Alkuperäinen kirjoittaja Ippu:Alkuperäinen kirjoittaja Muori:Alkuperäinen kirjoittaja Saanukka:Mites te muuten pakastetatte soseita pilttipurkeissa? Eikö ne räjähä tai tms..?
Huomenta!
Viime viikolla pakastin ekat. Eivät näyttäneet räjähtävän tms. Aika kylmäks vaan menivät, jos laittoi sillä metallikannella kiinni. Meinaan, että sai melkein patahanskoilla ottaa pois, kun lasi ja metalli oli molemmat niin jäisiä. Parempi versio tais olla sulkea kelmulla ja kuminauhalla, niin sai kelmusta otettua kiinni, ku siirsi jääkaappiin sulamaan. (hirviä sepustus) =)
Nestehän laajenee jäätyessään, eli kannattaa jättää vähän laajenemisvaraa, ts. purkki vähän vajaaksi, mut ei sen hyvin paljoa vajaa tarvi olla. Joskus liian täyteen on tullu laitettua ni nätisti irtoaa pohja purkista, eli ei tuu pahaa siivoa pakastimeen!Purkillinen evästä menee tietysti hukkaan..
Ja mulla on kädet kestäny kyllä ihan noita metallikansiakin =)
Mulla on vissiin herkkä hipiä. Mä laitan muutenkin vaan reilu puoli purkkia. Se on yleensä sopiva kerta-annos tolle meijän nirsoilijalle.