Romaanin verran vinguntaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tilitysmaksimus
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Tilitysmaksimus

Vieras
Mä olen yrittänyt epätoivoisesti löytää ja saada vastauksia, mutta vielä niitä ei ole tullut vastaan. Ei netistä, ei lääkäreiltä ei kertakaikkiaan kellään. Joten yksin olen pähkäillyt asioita ja ihmetellyt tätä menoa ja meininkiä. En voi olla ainut enkä voi olla ainut jolla näitä kysymyksiä on, eikä se voi olla niin, että vastauksia ei ole eikä tule.

Eli aloitetaan alusta. Tulin raskaaksi. Ei ollut vahinko, lähinnä jos tulen niin tulen, jos en niin en. Ei estelty, mutta ei aktivisesti yritettykkään. Ennen raskautta juhlin paljon ystävieni kanssa ja kun lapsia ei ollut, niin melestäni olin oikeutettu tekemään vapaa-aikanani mitä mielin. En edes ajatellut, että asia ei niin olisi.

Ensimmäisellä neuvolakäynnillä tuli eteen AUDIT-testi, tiesin toki sen ja sanoinkin tulevalle isälle, että meinaan rehellisesti vastata ko. kyselyyn, varoitin myös, että saattaapi aiheuttaa jonkin sortin paasausta jne. Lähinnä kai mielenkinnosta tahdoin tietää, että miten neuvolassa reagoivat.

Sain testistä liikaa siis pisteitä ja jo ennen testin tekoa sanoin, että varmasti huutaa punaisella kyseinen lappu kohdallani neuvolassa ja näinhän se sitten teki. Ilmeiisesti mon sitten kaunistelee kyseistä testiä, sillä koko ensimmäinen käynti meni tuloksen kauhsteluun aj siitä puhumiseen. Neuvolassa myös kertoivat että koska sain sen verti pisteitä, tulisi osakseni kontrolli käynti sairaalaan. No eipä siinä mitä. Käynti olisi samaan aikaan ulteran kanssa. No eipä siinäkään mitään.

Ensimmäinen käynti ol ihan ok. Keskustelin kätilön kanssa ja kerroin varsin rehellisesti oman taustani sekä sen, että lopetin alkoholin käytön jo ennen kun menkat olivat myöhässä ja ennen kun testin tein. Ja olen käsittänyt että silloin siitä ei haittaa pitäisi sikiölle olla. Aluksi puhetta oli, että olisi vain yksi käynti kerta, mutta seuranta jatkui koko raskauden ajan ja jokaisella kerralla otettiin myös huume testit. Tosin itse kuvittelin, että testaavat alkoholia pissasta =D kun luulin, että sen voi pissasta testata (juu, olen yli 30-vuotias ja näin tietämätön asioista). Vasta synnytyksen jälkeen selvisi, että kyseessä oli huume testit.

Ei siinä mitää, ymmärrän, että kun riskiluokkaan kuuluu, niin työtä he tekevät ja niin pitääkin. Itse en vastaavassa työssä varmasti pystyisi nukkumaan ja olemaan, koska olisi niin kovin pahamieli syntymättömien lasten puolesta aj huoli kun he ovat syntyneet. Olen nähnyt päihddeäitejä, olen jopa elänyt lapsuuteni sellaisen kanssa ja siinä lapsi jää väistämättä kakkoseksi. Tiedän ihmisiä, jotka ovat vetäneet sen viimeisen kännin muutama päivä ennen synnytystä tai jotka ovat olleet viimeisillään niin sekaisin aineista että tuskin ovat edes muistaneet olevansa raskaana. Ja yksikin tälläinen lapsi on liikaa. Omasta mielestäni käynnit olivat jopa liian harvoin, 6-viikon välein. JA kysynkin miksi näin, jos he epäilivät, että otan alkoholia raskausaikana. Ei kai kukaan tuollaiselle käynnille krapulassa mene? Vai meneekö? Ainoa mikä ärsytti, oli se maksu joka joka kerta napsahti kyseisestä käynnistä. Nyt jos tietäisin minkä tänään, olisin myös käynyt a-klinikalla ilmaisissa pissa näytteissä joka viikko ja ottanut todistuksen tuloksista.

Ennen synnytystä kysyin kivunlievityksestä ja voisinko sitä ottaa vai löytyisikö estettä. Minulel vakuutettiin, että se on ok. Lähinnä pelkäsin, että en ilokaasua saisi, jolla kuvittelin koko synnytyksen menevän. Nyt kadun, että otin yhtään mitää koko synnytyksen aikana, koska itselleni jäi kaikumaan päähän "mitä jos en olisikaan ottanut kivunlievitystä, olisiko asiat toisin?"

