomalta, että tässäkin ketjussa taas hyökätään mua vastaan ihmisenä, vaikka mä en ole hyökännyt (ainakaan ensin) ketään vastaan. Naurettavaako tämä on, vai peräti pelottavaa? En enää tiedä.
Kiinnostavaa olisi tietää, ymmärtääkö kukaan mun pointtia oikeasti? Siis sitä, että mä en OIKEASTI ja KOKO AJAN jaksa kantaa huolta suomen kielen oikeinkirjoituksen tilasta. Totta on, että koulutuksen ja ammatin takia kiinnitän näihin asioihin keskimääräistä enemmän huomiota, mutta eikö sairaanhoitaja muka ajattele koskaan asioita oman ammattinsa näkökulmasta, tai talonrakentaja tai sisustussuunnittelija katsele tuttaviensa koteja "sillä silmällä"? Ihanko tämä todella vain on meikäläisen ominaisuus ja vika? Jotenkin en usko.
Mä en ole tässä ketjussa kommentoinnut mitään muuta kun tätä kielipoliisiasiaa.
Sitä en tiedä miten muut suhtautuvat palstan kielipoliiseihin. Mua vaan nyppii jokainen kielipoliisi. Kuten itsekin totesit moni laiskuuttaan ei viitsi opiskella kielioppia. Joten nämä avaukset väistämättä niputtaa jokaisen kielioppivirheitä tekevän samaan nippuun. Kun onhan se vähän vaikeaa jossain plussalla tietää onko toisella lukihäiriö vai onko toinen vain laiska opettelemaan kirjoittamaan oikein.
Mulla koulussa oli aina hyvä numero luovassa kirjoittamisessa. Se kielioppi vaan ei sujunut. Eikä suju vieläkään.