Yksi täi päänahassa :( Onko se vasta alkua

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Veeras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="Vieras";29020337]Ei piä paikkaasa, munat kuolevat kyllä aika pian, kun eivät ole ihmisen ihon lämmössä. Pari päivää max.

Turhaa hysteerata ja pelätä täitä, ne kuolee kookosrasvalla helpommin ku millään muulla.[/QUOTE]

Älä sekoita saivareita aikuisiin täihin. Kyllä suositellaan pitämään pari viikkoa eristyksissä semmoisia tekstiilejä joita ei voi kuumassa pestä tai pitää saunassa/pakkasessa, juuri niiden munien takia.

Wikipedia:

"Ravinnotta täit kykenevät elämään vain 1–2 vuorokautta, mutta saivareet voivat pysyä elinkelpoisina vaikkapa tyynyssä 10 päivää, kuoriutumiseensa saakka."

Ohjeet täiden, kihomatojen ja syyhyn hoitoon

"Munista kuoriutuu päätäin toukkia (nymfi) noin 5-9 vuorokauden kuluessa. Ulkoisesti toukat muistuttavat täysikasvuisia päätäitä, mutta ovat kooltaan huomattavasti pienempiä. Toukka luo nahkansa kolmeen eri otteeseen ennen kuin siitä tulee täysikasvuinen päätäi. Aikaa tähän kuluu noin pari viikkoa."
 
http://www.tohtori.fi/?page=3830134&id=1908740 Siinäpä tietoa. Ja lemmikit eivät levitä/ylläpidä täitartuntoja, päätäi on vain ihmisen loinen. Kissoilla ja koirilla on omat täilajinsa.
 
Juu ja ne täin munat tarttuu takinkauluksiin, huppuihin, pyöräilykypärä, tyyny, lakana, täkki, lakit, lippikset, hiusharjat ja kammat, pinnit ja pompulat, pyyhkeet, kylpytakit, kangassohva jne. että ihan oikeesti niistä eroon pääseminen vaatii hieman huolellista puunaamista kotona.
Ne täin munat näyttää mannaryyniltä, niska ja korvan pääliset on niiden pesäpaikkoja. Jos miettii, että onko täiitä kampaa hiuksia täikammalla valkoisen paperin päälle jos siihen kariseen mustia tai ruskehtavia tai punaisia (täi on punainen kun just imeny verta) pisteitä on täitä.
 
[QUOTE="joopajoo";29020530]http://www.tohtori.fi/?page=3830134&id=1908740 Siinäpä tietoa. Ja lemmikit eivät levitä/ylläpidä täitartuntoja, päätäi on vain ihmisen loinen. Kissoilla ja koirilla on omat täilajinsa.[/QUOTE]

Joo paitsi, että tuo on potaskaa. Meillä oli sitkeä täi epidemia joka loppui kun eläinlääkärin toteamana niitä oli myös koirassa. Koira hoidettiin stron holdilla joka on resepti lääke ja siihen loppu meillä.
Netti on toki täynnä väärääkin tietoa jota voi halutessaan uskoa :saint: evvk mitä mieltä sinä olet. Myös useimmissa täi shampoo ohjeissa lukee, että kannattaa tarkistaa ja hoitaa myös koira.
 
Eläimissä itsessään ei ole täitä mutta ihmisen päätäi voi tarttua lemmikkeihin, ja jos ei lemmikkejä hoida myös jollain täikarkotteella niin se ongelma saattaa pysyä siinä perheessä.
 
Lasten pitkistä hiuksista ei aikanaan tahtonut irrota nuo munat. Sain käytännön neuvon kammata etikan kanssa niitä ja siten helpommin irtosivat sitten. Laitoin pieneen suihkepulloon ja liotti sen liiman niistä. Hoitoainetta kyllä sitten kului jonkin aikaa.
 
Kissoilla on väiveet ja koirilla täit. Lisäksi lintukirppu käyttää kissaa ja koiraa väli-isäntänä, jolla siirtyä. Puree myös ihmistä, mutta liian paksu iho estää saamasta verta ihmisestä. Netissä on toki paljon huuhaata, onneksi palstalaiset tietää kaiken paremmin kuin kukaan muu! ;) wikipediaan voi muuten laittaa "tietoa" kuka vain. Siihen sitten voikim luottaa. Voi olla vaikka mun kirjoittamaa potaskaa.
 
