Voiko blondi olla kaunis?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja brune
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Noni eli Lissu sun kirjastotäti muuttui heti vetävämmäksi.
Höpö höpö, siinä on sinulle kirjastotätiä:

1524815036_755419506225735_goldstyles.jpg

0b127a88a9d86d0ed4db1eacd8199489.jpg

images


No joo, kyl mä sen verran myönnyn, että ehkä BB ja Marilyn ovat blondeina(kin) ihan jees.
 
Höpö höpö, siinä on sinulle kirjastotätiä:

1524815036_755419506225735_goldstyles.jpg

0b127a88a9d86d0ed4db1eacd8199489.jpg

images


No joo, kyl mä sen verran myönnyn, että ehkä BB ja Marilyn ovat blondeina(kin) ihan jees.
Tuo ekan kuvan musta tukka ei sovi yhtään sille.
Tokassa näyttää jotenki tunkkaselta ja se hymy kierolta.
Kolmannessa on jotenki bimbo.

Tai BB on aina vaikuttanu vähän suttuiselta versiolta Deneuvesta.
 
"”Jos sanomme kauniin olevan sitä, mikä tuottaa meille mielihyvää – en tarkoita mitä tahansa nautintoja, vaan niitä joita saamme kuulon ja näön kautta –, pystymme kenties jotenkin puolustamaan kantaamme. Kauniiden ihmisten ja kaikenlaisten kauniiden koristelujen, maalausten ja veistosten näkeminen ilahduttaa meitä, ja sama vaikutus on kauniilla äänillä, kaikella musiikilla, puheilla ja tarinoilla.” (Hippias, laajempi dialogi 297e–298a; suom. M. Itkonen-Kaila.)"

"Kun vielä huomioidaan kauneuden määrittelemättömyys, saadaan selitys sille mitä kauneus on: ”Kaunis on se, mikä ilman käsitettä tuottaa yleisesti mielihyvää” (Kritik der Urteilskraft § 9). (ks. "Kant, Immanuel".)"

”kaunis on esine [kohde], joka pelkällä muodollaan herättää välitöntä ja puhdasta mielihyvää. Tai: kaunis on esine, jonka pelkkään havaitsemiseen tai mielikuvaan liittyy välitön ja puhdas (s.o. pyyteistä vapaa) hyväntunne.” (Laurila 1947, 115.)

Tässä tapauksessa kauneudessa on kyse mielihyvästä joka tulee näköaistimuksen kautta. Jos liität siihen jotain muuta niin ehkä et itse ole sisäisesti niin kaunis.
 
Nehän just niitä kauniita on! Tummat on niin taviksia. Aidot blondit on naisellisempiä, kiihkeämpiä, seksikkäämpiä...
Idiootti. "Kiihkeitähän" ovat nimenomaan tummemmat, senhän tietää jokainen. Vaaleat eivät old luonteeltaan juuri koskaan intohimoisia ja kiihkeitä kuten esim. Välimeren naiset. Ja valehtelet siinäkin että olisivat naisellisempia. Pohjoismaisilla naisilla on paljon useammin suora vartalo, kulmikkaat piirteet, ohuet huulet kuin vaikkapa latinoilla. Naisellinen pyöreyttä puuttuu.
 

Yhteistyössä