Nojoo, jospa sitä vihdoin ehtis vähä pitemmästikkin kirjoitella..
Murske kiva kun kävit ilmoittelemassa itestäsi ja että kaikki on hyvin!
Amme meilläkin on vauvalle Ikeasta, just edellis v-loppuna se ostettiin. Esikoisella meillä on joku perus cittarista ostettu aikoinaan. Vauvaa kylvetetään saunan lauteilla, ei ota sit selkäänkään niin hirveesti kun keskimmäinen laude on ainakin mulle ihan sopivalla korkeudella.
Kotiutumisvaatteet mulla on vielä mietinnän alla, en oo niitä vielä tuolta valikoimasta valkannut. Mut aion joka tapauksessa ottaa bodyn, sukkikset, puolipotkarit/kollarit, sukat, käsiin kevyet tumput, pipo/lakki, ja varoiksi joku huppari tms. Riippuu sit säästä mitä pistetään päälle kotiin lähtiessä :heart:
Vauvan vaatteita pesen hajustamattomilla pesuaineilla ja pesen jonkin aikaa erikseen muusta pyykistä, ja sit jossain vaiheessa siirtyy muiden pyykkien joukkoon. Jotenkin silti tykkään ainakin muutaman ekan kuukauden pestä erikseen ku vauva vielä pikkuinen.
Juhannus meni meillä mökkeillessä. Ekaksi oltiin to-la appiukon mökillä perheen kesken (siis minä, mies ja poika) ja sitten la-su mentiin vielä mun mummun ja vaarin mökille missä olikin sitten enempi porukkaa, mukavaa oli

mutta kyllä oli väsy olo reissun jälkeen ja tuntuu että oon vieläki siitä toipumassa
Vilivetille jaksuja sinne sairaalassa makoiluun :hug: osaan kuvitella että rankkaa on, ja samalla jännittää varmasti sitä kun vauva mahdollisesti pian jo syntyy. Onneksi kaikki tosiaan vauvan parhaaksi, ja ei tuota makoilua loppupeleissä enää hirveän kauaa ole :hug:
Oltiin tänään rannalla ja nyt masukumpu ihan punoittava, mutta onneksi muuttuu mulla aikas nopsaan rusketukseksi

muuallekkin tuli kivasti väriä. Pojalla oli hauskaa leikkiä vedessä kaverinsa kans ja me mammat + mun sisko saatiin ottaa sit aurinkoa samalla kun vahdittiin lapsosia B)
Vadelmanlehtiteestä ja supistuksista nyt oon kyllä aikas varma, että kyllä toi vattutee mulla niitä supistuksia aiheuttaa tai ainakin vahvistaa. Nimittäin juhannuksen olin ilman sitä, ja heti eilen kun aloin sitä taas juomaan, niin supistukset oli paljon tuntuvampia. Mutta oon kyllä silti jatkanut edelleen sen juomista, pikkuhiljaa alkaa melkein jo toivoon et paikat vähän kypsyis ettei olis samanlaista tilannetta ku esikoisen aikaan. Mun vaan täytyis tota teetä nyt pikaisesti ostaa lisää, äsken join tän päivän viimeisen mukillisen ja huomiseksi on enää yks annos jäljellä :/ aika nopeesti se paketillinen on kulunut.
Väsy iski touhukkaan päivän jälkeen, hohhoij. Poika nukahti n. tunti sitten ja mieskin näköjään sammunu tohon sohvalle, raasu ihan väsy työpäivän jäljiltä
Nyt jos hetken vielä surffailis ja menis sit kans unten maille.
mmiilia ja hubbis-typy 33+1 <3