Kissoilla on väiveet ja koirilla täit. Lisäksi lintukirppu käyttää kissaa ja koiraa väli-isäntänä, jolla siirtyä. Puree myös ihmistä, mutta liian paksu iho estää saamasta verta ihmisestä. Netissä on toki paljon huuhaata, onneksi palstalaiset tietää kaiken paremmin kuin kukaan muu! ;) wikipediaan voi muuten laittaa "tietoa" kuka vain. Siihen sitten voikim luottaa. Voi olla vaikka mun kirjoittamaa potaskaa.

Tiesitkö, että samaan ketjuun ei saa kirjoittaa kahdella eri nikillä :whistle:
 
[QUOTE="sipsi";29020322]Ja nykyään on aika hyvä sellainen suihke mikä laitetaan hiuksiin niin täi ei pysty tarttumaan hiukseen.[/QUOTE]


Meillä laitetaan tuota aina heti kun koulusta tulee täilappu.
Toki ei auta enää siinä vaiheessa jos on jo saanut täitartunnan.
 
[QUOTE="vieras";29020649]Meillä laitetaan tuota aina heti kun koulusta tulee täilappu.
Toki ei auta enää siinä vaiheessa jos on jo saanut täitartunnan.[/QUOTE]

Lincin prevent spray :) apteekista ne neuvo, että se pajunkuoriuute shampoo auttaa mut se haisee ihan törkeen pahalle.
 
Meillä ollut myös tuota sprayta,jonka pitäisi estää täitartuntaa,tosin lisää pitäis käydä ostamassa,on vaan aika kallista,etenkin kun itse olen niin hysteerinen tuon täi asian kanssa,tähän mennessä vielä olemme onnistuneet välttämään täit.
Nyt pelottaa ihan sikana kun lapsi alkaa käyttää pipoa että saa koulusta täitä tai itse asiassa oon jo taas pelännyt koko syksyn...

Itselläni on vielä pitkät ja paksut hiukset ja asun yksin lasteni kanssa,mietityttää että jos niitä täitä sais,niin millä ihmeellä mä alkaisin niitä munia omista hiuksista irrottamaan ja muutenkaan omaa päänahkaa syynäämään...joo tiedän täishampoot,mutta jos niitä v***n saivareita pitää sormin ottaa pois...

Huoh,hemmetin täit,siis niin ärsyttävää!

Vielä ainakaan ei ole meidän lasten koulusta mitään ilmoitusta tullut.
Ilmoitetaanko koulusta aina,jos sieltä on joltain täitä löytynyt?
Oletan kuitenkin että vanhemmat ilmoittaisi välittömästi kouluun jos lapselta niitä löytysi.
 
Kaikki vanhemmat ei ilmoita. Lapsen päätä kannattaa tarkastaa silloin tällöin vaikka koulusta ei tulisi ilmoitusta siitä. Mitä aikaisemmassa vaiheessa sen epidemian havaitsee sitä parempi ja nopeempi se on hoitaa.
 
Älä sekoita saivareita aikuisiin täihin. Kyllä suositellaan pitämään pari viikkoa eristyksissä semmoisia tekstiilejä joita ei voi kuumassa pestä tai pitää saunassa/pakkasessa, juuri niiden munien takia.

Wikipedia:

"Ravinnotta täit kykenevät elämään vain 1–2 vuorokautta, mutta saivareet voivat pysyä elinkelpoisina vaikkapa tyynyssä 10 päivää, kuoriutumiseensa saakka."

Ohjeet täiden, kihomatojen ja syyhyn hoitoon

"Munista kuoriutuu päätäin toukkia (nymfi) noin 5-9 vuorokauden kuluessa. Ulkoisesti toukat muistuttavat täysikasvuisia päätäitä, mutta ovat kooltaan huomattavasti pienempiä. Toukka luo nahkansa kolmeen eri otteeseen ennen kuin siitä tulee täysikasvuinen päätäi. Aikaa tähän kuluu noin pari viikkoa."