Seulta joita siis minulta otettiin olivat puhtaat. Raskaus oli vaikea ennakoivien supistusten takia, jotka johtuivat taasen tulehduksista ja ilmeisesti siitä, että olin alkoholia nauttinut ennen raskautta?

Synnytys kaynnistettiiin cytotec muruilla lapsiveden menon takia ja supistus kivut olivat ihan hullut. Niillä ei ollut loppua, eikä alkua. Joten sain synyttyksessä kaksi eri puudutetta kohdunkaulaan ja pääasiassa hengitin koko synnytyksen ajan ilokaasua. Synnytyksen jälkeen sain vielä kipulääkkeitä, sillä jälkisupistukset saivat tärisemään kivusta. Lapselle latettiin pissapussi, josta olimme jo keskustelleet ja asia oli ihan ok. Tosin, nyt jälkeen päin harmittaa, etten vaatinut heitä sitä ottamaan, sillä luovuttivat, kun kolmannet pissat olivat menneet ohi. Ihmetystä myös aiheutti se, että yksi hoitajista sanoi että kotiin ei pääse ennenkuin eka kakka on tullut ja kotiinlähtö tarkastuksessa mainitsin, ettei pieni mies ollut näitä pihkakakkojaan tehnyt ja lääkärin ihmetellessä asiaa hoitaja kuittasi nopeasti, että on tullut. Ihmettelin kun ei kukaan minulle maininnut sitä...silä olin odottanut kuin kuuta nousevaa tuota ensimmäistä kakkaa, että päästään kotiin. Nämä ensimmäiset kakat tulivat ensimmäisenä yönä n. 5-6h synnytyksen jälkeen, sillä havahduin siihen kun lapsi palautettiin minulle yöllä n. 2 aikaan. Hiukan ihmettelin, ettei kukaan vaivautunut asiaa minulle mainitsemaan, tai lähinnä hoitaja, joka oli auliisti kakat pessyt pois, toisaaltaan jos olisin tienyt, että ottavat kakkanäytteen, olisin myös ehkä osannut vaatia sitä pissanäytettäkin..ehkä?

No kotiuduimme pienen miehen kanssa, joka söi hyvin rintaa ja oli varsin helppotapaus heti synytymästä lähtien. Sairaalassakaan ei pahemmin itkenyt, paitsi verikoetta otettaessa ja ensimmäisenä yönä, kun hoitaja häntä hoiti (luulin, että huonekaverin vauva itkee, mutta tajusin sen olevan omani, kun hoitaja toi ja todettuani, ettei minulla huonekaveria ollutkaan). Arki alkoi sujumaan ja se toinenkin vauva josta raskausaikana jo puhuin sai odottaa aikaa, että unohdan synnytyskivun :) No enpä taida uskaltaa sitä seuraava tehdä, vaikka neuvolassa mitä sanoisivat..

Kaksiviikkois neuvolassa kerrottiin, että vauvasta otettiin pihkakakka testi, en aluks edes tajunnut että mikä. Olin hiukan hämilläni, kun ei siitä kukaan mitään ollut puhunut ja neuvolakin sitä ihmetteli, mutta no enpä olisi siitä kieltäytynytkään, kun ei syytä ollut. Sitten tulikin se shokki. Lapsen kakasta oli löytynyt metadonia (korvaushoito pahasti huumeriippuvaisille) sekä meta-amfetaminia (tästä en muuta tiedä, kun että on kova huume) ja minusta ol tehty lastensuojelu ilmoitus. Olin todellakin erittäin järkyttynyt, koska kumpaakaan ainetta en ollut käyttänyt, en raskausaikana enkä ikinä koko elämäni aikana. Lattomiin huumeisiin en ole koskaan koskenut ainoastaan tupakkaan ja alkoholiin. Miten testi tulos oli tullut, niin si, ainoastaan että olen niitä raskausaikana käyttänyt, muuten ei näkyisi. Mutta kun en ollut.

Sairaalan sosiaalityöntekijän mukaan virhe ei ollut mahdollinen, eli testi oli luotettava, eikä testi tulokset olleet menneet sekaisin. Kivunlievityksen osuutta ei osannut sanoa. A-klinikalla, johon menin testeihin neuvolan ohjeesta (3 eri kertaan, vapaaehtoisesti) taasen sanoivat että kivunlievitys voisi niihin vaikuttaa tai testi voisi olla virheellinen ja että sairaalan pitäisi se uusia, kun kerran niin vaadin. Minulle taasen sairaalassa sanottin, että ei voi.

