Mieheni ihastui nuorempaan

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Vanha Noita
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Hei alepatäti,

Missäs sitten oot nämä viestisi tänne kirjoittanut?

Minä olen just niin tupelo, että saisin tällaisten viestien kirjoittamiseen jollain puhelimella menemään ikuisuuden.

En kirjoittele muuten missään muualla netissä. En edes sähköposteissa nykyään.

Miksi aina vain tämä vanha nimimerkki nousee mielesi pohjilta. Kävin Töölön aikoina alepassa Kisahallin kulmilla. Kävi siellä moni muukin paremman puutteessa.

Olen nyt työhuoneessani. Sähköpostini luin muissa tiloissa.
Saldoraja olisi hyvä idea. Kun aikoinaan kirjoitin kirjastossa siellä saldoraja oli varattu aika.
Eikä ole vieläkään tullut ikävä vierellä melkaavia pieniä poikia, joita kirjastotädit kävivvät aina torumassa. Ja kyllä asiakkaatikin valittivat tämän tästä.
 
Viimeksi muokattu:
Jonka poliisille ilmoitetit?Miten ylläpito suhtautui ilmoitukseesi? Lopeta jo turha höpötys!:))))))))))))

Minun ei kai tarvi tietää rikosnimikkeitä ilmoitusta tehdessäni. Eikö se ole poliisin tehtävä selvittää? Halusin tehdä ilmoituksen, koska olen kokenut tulleeni vainotuksi tämän yhden henkilön taholta jo lähes kymmenen vuotta. Poliisin tehtävä on selvittää, mitä on tapahtunut ja onko mitään tapahtunut. Ylläpito toimi niin kuin olin toivonutkin.
 
Viimeksi muokattu:
Minun ei kai tarvi tietää rikosnimikkeitä ilmoitusta tehdessäni. Eikö se ole poliisin tehtävä selvittää? Halusin tehdä ilmoituksen, koska olen kokenut tulleeni vainotuksi tämän yhden henkilön taholta jo lähes kymmenen vuotta. Poliisin tehtävä on selvittää, mitä on tapahtunut ja onko mitään tapahtunut. Ylläpito toimi niin kuin olin toivonutkin.
Välittömästi selvittämään vainoojaasi,olet kyllä melko huvittava pelle. Ja yllä pito luultavasti bannaa sinut lähi aikoina...:))))
 
Viimeksi muokattu:
Tähän haluan esittää vastakysymyksen. Mitä ihminen, joka on käynyt kommentoimassa lähes jokaiseen viestiini tällä palstalla lähes kymmenen vuoden ajan sitten haluaa? Lisäksi haluaa paljastaa henkilöllisyyteni, uhkailee "paljastella" kirjoituksiani miehelleni? Mitä tällainen ihminen sitten minusta haluaa? Suosioni ja epäsuosioni kohteet kyllä tulevat tietämään, miten se näkyy.

Voisiko olla, että yritätte liikaa tulkita? Jos vaan lukisitte, mitä kirjoitan? Sana sanalta ja rivi riviltä. Vastasin asiallisesti. Kerroin just niin kuin asiat menivät. Kirjoitin tehneeni ilmoituksen ylläpitoon ja poliisille. Näin tein. Kerroin olleeni paikallisen poliisin kanssa paikallisessa baarissa tuona yönä. Näin tein.


Luulen, että näitä vastailioita on useita. Ei vain yhtä. Yksi lie vanha juoppohullu mies, jonka sairasta mieltä olet loukannut. Sen kostonhimo elää. Eli tuskin kyse mistään suosioon pääsemishalusta, vaan puhtaasta ilkeydestä ja kostonhimosta. Toinen on sekin mies, jonka moraaliarvoja sinä et täytä. Hän selvästi ilahtui, kun joskus huomioit häntä vaikka pienellä kehulla. Se oli aika hauskaa! Lisäksi on liuta kirjoittajia, myös minä, jotka ei vaan tajua sun kiukuttelua, jos joku kysyy tarkennusta vastaukseen. Hitto vie, mene vaikka Tieteen kuvalehden sivustoille kirjoittelmaan, jos haluat, että sinua ymmärretään puolesta sanasta! Minulle yks hailee, olenko jonkun suosiossa vai not.

Tuosta henkillöölisyyden paljastamisesta. Ymmärsin, että sinä itse olet nuo tietosi netissä jakanut. Jos näin on, ei poliisi voi asialle yhtikäs mitään.

Tuosta tulkinnasta. Teit ihme kissa-hiiri leikin, johon et edellenkään ole vastannut selkeästi. Muistaakseni ketjussa sanoit, että et tehnyt ilmoitusta netissä, etkä baarissa. Baarissahan se ei edes ole mahdollista, jos poliisi on asiakkaana siellä. Asia olisi ollut selkeä jo aikapäivää sitten, jos olisit (ystävällisesti) kertonut vaikka näin, "tein ilmoituksen netissä ennen baariin menoa"....
 