Luitko itse ollenkaan tuota linkkiäsi? Sekä aikuiset, nymfit ja munat kuolevat 1-2 vuorokauden sisällä.
"Päätäi on täysin riippuvainen ihmisestä. Ihmiskehon ulkopuolella päätäi säilyy hengissä 1-2 vuorokautta, sillä se kuivuu nopeasti ilman säännöllistä veriateriaa ja ihon lämpöä."
Ja tuo mustaamasi kohta tarkoittaa vain, että toukasta aikuiseksi kestää pari viikkoa ihmisen PÄÄSSÄ ollessaan. Ei tyynylle tippuneena.
Wikipediaa en ruukaa lukea, koska kuka tahansa voi laittaa sinne mitä puppua tahansa, joten luotettavana lähteenä sitä ei voi pitää.
 
[QUOTE="Vieras";29021247]Luitko itse ollenkaan tuota linkkiäsi? Sekä aikuiset, nymfit ja munat kuolevat 1-2 vuorokauden sisällä.
"Päätäi on täysin riippuvainen ihmisestä. Ihmiskehon ulkopuolella päätäi säilyy hengissä 1-2 vuorokautta, sillä se kuivuu nopeasti ilman säännöllistä veriateriaa ja ihon lämpöä."
Ja tuo mustaamasi kohta tarkoittaa vain, että toukasta aikuiseksi kestää pari viikkoa ihmisen PÄÄSSÄ ollessaan. Ei tyynylle tippuneena.
Wikipediaa en ruukaa lukea, koska kuka tahansa voi laittaa sinne mitä puppua tahansa, joten luotettavana lähteenä sitä ei voi pitää.[/QUOTE]

Nopea googletus toi vielä yhden lähteen, Voice-kanava:
Täit ovat taas täällä: Muistathan nämä 15 faktaa ikävistä vieraista - The Voice

"Jos tekstiiliä ei pysty pesemään, se tulee eristää suljettuun muovipussiin pariksi viikoksi. Myös saunassa 80 asteessa täit kuolevat kahdessa tunnissa."
 
Hihhih, siinäpä vasta pätevät kanavat hakea tietoa, wiki ja voice... tuossa oli jo aiemmin parikin pätevää linkkiä ihan terveysalan ammattilaisilta. Mutta jokainen tyylillään. :D Aina voi hakea tietoa asiosta, tai sitten voi hakea tukea mielipiteilleen... kaksi täysin eri asiaa näin netissä liikkuessa.
 
[QUOTE="vieras";29019873]Niin ensin kaikkien petivaatteiden pesu tarpeeksi kuumassa...pehmolelutkin varmaan kannattaa laittaa pesuun tai ainakin niin, ettei lapsi ole niiden kanssa kosketuksissa. Täit kun kuolee ilman ihmistä muistaakseni päivässä, mutta hyppivät helposti sieltä lelujen kautta takaisin päähän. Samanaikaisesti sitten päiden pesu...myös omasi kannattaa pestä. Ja muista kaikkien lasten päät, ei pelkästään sen, jolta se täi löytyi. Todennäköisesti muillakin on.

Täin muna on valkoinen ja kiinnittynyt hiuksen ympärille. Pieniä ne on, mutta kun täikammalla kampaat, huomaat ne kammasta kyllä selvästi. Jos on tummatukkainen lapsi, näkee kai helpommin.

Sitten nukkumaan puhtaisiin lakanoihin ja muista siis myös kaikki vaatteet pestä, jotka lapsille laitat päälle, jos on olleet kosketuksissa. Eli siis pipot, ulkovaatteet. Sen jälkeen ovat kai puhtaita. Toivottavasti eivät saa uutta tartuntaa koulusta. Se riski on tietysti sitten jos sinne kouluun laittaa liian nopeasti.[/QUOTE]

Täit eivät suinkaan hypi vaan etenevät ryömimällä.
 
