Suomeen tulee pakkorokotuslaki ensi vuonna!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja uskomatonta!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja äiti 44 v;22556684:
No sittenhän on kaikki kunnossa kun sinä et tuohon lakiin usko eikä lehdissäkään mitään lue... :D

Kaikki on hyvin! Ei pikkujutuista kannata välittää kun ei tähänkään asti oo mitään tullut! Nytkin ne vaan viilaa tota asetusta jotenkin mutta ihan ok kun siitä ei kirjoiteta mitään! ;D
 
No kyllähän pakkorokotuksia on voitu tässä maassa järjestää ennenkin. Ei nuo muutokset sitä koske. Nyt on vain ilmeisesti muutettu sitä, kuka saa päättää rokotehankinnoista...
 
Voi jessus.. Jos laki on ollut voimassa 24 vuotta ilman yhtäkään pakkorokotusta, niin hienoinen lain viilaaminenko sisältöä oleellisesti muuttamatta yhtäkkiä alkaisi pakkopiikittää influenssat ym. vuosittain ihmisiin? Anna mun hieman nauraa..

Sitä ennen oli vuoden 1951 rokotuslaki, jossa oli pakkorokotusten mahdollisuus. Ja sitä ennen (vuosina 1885-1951) oli lakiin määritelty kaikille pakollinen isorokkorokotus.

Tosta laki"muutoksesta" ei ole uutisoitu, koska mitään ei ole käytännössä muuttunut. Vain pykäliä on viilailtu.

Suomen valtio on AINA voinut pakottaa ihmiset rokotuksiin tai hoitoihin.
 
Odotinkin jo tälläistä "ennenkin on voitu"-vastausta, ei mitään väliä!! :D

Ennenkin on kuoltu tauteihin joten kuollaan vastakin :D

Ja jonain päivänä ne laittaa meihin pakolla pedon merkin, hyvähän se on että on jo lainsäädäntö valmiina että saadaan mikrosiru näpsäkästi siinä sivussa nahan alle! :D

Eikä tuo naurava naama tarkoita tuossa etteikö ne sitä mikrosirua vielä laita tai vastaavaa...
 
[QUOTE="suski";22560934]Sitä ennen oli vuoden 1951 rokotuslaki, jossa oli pakkorokotusten mahdollisuus. Ja sitä ennen (vuosina 1885-1951) oli lakiin määritelty kaikille pakollinen isorokkorokotus.

Tosta laki"muutoksesta" ei ole uutisoitu, koska mitään ei ole käytännössä muuttunut. Vain pykäliä on viilailtu.

Suomen valtio on AINA voinut pakottaa ihmiset rokotuksiin tai hoitoihin.[/QUOTE]

Juurikin näin :) Mutta tottakai tämä oleellinen muutos että lähinnä viilataan sitä kuka rokotehankinnoista vastaa ja että THL on vastuussa seurannasta, tekee tästä eteenpäin jokavuotisen influenssarokotuksen lasten huostaanoton uhalla pakolliseksi jokaiselle palstamammalle. Hysteria kunniaan!
 
Ette siis näe mitään vikaa että asetus on ollut jo vuosia ja jatkuu ensi vuodesta uusilla viilatuilla pykälillä jonka voi ottaa käyttöön tämän lauseen perusteella, erityisesti tuon loppupätkän "taikka" sanan jälkeen?

"Kunnan on järjestettävä yleisiä pakollisia rokotuksia sellaisen tartuntataudin leviämisen estämiseksi, joka voi saada aikaan huomattavaa vahinkoa väestön tai sen osan terveydelle, taikka muusta terveydenhoidollisesti tärkeästä syystä."

Sanattomaksi vetää. :D
 
Ette siis näe mitään vikaa että asetus on ollut jo vuosia ja jatkuu ensi vuodesta uusilla viilatuilla pykälillä jonka voi ottaa käyttöön tämän lauseen perusteella, erityisesti tuon loppupätkän "taikka" sanan jälkeen?

"Kunnan on järjestettävä yleisiä pakollisia rokotuksia sellaisen tartuntataudin leviämisen estämiseksi, joka voi saada aikaan huomattavaa vahinkoa väestön tai sen osan terveydelle, taikka muusta terveydenhoidollisesti tärkeästä syystä."

Sanattomaksi vetää. :D

Suurin osa kansasta on sinisilmäisiä (siis kuvainnollisestikin), tyhmänpulskeita, sokean auktoriteettiuskoisia ja yksinkertaisesti niin mielikuvituksettomia että eivät he tuossa mitään teoreettistakaan uhkaa tai vikaa voi nähdä. Kun ei osata kuvitella että maailma muuttuisi, ajatellaan että ihmiskunta se lipuu rauhanomaisesti ajassa eteenpäin ja suurin uhka on se ettei väärä tyyppi voita TTK tai BB :D
 
Eli osa ihmisistä ei YHÄ ota "pakolla" esim jäykkäkouristusrokotusta...?

