Helou! Pino on taas herännyt eloon rauhallisen viikonlopun jäljiltä...
(Mun tietokone ilmeisesti panttaa tuota ää-kirjainta, joten älkää ihmetelkö, jos se puuttuu puolesta sanoista.)
Unico, :hug: . Toivotaan nyt, että se oksentelu jisi sitten tähän. Eihän tuo ole enää yhtään järkevää!
Odessa, jos käytät äippäpakkauksen (tai muitakin) kestovaippoja, niin niille kannattaa olla oma pesuaine. Esim. Ecoveria saa monista tavallisista kaupoista, ja pesupähkinöitä saattoi ainakin aiemmin ostaa netistä. Normaaleissa markettipesuaineissa on yleensä liikaa saippuaa ja zeoliitteja niihin. Muutkin vauvanvaatteet on ihan hyvä pestä noilla iho- ja ympristöystävllisillä pesuaineilla!
En varmaan käyttäisi huuhteluainetta vauvan vaatteisiin. Se kun on jo oikeastaan vähän turha kemikaalilisä, joka voi ärsyttää ihoa. Huuhteluainekaan ei sovi kestovaipoille.
(.) Tulin taas neuvolasta. Kukas sitä kysyi, milloin alkavat viikoittaiset neuvolat. Mulla on näköjään alkanut viikolta 33+6, mutta ei varmaan olisi alkanut ennen kuin viikolta 36, jos ei olisi välillä verenpaine noussut vähän liikaa. Juuri tuolloin viikolla 33+6 se oli kerran ylhäällä, mutta ei sitten sen jälkeen.
Tälläkin kertaa oli kaikki hyvin. Turvotusta oli nyt enemmän, ja ehkäpä siksi painokin oli noussut yli kilon. Vauva on edelleen raivotarjonnassa (RT1) eik se siitä mihinkään liiku. Se on ollut tuossa asennossa joka käynnillä viikolta 26, ja epäilenkin, että sillä on ehkä napanuora ympärillään niin, ettei se ehkä pääsekään kauheasti liikkumaan. Yllätyksekseni terkkari sanoi, ettei vauva ole vielä laskeutunut. Viime viikolla lääkäri oli sit mieltä, että on. En ole kyllä sitä mitenkän alhaalla tuntenutkaan. Ehkä se siis kävi vaan alhaalla viime viikolla.
Ihan kiva, ettei verenpaine ollut erityisen korkealla, vaikka on niin huonosti nukuttu yö (tai oikeastaan useita) takana. Aina kun nukun kevyesti, kissat kuvittelevat, ettää tarvitsen seuraa, ja pyrkivät päälle makoilemaan. Se vasta auttaakin unen saantiin. :headwall:
piip 36+6