Alkuperäinen kirjoittaja vieras :Mä en koe olevani mitenkään yltiöpositiivinen, mutta suhtaudun asioihin siten, että minun pitää nyt tehdä jotain, jos joku ärsyttää. Jos olen kateellinen jollekin, mietin, mikä omassa elämässä mättää ja korjaan sen. Jos haluaa rahaa, pitää opiskella ja löytää työ, josta saa rahaa. Jos haluaa onnellisen avioliiton, pitää etsiä mies jota rakastaa ja olla itse ehdoitta tosissaan. Jos suhde kariutuu, eipä ole mun vika. Jos haluan pitkälle lomamatkalle kuten naapuri, säästän ja lähden pitkälle lomamatkalle. Tee itse, älä syytä muita.
Tästä aika samaa mieltä. Mulla ei siis ole mikään helppo elämä ollut, mutta ehkä just siksi olen saanut asenteen ns "kohdilleen", en jää surkuttelemaan pitlkäksi aikaa vastoinkäymisiä ja jaksan aina tavoitella parempaa, jos siihen on aihetta.
Tavallaan vois kuitenkin sanoa, että mulle elämä on helppoa, mutta ei siksi että asiat on vaan mennyt hyvin, vaan oman asenteen takia. Sen takia, että on oppinut arvostamaan pieniä asioita, ja ei pidä mitään itsestäänselvyytenä.