K/B-komposti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Jos olet joskus pieraisut peiton alla, tiedät sen tunteen: lämmin ilmavirta, joka leijailee hitaasti ja kietoutuu takaisin sieraimiisi kuin pahansisuinen haamu. Kylmässä sen sijaan pieru tuntuu usein katoavan nopeammin, tai ainakin hajuhaitta ei jää yhtä pitkäksi aikaa nenään kiinni.

Monien "kenttäraporttien" mukaan lämmin pieru tuntuuhaisevan pahemmalta. Useimmat kokevat, että lämpimän ilman mukana tuleva haju tuntuu intensiivisemmältä ja painostavammalta.
 
Tässä tulee mukaan fysiikka: kemialliset yhdisteet haihtuvat nopeammin lämpimässä kuin kylmässä. Tämä tarkoittaa, että lämmin pieru päästää hajumolekyylit ympäröivään ilmaan nopeammin ja tehokkaammin kuin kylmä. Lisäksi lämpimässä ilmassa molekyylit liikkuvat vilkkaammin, mikä johtaa nopeampaan hajun leviämiseen ympäristöön ja nenän korkeudelle.

Kyseessä on ikään kuin ilmaston tarjoama express-kaista hajulle.
 

Yhteistyössä