Onko normaalia että kissa "kakoo" joka päivä? Ei kuitenkaan oksenna joka kerta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kisulit
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kisulit

Vieras
Mulle tuli viikko sitten 2 kissaa (1-vuotiaita) ja toinen niistä kakoo joka päivä ainakin kerran! Kuulostaa vähän aivastelulta ja selkeästi välillä kurkkuun asti nousee jotain kun sitten nieleskelee.

Onko toi normaalia? toinen kissa ei oo tehnyt tollasta kertaakaan. Vai voiko sillä kissalla olla joku muu juttu?
 
Voi siellä olla ihan karvapallo vaan, jota ei saa oksennettua ulos. Osta sille eläinkaupasta sellaista mallasta, joka auttaa noihin palloihin. Itselläni ragdoll, joka tekee tuota samaa välillä. Annan sille silloin Miamorin kissanmallasta yhden annoksen, ja auttaa vaivaan heti. Jos en anna, niin kakoo niin kauan että jossain kohtaa saa oksennettua.
 
Madottakaa kissat heti, matotartunta oireilee mm. kakomisena. Stressi (elämänmuutos eli muutto) voi puhkaista matotartunnan, ja nuorella kissalla aineenvaihdunta eli matojen kierto on muutenkin nopeampi. Kaikki perheen eläimet kannattaa madottaa samalla kertaa. Esim. Axilur on varsin tehokas lääke.
 

Yhteistyössä