Ei mikään rokotusohjelman rokotus ole pakollinen nykyään. Ei jäykkäkouristus, ei kurkkumätä, ei polio... EI MIKÄÄN. Ne ovat vapaaehtoisia, vaikka ovat rokotusohjelmassa. Mutta niistä saa halutessaan kieltäytyä.

Mutta jos joskus järjestetään PAKOLLINEN ROKOTUS, siitä ei saa kieltäytyä.

Pakollisen vastakohta on vapaaehtoinen.
 
Eli osa ihmisistä ei YHÄ ota "pakolla" esim jäykkäkouristusrokotusta...?

Jäykkäkouristus ei ole uhka kansakunnan terveydelle, ainoastaan yksittäisille ihmisille. Valtio ei katso ihmisen terveyttä ja henkeä hänen itsemääräämisoikeuttaan tärkeämmäksi.

Sen sijaan valtio katsoo ihmisen itsemääräämisoikeuden ja yksilön vapauden menetystä suuremmaksi uhaksi sen, että kolmannes väestöstä kuolee hyvin lyhyen ajan sisällä kulkutautiin.
 
[QUOTE="suski";22562199]Jäykkäkouristus ei ole uhka kansakunnan terveydelle, ainoastaan yksittäisille ihmisille. Valtio ei katso ihmisen terveyttä ja henkeä hänen itsemääräämisoikeuttaan tärkeämmäksi.

Sen sijaan valtio katsoo ihmisen itsemääräämisoikeuden ja yksilön vapauden menetystä suuremmaksi uhaksi sen, että kolmannes väestöstä kuolee hyvin lyhyen ajan sisällä kulkutautiin.[/QUOTE]

No kolmannes ihmiskunnasta joutais pois jokatapauksessa.
(ja tähän kun tartutaan, niin EI, en TIETENKÄÄN halua omaa perhettäni laskettavan siihen kolmannekseen, mutta ihmisiä ON liikaa!)
 
Ei siinä olekaan mitään ihmeellistä, että esim. toisen maailmansodan aikana ihmisillä tehtiin lääketieteellisiä kokeita, tai että vuonna 1987 on säädetty pakkorokotuslaki, mutta sen sijaan on pöyristyttävää, että laki on edelleen voimassa ja uudistetaan nyt. Luulisi, että ihmisen etiikka ja moraali olisivat nykyään sen verran korkella tasolla, että vaikka preidentti olisi kuinka typerä, hän ei vahvistaisi moista lakia.

1987 elettiinkin IHAN ERI MAAILMASSA kuin nykyisin...

Ketkä tänne kirjoittelee, vastasyntyneetkö? Eikö kukaan enää muista vuotta 1987?

Ihan kipeän hauska ketju.
 
Mitenhän tuo mahdollinen pakkorokotus muka käytännössä totetutuisi? Jos joku kieltäytyisi rokotuksesta, poliisit tulisi rynnäköllä kotoa hakemaan? :D

Isorokkorokotuspakon aikana niskoittelijat saivat sakkoja. Lapsiaan ei käytännössä voinut siltä suojata ellei sitten jättänyt viemättä häntä neuvolaan. Kaikki lapset rokotettiin ennen kahta ikävuotta.

Isorokko oli Suomessa 1700-luvulla yleinen kulkutauti, jonka epidemiat kiersivät maata noin 4–6 vuoden välein. Yleensä kaikki väliaikana syntyneet lapset ja muut tautia ennen sairastamattomat saivat taudin, ja sairastuneista keskimäärin 20 % kuoli siihen. Isorokko tappoi vuosittain 8000-9000 lasta. Koko valtakunnan kuolleista joka kuudes tai seitsemäs oli menehtynyt isorokkoon.
 
[QUOTE="vieras";22556419]Voi herrajumala sentään. Ei teidän jutuille voi muuta kuin nauraa. Ketään ei todellakaan tulla väkisin rokottamaan vaan nämä tietyt rokotteet on oltava jokaisen saatavilla! Miten esimerkiksi sitten pakkorokottaisitte ne ihmiset, jotka ovat allergisia rokotteen jollekin apuaineelle? Esim. minä en pystyisi ottamaan perusinfluenssarokotetta koska olen allerginen siinä käytettävälle apuaineelle.[/QUOTE]

Eivät viranomaiset piittaa haittavaikutuskista ja allergioista. Juuri siksi pakkorokotuslaki on, etteivät sinun kaltaisesi voi kieltäytyä rokotuksista.
 
Mitenhän tuo mahdollinen pakkorokotus muka käytännössä totetutuisi? Jos joku kieltäytyisi rokotuksesta, poliisit tulisi rynnäköllä kotoa hakemaan? :D

Eiköhän siin käytetä ihan tavallisia pakkokeinoja; ensin uhkasakko ja jos sitä ei maksa, niin ulosmitataan omaisuus, ajetaan tukka pois ja laitetaan linnaan, koska uhkasakko voidaan muuntaa vankeudeksi, ja lapset tietty huostaanotetaan sitten.
 

Yhteistyössä