Missä iässä lapsi vaatii mielestänne eniten?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ap
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja nauha:
En halua vähätellä kenenkään kokemusta mikä on raskasta, mutta mua vähän ihmetyttää kuinka helppo eka vuosi lapsen kanssa voi olla, jos tämän välin 1-2 vuotta kokee raskaammaksi. Kyllähän taapero uhmaa ja meidän on hyvin vilkas, mutta tää on niin uskomattoman helppoa ekaan vuoteen verrattuna.

Meillä taisi olla harvinaisen raskas eka vuosi, ei oikein osaa edes käsittää millaista muilla on ollut.

On meillä ollut raskasta vauva-aikoina mutta se on ollut niin erilaista kuin vaikkapa tuo uhma. Ja uskon että vaikkapa murrosikä tulee olemaan haastavaa aikaa meille :) Esikoisen mahakivut ja toisen allergiat oli raastavia muttamutta...
 
Kaksosten kanssa oleminen oli rankkaa sillon kun olivat just sen 1-2 v, kun tietty menivät aina eri suuntiin. Toisaalta nyt isompina tappelevat ihan mielettömästi ja kummallakin uhmat samaan aikaan.

Mutta yks sukulaistäti sano joskus et huolien koko kasvaa lasten mukana. Et sillon teineinä kaikista isoimmat huolet. Varmaan pitää paikkaansakin, koska ihan erilailla pystyy valvamaan alle kouluikäistä kun teiniä.
 
Meillä poika oli kyllä vaativimmillaan 0-11 kk ikäisenä. 4 kk saakka hän huusi koliikkia, ja 4-11 kk huusi öisin suolisto-oireisen allergian takia. Sen jälkeen on helpottanut huomattavasti, kun on alkanut öisin nukkua. Viikko sitten lopetin yösyötöt, ja poika nukkui ekan kokonaisen yönsä, kahden yön kitinän jälkeen. Nyt tuntuu kyllä paljon helpommalta, ja jaksaa paremmin juosta taaperon perässä, kun saa öisin nukkua. =)
 
Siinä ½v:n jälkeen, kun oli jo oivaltanut, että maailmassa on vaikka mitä kivaa, mutta ei vielä itse päässy mihinkään. Silloin lapsi vaatii eniten aikaa ja viihdyttämistä.
Toisaalta mitä isommiksi ne tulee (tyttö ainakin, on nyt 12v) sitä hankalampi niiden kanssa on olla ja elää. Riippuu mitä tarkoitetaan sillä vaatimisella, fyysistä kantamista, hoitoa ja läsnäoloa vai jatkuvaa vääntämistä jostain.
 

Yhteistyössä