Viimeksi muokattu:
Alkuperäinen kirjoittaja sisäpiirin tietoa;11359142:
Tää ketju on syötti, jonka avulla "vainoaja" koukataan. Älkää vastatko enää, jos ette halua banneja. Bannit voi saada, jos joku sitä pyytää, siis ilman "syytä".

Nyt pelailen nettikasinoa tässä sivussa.

Miten muka "bannit" voisi saada ilman mitään syytä?

Minua ei ole koskaan bannattu. Ei syystä eikä syyttä.

Angelica. Onko sinut bannattu?
 
Hitto vie, mene vaikka Tieteen kuvalehden sivustoille kirjoittelmaan, jos haluat, että sinua ymmärretään puolesta sanasta!
Tuosta henkillöölisyyden paljastamisesta. Ymmärsin, että sinä itse olet nuo tietosi netissä jakanut. Jos näin on, ei poliisi voi asialle yhtikäs mitään.

Tuosta tulkinnasta. Teit ihme kissa-hiiri leikin, johon et edellenkään ole vastannut selkeästi. Muistaakseni ketjussa sanoit, että et tehnyt ilmoitusta netissä, etkä baarissa. Baarissahan se ei edes ole mahdollista, jos poliisi on asiakkaana siellä. Asia olisi ollut selkeä jo aikapäivää sitten, jos olisit (ystävällisesti) kertonut vaikka näin, "tein ilmoituksen netissä ennen baariin menoa"....

Minua ei tarvi ymmärtää puolesta sanasta - itse asiassa minua ei tarvi ymmärtää ollenkaan. Mutta, jos haluaa ymmärtää minut oikein, pitää vaan lukea. Sana sanalta ja rivi riviltä. Ei tehdä mitään omia tulkintoja.

Olen joskus kymmenisen vuotta sitten vuotanut (toisen ihmisen välityksellä) henkilöllisyyteni netissä. Minusta se ei ole pätevä syy paljastella henkilöllisyyttäni enää missään.

Kissa-hiirileikistä. En koskaan kirjoittanut, etten olisi tehnyt ilmoitusta netissä. Miksi minun pitäisi vääntää haponkestävästä langasta asioita uuvateille ihmisille vain siksi, että uuvatit ihmiset ei ymmärrä selkeää suomea ja ole tekemättä omia tulkintojaan?
 
Viimeksi muokattu:
Miksi minun pitäisi vääntää haponkestävästä langasta asioita uuvateille ihmisille vain siksi, että uuvatit ihmiset ei ymmärrä selkeää suomea ja ole tekemättä omia tulkintojaan?

Ensimmäisen kerran sentään tajusit edes keskustelevasi monen ihmisen kanssa, tai monen sinun kanssasi, kun yleensä jokainen meistä saa jatkuvasti kaikkien muidenkin kirjoitukset piikkiinsä. Onnitteluni. Etenet sentään tolkkuuntumisessa, vaikka vauhti voisi olla vikkelämpikin. Edistystä kuitenkin, hienoa!
 
Viimeksi muokattu:
Ensimmäisen kerran sentään tajusit edes keskustelevasi monen ihmisen kanssa, tai monen sinun kanssasi, kun yleensä jokainen meistä saa jatkuvasti kaikkien muidenkin kirjoitukset piikkiinsä. Onnitteluni. Etenet sentään tolkkuuntumisessa, vaikka vauhti voisi olla vikkelämpikin. Edistystä kuitenkin, hienoa!

Tästä tuli kyllä mieleeni.

Alepatäti,

Luuletko, että mieheni on komea ja jopa sellainen tekoaatelinen? Siis niin kuin kaikkien naisten unelma? Komea, aatelinen (meillä on aateloimispaperi, jota kukaan ei ole halunnut sen mieheni isoisoisän jälkeen löydyttyä edes viedä mihinkään rekisteriin) ja ainoa perijä?
 
Viimeksi muokattu:
Oonko väittänyt koskaan olevani "leidi" (mitä ihmettä sana sitten sisällään pitääkin)?

Leidi on sellainen nainen, joka ei esim. puhu perheen sisäisistä asioista ulkopuolisille, eikä levittele intiimiasioitaan kenelle tahansa, tai minne tahansa. Aatelisille tuo on kunniakysymys ja heillä on ikäänkuin veressä se, että omat ja perheen asiat pidetään omina, eikä niistä kylillä huudella.
Diana ei tuota sääntöä osannut, Camilla on parempi, siis oikea lady.
 
Viimeksi muokattu:
"Mutta, jos haluaa ymmärtää minut oikein, pitää vain lukea. Sana sanalta ja rivi rivilta. Ei tehdä mitään omia tulkintoja."

Nää on sun omat sanat, Wiltsu. Mitä tarkoitat tällä? Jos kirjoitat vaikka sanan "punainen", niin sata eri ihmistä tulkitsee tuon sadalla eri tavalla, riippuen siitä mitä kukakin kokee, tahtoo ja tuntee jne. Eikä voi sanoa että vain se, mitä minä tuossa sanassa näen, ja miten minä sen tulkkaan, on ainut oikea tulkkaus ja kaikkien muiden tulkkaukset ovat vääriä. Eivät sinunkaan sanasi ole mitään absoluuttisia totuuksia, joihin on vain yksi tulkintamahdollisuus, eli oma tulkintasi.

