QUOTE=looginen;10550941]Mutta tunteista minulla on aika radikaaleja käsityksiä. Let's puhutaan niistä, vaikka tuon aleksitymian avustuksella.
* Aleksitymialla tarkoitetaan tiettyä persoonallisuuden piirteistöä: Ominaista on vaikeus tunnistaa omia tunteita, erottaa niitä ruumiillisista tuntemuksista ja kuvata tunteita muille. Ajattelutyyli keskittyy ulkoisen maailman yksityiskohtiin ja tapahtumiin, ja mielikuvituksen käyttö on vähäistä.[/QUOTE]
Kiitos hyvin täydentävistä tiedoista ja läheistä!
Ajattelen, että aleksityymikon voisi tunnistaa arjessa henkilönä, jolla puheen sisältö on lähinnä vain faktaa ja kiinnostus yksityiskohdissa. Tunnetasolle, siihen, miltä asiat tuntuvat osapuolien näkökulmasta puhe sen sijaan siirtyy harvemmin. Tällainen henkilö voi olla hyvinkin älykkö. Kotioloissa pitemmän päälle vuorovaikutus voisi käydä tylsäksi, mikäli puoliso ei ole aleksityymikko.
QUOTE=looginen;10550941]Hiljattain löysin oivallisen, miesten avuksi tehdyn sivuston. Valmiina oli 17 tunteen ja vastatunteen selkeä tunnekartta, 8:n tunneskaalan rakenteella.
* 10 % suomalaisista aikuisista on aleksityymisiä miehistä 12 %, naisista 8 %. Piirteistö ei jakaudu tasaisesti ikäryhmiin: 30-44-vuotiaista n. 5 % oli aleksityymisiä, 85-97-vuotiaiden ryhmässä vastaava luku oli 29 %.[/QUOTE]
Oivasti sopisi naisväellekin. Nostit esille keskeisen miesten ja naisten eron käsitellä tunteita. Miehet ulkoistaa niitä enemmän. Tästä näkökulmasta on helppo ymmärtää miesten tapaa olla toiminnallisempia. Mielenkiintoista lähteessä oli ikääntymiseen liittyvä `aleksitymioituminen´.
Pohdin sitä, onko syy tunne-elämän "kylmettymiseen" ikääntymisen tuomat aivotoiminnan muutokset, vai onko se seurausta tyydyttymättömästä elämästä. Tiedetäänhän em. tiedelähteisiin perustuen, että ihmisen psyykeellä ja elintoiminnoilla on yhteyttä terveyteen. Olisi loogista ajatella, että tyydyttäytyminen vaikuttaa tervehdyttävästi myös elintoimintoihin, kuten aivoihin estäen niiden rapautumista. Onko ikääntymiseen liittyvä aleksitymian nouseva prosenttiosuus tämän ihmisryhmän kohtaloa, esim. niiden, joiden seksitarpeet eivät tule tyydytetyiksi? Hui, mikä uhkakuva omasta tulevaisuudesta....
QUOTE=looginen;10550941]Käsittäisin että tunteita tunnetaan, mutta kontaktipinta sopii hyvin kuvaan. Toisaalta ajattelu on kielellistä ja vaivaa on pidetty afasian muotona, kielenkäytön vaikeutena.[/QUOTE]
Niin ja toisaalta, olen tavannut henkilöitä, joilla suuriakin kielellisiä vaikeuksia, mutta he ovat varmatenkin kaikkea muuta kuin aleksityymikkoja. Vaikka heillä on vaikeus ilmaista kielellisesti tunteittaan, niin silti he osaavat näyttää ja osoittaa tunteitaan muutoin, esim. teoilla.
QUOTE=looginen;10550941]Mikäs muu miehet pelastaisi kuin kätevä tuhannen tunteen lista.
Tuhannen tunteen lista, ....Onko < panetus > tunne, sitä ei vielä tuostakaan löytynyt? Osaako sitä nimeä käyttää oikein? [/QUOTE]
Aivan. Ihan kätevä lista, mutta sen verran surkea kuitenkin, että elintärkeää `panetusta´ ei siihen ole saatu pantua. Kumma, ettei listan tekijälle ole tullut se mieleen - edes kahdeksan vuoden aikana, mitä sanottu menneen listan tekoon! Vai kuvastaako käsitykseni vain lukijan tilaa...oma listani sisältäisi `panetuksen´ rinnalla synonyymin `naitatus´. Ei sitäkään em. istassa. Voihan itku!
QUOTE=looginen;10550941]"Monesta tunteesta on olemassa perusteltu sekä perustelematon muoto (väärä ja oikea syyllisyys)." [/QUOTE]
Melkoinen yllätys, ettei syyllisyys-tunnettakaan löytynyt em. miehille suunnatusta `tuhannen tunteen´ listasta. Eikö se ole(kaan) huomioon otettava tunne? Eikä tullut tekijän mieleen kahdeksan vuoden aikana listaa tehdessä? Ei näytä muoti-ilmiökään.
QUOTE=looginen;10550941]Sellainen tunne minulle on tullut etten tiedä minkälaiselta jostakusta tuntuu, kun hän sanoo tuntevansa rakkautta. Tunnetko samoin? Luulen että erehtyminen on inhimillisempää kuin luulemmekaan.[/QUOTE]
Samoin tuntemuksin ja ajatuksin olen. Tiedon etsimiseen toisen rakkauden tunteesta en ole onnistunut löytämään sopivaa lähdettä, vaikka niistä ei sinänsä pulaa. Ajattelen, että usein luulemme tietävämme, vaikka emme tiedä luulevamme.