R
rasmus
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja jestas:Kyllä kaikkea pitää maistaa! Päiväkodin tarjoilut eivät ole niin vastenmielisiä etteikö niitä voisi maistaa PIENTÄ PALAA JOKAISTA. On eri asia oikeasti pakottaa joku syömään lautanen tyhjäksi kuin perustellusti vaatia maistamaan VÄHÄN. Eikä ole tosiaan kyse mistään sian sisälmyksistä vaan tomaastista, jonka maku on todella olematon.
Puoli vuotta päiväkotielämää seuranneena olen huomannut, että ne nirsoilevat lapset ovat hyvin usein nirsoja joka asiassa ja heidän vanhemmillaan tuntuu olevan ihan yleisiäkin ongelmia kasvatuksessa. Esimerkiksi 2-vuotiaan annetaan päättää, laittaako hän tossut jalkaan vai ei, tuleeko ulkokengillä naulakolle asti vai ei, luopuuko omasta lelustaan vai ei (kun ei ole oman lelun päivä siis).. Vanhemmat kun häipyvät ulos, omat lelut palautuvat VÄLITTÖMÄSTI lapsen naulakolle ilman kähinöitä ja tossut menevät jalkaan lähes itsestään.
Ihan vaan sivukommenttina, tomaatin maku ei todellakaan ole olematon, vaan minusta jopa voimakas maku, hieman iljettäväkin, jos siinä on ne siemenet..
Itse "valehtelin" eskarilaisena olevani tomaatille allerginen koska se vaan maistui niin karseelta silloin, et meinas oksu lentää.
Nykyään aikuisena syön mielelläni tomaattia, maksaa, pinaattikeittoa yms. mitä lapsena en voinut sietää! Kyllä niitä on aikaa maistella vaikka aikuisena. Ja jos lapsi alkaa pelätä päivähoitoon menemistä pelkän ruokailutilanteen vuoksi, on jossain menty mielestäni metsään.
Ja maku-asioistahan ei periaatteessa voi kiistellä, jokaisella omansa..