[QUOTE="joopajoo";29021713]Hihhih, siinäpä vasta pätevät kanavat hakea tietoa, wiki ja voice... tuossa oli jo aiemmin parikin pätevää linkkiä ihan terveysalan ammattilaisilta. Mutta jokainen tyylillään. :D Aina voi hakea tietoa asiosta, tai sitten voi hakea tukea mielipiteilleen... kaksi täysin eri asiaa näin netissä liikkuessa.[/QUOTE]

???
Pari pätevää linkkiä aiemminkin...no, niistä parista ei edes löytynyt tietoa semmoisesta vaatteesta jota ei voi kuuma/kylmäkäsitellä, mutta toinen niistä johdatti Duodecimin sivuille:
Päätäit :: Terveyskirjasto
"Pesua kestämättömät vaatteet ja esineet suljetaan muovipussiin kahdeksi viikoksi."

Riittääkö?
 
Viimeksi muokattu:
Saivareita on vaikea saada edes kammalla pois, me kammattiin tytön tukkaa kerta toisensa jälkeen, ja silti niitä saivareita sieltä löytyi. Kynsillä sai nyppiä pois, kun eivät jääneet kampaan kiiinni.

Me käsiteltiin myös suoristusraudalla, varmuuden vuoksi. Ne hiuksiin mahdollisesti jääneet saivareet ei siitä enää kuoriutuneet.

Elävät täit lähti kyllä kammalla ihan hyvin, ne saivareet oli niin pieniä ja niin tiukassa, etteivät jääneet täikampaankaan kunnolla.

Ei ne meilläkään tarttuneet edes muille lapsille!
 
[QUOTE="vieras";29020711]
Vielä ainakaan ei ole meidän lasten koulusta mitään ilmoitusta tullut.
Ilmoitetaanko koulusta aina,jos sieltä on joltain täitä löytynyt?
Oletan kuitenkin että vanhemmat ilmoittaisi välittömästi kouluun jos lapselta niitä löytysi.[/QUOTE]

Ei kaikki ilmoita, joko eivät viitti tai sitten eivät ole huomanneet. Meillekin tuli koulusta täitä lapselle, ei ollut missään muualla käynyt kuin koulussa ja kotona. Kouluun ei ollut kukaan ilmoittanut täistä.
 
Nopea googletus toi vielä yhden lähteen, Voice-kanava:
Täit ovat taas täällä: Muistathan nämä 15 faktaa ikävistä vieraista - The Voice

"Jos tekstiiliä ei pysty pesemään, se tulee eristää suljettuun muovipussiin pariksi viikoksi. Myös saunassa 80 asteessa täit kuolevat kahdessa tunnissa."

Muuten, tuollakin väitetään että pitkät hiukset houkuttelevat täitä.

Se on ihan höpöhöpöä. Täille on ihan sama, minkä pituinen se tukka on, se viihtyy päänahassa. Ainoa, mihin se tukan pituus vaikuttaa on se, että saivareita ne ei saa kiinnitettyä lyhyeen siiliin. Mutta muuten on ihan sama, saivareitten ja aikuisten kannalta, että onko jollain kolme vai kolmekymmentä senttiä pitkä tukka. Ei ne siellä latvoissa elä, vaan päänahassa.
 
Meillä ollut pari kertaa täitä, neljä lasta kolussa/päivähoidossa ja jostain ollaan tartunta saatu. Pitkät hiukset ehkä siinä mielessä houkuttaa täitä, että jos ne eivät ole kiinni sidottuna, niin joutuvat enemmän kosketuksiin muiden lasten kanssa kuin lyhyet hiukset. Mielestäni täit eivät hirveän helposti tartu, koska meillä toisella kerralla oli yhdellä lapsella niitä tosi paljon eli tartunnasta oli jo aikaa, silti koko kuuden hengen perheestä vain kahdelta löytyi täitä. Epäilen, että vaikka nuo munat eläisi jopa sen kaksi viikkoa, niin ei ne juuri leviä, ovat hiuksissa tosi tiukasti kiinni, eli ei niitä leviä ympäri asuntoa mielin määrin. Ehkä irtoavien hiusten mukana saattavat pudota, mutta varsin epätodennäköistä, että lattialta kenenkään hiuksiin kiipeäisivät, koska täit ovat tosi hitaita liikkumaan, jos eivät ole hiuksissa. Petivaatteiden ja pyyhkeiden pesu varmasti riittää:)
 

Yhteistyössä