Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Ymmärrän mitä haet takaa, mutta pakko korjata, kun vähän tunteita herätti, ettei se synnytys näillä viikoilla mikään hyvä tai helppo juttukaan ole. Isot riskit vielä olisi ja meidänkin 28+3 syntynyt keskimmäinen ei valitettavasti ilman koko elämän haasteista siitä selvinnyt.Tyttöonnittelut @tasarahaUseimmille tässä taitaa muuten tulla tyttö..? Toivottavasti paikat kiinni ja kaikki hyvin tänään! Ihania uutisia @Mollama ja nyt on niin hyvät viikot sulla ettei synnytys edes olisi kovin paha juttu. En kestä teidän lempinimeä.
@Iik88 heittääkö la sitten paljon vai puhutaanko tyyliin päivästä? Milloin sulla olikaan nt-ultra?
38+0 eikä edes harkkasupistuksia...
Joo niinhän se on!Olen pahoillani, ei ollut tarkoitus vähätellä ja olet aivan oikeassa. Vaikka tästä lähtien "kaikki on vain kotiin päin" niin tietenkin olisi vauvan kannalta hyvä saada kasvaa kohdussa vielä 10 viikkoa. Mulla oli lähinnä mielessä, että jos nyt ei ole merkkejä alkavasta synnytyksestä niin tuskin mitään ihan lähiaikoina ole tapahtumassa mutta ilmasin itseäni huonosti.
...ja vaikka olisi merkkejä niin eihän sekään tarkoita mitään, nimimerkki neljä viikkoa vauva "aivan lähtöasemissa, niin alhaalla kun voi olla ja kiinnittyneenä, nyt ei kannata lähteä kovin kauas."![]()
Woooooow, @Keltainenkukka92 synnytystarinaa ootellaan! Miljoona Kiloa Onnea teille, onpa ihanaa että kaikki menny kuitenkin ilmeisen hyvin vaikkakin vauhdikkaasti!Ei mulla sen luotettavampi lähde kuin Huhtikuiset-ryhmä facebookissa () mutta siellä oli keskustelua aiheesta ja ihan omilla nimillä porukka oli kirjoittanut että sinänsä kyllä luotan, eihän siitä ole kuin pari viikkoa kun Hesarissa oli juttu samasta aiheesta.
Harvoinhan synnytys on niin nopea ettei voisi pysyä kotona pari tuntia ja toivoa mahtuvansa mutta mun edellinen synnytys oli sen verran nopea että mä haluun lähteä asap. Ja apua tuo hypoteettinen vedet kaupassa ja eikun lattialle!Heh, varmaan raportoinkin, kun alkaa tapahtua paitsi jos tämäkin on parissa tunnissa ohi niin tulee vasta ilmoitus jälkikäteen.
Vaikka varmasti tästä tulee maratonsynnytys, kun olen henkisesti niin valmis syöksysynnytykseen (kauheasti K ja S tässä sanassa
).
@Iik88 migreeni kuulostaa muuten tosi kurjalta, mutta jos voi ajatella sen johtuvan raskaudesta niin kestää ehkä paremmin. Sullakin alkaa olla hyvät viikot kasassa, huomenna 10+0 ja se alkaa jo olla "voiton puolella".
Muoks, aina unohdan: 38+4