Jokainen ihminen tekee kaikista teksteistä omia tulkintoja, niin teet sinäkin. Eikä se välttämättä tarkoita sitä, että ymmärtää toista väärin, jos näkee kirjoituksessa jotain mitä kirjoittaja ei itse näe. Ei me lakata olemasta tavallisia ihmisiä omine tulkintoineen, ei vaikka kuinka haluaisit muuta. Ei me olla mitään nälkäisiä varpusia, jotka nielevät sanasi omia aivoja käyttämättä, kuin tyhmät aivottomat marionetit.

Täällä saa sellaisen vaikutelman, että haluat itse päättää miten tekstejäsi tulkkaamme. Ja että vain se tulkintatapa on sallittu, minkä sinä olet päättänyt. Jos näemme teksteissäsi muuta, kuin mitä haluat meille syöttää, niin mielestäsi olemme tulkinneet väärin. Etkö koskaan ajattele, että voihan asian noinkin nähdä? Hermostut, jos tekstejäsi ei ymmärretä parista vihjaisusta tahtomallasi tavalla, miksi? Tai jos niissä nähdään sellaistakin mitä et halunnut näyttää. Ihmiset osaa lukea rivien välistä, ja sieltä usein löytyykin totuuksia, joita ei edes itse nähnyt.

Minun mielestä parasta keskustelua on se, että puidaan puolin ja toisin erilaisia näkökantoja, koska siten oppii todella paljon, eikä pakoteta omaa näkökantaa toiselle tyliin; tässä pari sanaa sulle ja sä tulkkaat ne just niinkuin minä haluan! Jos et, niin olet tyhmä!
 
Mieheni ei jaksa lukea näitä nettitarinoitani. Hänelle on ihan sama, mitä kirjoittelen missäkin. Usko pois.

Voi olla, että mieheni juuri noiden minun puutteellisuuksieni takia ihastuukin johonkin toiseen. En ole puuttunut heidän yhteiseen "eloonsa ja oloonsa" eikä minun pidäkään. Olen siis samaa mieltä.

Lulin, että sinä halusit keskustella. Vastauksesi ko nimimerkille ei kyllä mielestäni täytä keskustelun tunnusmerkkejä. Keskustelu on vuorovaikutusta, sen tarkoituksena on argumentoida sekä tuoda esiin uusia näkökulmia. Etkö ole kykenevä keskustelemaan?
 
Viimeksi muokattu:
Vaikea sanoa olenko kykenevä keskustelemaan nettifoorumilla. Viihdyn elleissä vain muutamalla palstalla.

Huomasin tänään, että olen joskus osallistunut keittiöpalstalla murukahvikeskusteluun.
Ihan smanmerkkistä kahvia ostan edelleen kaupasta. Ihminen niin jämähtää tapoihinsa.

Nimimerkit tulevat ja menevät. Ihmeen sitkeässä tuo kauan sitten saamani nimimerkki minussa istuu.
Aloitin kaupassa käynnin lapsena. En olisi silloin osannut kuvitella raahatessani raskasta kauppakassia Osulasta, että kauppareissuista seuraa juttua myöhemmälläkin iällä.

Huomenna on lähikaupan tupaantuliaiset. Sen jälkeen ehkä olen S-Market-täti. Tarjoukset mainoksessa olivat ihan mukavia. Mutta se ruusu jää saamatta. Pitää mennä aamulla töihin.
Joten eipä elämä ole aamulla ruusulla tanssimista. Tekisi mieli ojentaa ruusu Wiltsulle. Hän on ahkera kirjoittaja. Toivottavasti tekeillä oleva kirja saa hyvän vastaanoton ja käännetään monelle kielele.
 
Viihdyn elleissä vain muutamalla palstalla.

Huomenna on lähikaupan tupaantuliaiset. Sen jälkeen ehkä olen S-Market-täti. Tarjoukset mainoksessa olivat ihan mukavia.

Kuulehan alepatäti,

Tulet olemaan minulle alepatäti just niin kauan kuin jaksat jutella ruokakauppojen tarjouksista. Minä en edes tiedä, mitä maito, olutpullo tai oivariinipaketti maksaa, lataan ne vaan koriini. En kyllä tiedä, mitä polttoainekaan maksaa. Joku tänä aamuna suht kalliin näkösessä uudehkossa audissa tossa lähiaabeeceellä aloitti jutustelutuokion kanssani ja sanoi, että välttelee tätä tankkauspistettä, koska tässä on niin kallista. Vastasin, että niin on, hirmu kallista, minäkin käyn aina jossain muualla. Vaikken oikeasti käy. Käyn AINA siinä samaisella tankkauspisteellä.

Käyn AINA keskustelemassa vain Ellien parisuhdepalstalla nykyään.
 
Viimeksi muokattu:

Yhteistyössä