Minkäkokoisia vaippoja vastasyntyneelle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Pauna
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Pauna

Aktiivinen jäsen
08.06.2006
8 674
0
36
Huomasin, että K-Supermarketissa on superpäivät ja Liberon teippivaipat tarjouksessa vielä tän ja ens viikon. Ajattelinkin nyt että ostaisin paketin tai pari valmiiksi tätä tulevaa masuasukkia varten vaikka la onkin vasta 2.11. Onko ihan tuhoon tuomittu ajatus? Tietty Liberot ei sovi kaikille jne. mutta sen riskin ajattelin kuitenkin ottaa..

Eli mitä kokoa? :ashamed:
 
Samaa mieltä minäkin, ettei noissa tarjouksissa yleensä ole newborn-kokoja, mut voithan sä ostaa sitä seuraavaakin kokoa jo (olisiko 4 kg ylöspäin), kun yleensä nuo newborn-vaipat menee vain aika lyhyen aikaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Se äitiyspakkauksessa oleva koko ei juuri vauvalle mahdu. Osta isompaa niin mahtuu ainakin myöhemmin.


Ai kyllä meidän molemmille lapsille on mahtunut ensimmäiset viikot ne pienimmät vaipat, vaikka molemmat onkin ollut melkein 4 kiloisia..
 
Ainakin aikaisemmin Pampers on vastasyntyneen maitokakalle ollut se paras vaihtoehto. Ei kakat pursuile ulos vaipasta ja iho pysyy hyvänä. Jos ostat Pamperia niin sitä new born kokoa ei kannata useita paketteja ostaa.
 
1 tai 2 pakettia newborn-vaippoja tai 3-6kg. nuo isommat menee varmasti vaikka syntyisi isompikin vauva. en tiedä onko vielä nykyään nuo pienet (ensi)vaipat pienissä paketeissa/hinnoissa, mutta usein nuo suuremmat koot on niitä tarjousvaippoja, mutta jos sinulla on säilytystilaa nii kyllä niitä vaippoja menee joten suurempiakin voi ostaa. 5-8kg menee aika pitkään joten käyttöä varmasti löytyy.
 

Yhteistyössä