Miten miehesi suhtautuu siihen, että hänen pitää ottaa sinun töihin menosi myötä huomattavan paljon enemmän vastuuta kotitöistä ja lapsen hoidosta? Mukaanlukien valvomiset, jos niitä vielä on. (Ja jos ei ole, todennäköisesti lapsen mentyä päiväkotiin niitä tulee lapsen sairastuessa ja siten valvottaessä yöllä.)
Jos mies on päivätöissä ja sinä vuorotöissä, tuskin edes onnistuu hoitopäivät, joissa lapsi olisi hoidossa vain sinun työvuorojesi mukaan. Jos sinä olet illan töissä, mies siis hakisi lapsen hoidosta töistä päästyään, hoitaisi kaupassa käynnit ja ruoanlaitot, siivoukset, lapsen hoidon iltatoimet ja lapsen nukkumaanlaiton. Tajuaako mies kuinka paljon hänen kotitöiden määränsä kasvaisi?
Lisäksi monissa TESseissä, jos toinen on kotona, toinen ei voi olla lapsen kanssa kotona tämän sairastaessa. Tämä koskee myös tilannetta, jossa toinen on esim. yön töissä. Eli jos sinä olet yön töissä ja mies päivällä, kumpikaan teistä ei saa sairaan lapsen hoidon vuoksi sairaslomaa. Eli lapsi saattaa valvoa yön, ja mies joutuu hoitamaan hänet, ja aamulla pitää lähteä silti töihin. Ja sama juttu seuraavana iltana ja yönä hänen tultuaan kotiin. Tätä saattaa jatkua monta vuorokautta putkeen. Onko hän valmis tähän?
Kannattaa tarkkaan miettiä koko perheen jaksaminen varsinkin teidän kaltaisessanne tilanteessa, jossa toinen tekee pitkää päivää ja toisella vuorotyö. Suosittelen vaikka kokeilemaan tuota järjestelelyä viikon pari ennen päätöksen tekoa, eli sinä voi ottaa esim. illat vapaiksi viikon parin ajan ja jättää kotijutut ja lapsen miehelle.
Meillä mies oli lopulta se, joka aikanaan toivoi minun jäävän pidemmäksi ajaksi kotiin, kun meillä oli huonosti nukkuva lapsi ja miehestä kuulosti liian rankalta hänelle hoitaa puolet öistä useampine yöherätyksineen.