Asiasta viisastuneena vaadin uutta testiä ja tarjosin hiusnäytettä, että voisivat ottaa sen. Se kai kaikkein luotettavimmin kertoisi olisinko kyseisiä aineita käyttänyt vai en? Varsinkin kun a-klinikalla kerrottiin, että kovimmat aineet haihtuvat nopeiten, eikä niitä välttämättä muutaman päivän sisään enää testistä näkyisi. Hius näytettä ei voinut ottaa, koska on joku rikosoikeudellinen näyte, joten sovimme että otetaan pissanäyte, joka mielestäni on ihan yhtä tyhjän kanssa, kun eihän sieltä niitä aineita näy, mkäli epäilys on, että olen raskauden aikana käyttänyt ko. aineita. Lastensuojelun sossua kävin tapaamassa ja sovittiiin että asia on siinä, mikäli se viimoinen testi on puhdas. Sairaala tosin edellytti kasvukehitysseuraantaan pojan kanssa ja ensimmäinen käynti on takana.

Tällä käynillä kysyin kivunlievityksestä ja siitä, voiko se vaikuttaa testehin. Itseäni jo ihan äitinä huolettaa, että omasta lapsesta löytyy noin pahoja myrkkyjä, varsinkaan, kun itse en ole näihin koskenut, en edes vahinossa tietämättäni, kun tapana ei ole syödä lääkkeitä, joista en tiedä mitä ne ovat. Lääkärin mukaan ei pitäisi olla mahdollista ja ehdotti, että olen syönyt tietämättäni jotain lääkettä raskaana ollessani. No en ole, kuin buranaa alkuraskaudesta ja panadolia loppuraskaudesta ja näitäkin tietäen. Sanoin myös, että haluan valttaa, koska neuvolassa kehoittivat niin tehdä, mkäli en ole tyytyväinen päätökseen, että olen huumeden käyttäjä. No en ole, mutta toisaaltaan työtähän ne tekevät. Toisaaltaan jos valitus on ainut keino pätevästi sanoa, etten ole kyseisiä aineita nauttinut, niin kyllä olen valmis valittamaan. Valitettavasti lääkäri ei vaan tennyt mistään mitään ja lupasi ottaa asioista selvää seuraavaa kertaa varten...sitä kertaa odotellessa...

Kertakaikkiiaan kummastuttaa kuitenkin koko touhu, en vaan pysty käsittämään että:

- jos et ole koskaan huumeta käyttänyt, niitä voi kuitenkin löytyä lapsestasi, joka ei todellakaan ole elänyt niin pitkään, että olisi kerennyt ko aineita kokeilemaan

- jos testi näyttää,että äiti olisi käyttänyt, eikö sitä asiaa pitäisi tutkia? Siis oikeesti tutkia ja varmistaa ettei lapsi ole vaarassa? Vai voiko imiset oikeestii lopettaa tosta vaan noinkin kovien aineiden käytön ilman mitään tukea ja näyttöä siitä, että heillä on ko. huumetausta?

- Jos A-klinikalla on käytäntö miten toimtaan päihderiippuvaisten kanssa ja kun tulee epäselvyyksiä, niin miksi sairaalassa tätä tietoa ei ole, jos he kerta kuitenkin hoitavat tälläisiä perheitä? Miksi hoito ei siinä tapauksessa ole A-klinkalla jossa on tieto taito ja kokemusta? Tai miksi hoitoa ei hoideta yhdessä A-klinikan ja sairaalan kanssa?

- Ja jos testi näyttää että olisin raskausaikana noinkin kovia huumeita käyttänyt (tai kun tälläinen äiti tulee vastaan) niin ihan tosiko ne on sitä mieltä, ettei enää lapsen synnyttyä käytä?! Siis mitä varten tää koko systeemi on edes tehty?

- Miksi mulle sanotaan, että kivunlivietys on voinut vaikuttaa testii tulokseen ja sitten että ei ole voinut vaikuttaa? Ketä tässä pitäisi uskoa? Ja onko tosaan niin, että pihkakakkaan ei imeydy enää mitkään aineet synnytyksen jälkeen tai synnytyksessä, vaan varastoivat vain ja ainoastaan ennen synnytystä olevia aineita (tätä on jokseenkin vaikea uskoa) ja varsinkin kun toinen kivunlievityksistä oli synteettisesti tms. joko metadonin tai amfetamini johdannainen tms. yhden lääkärin mukaan.

Itsestäni olisi kiva tietää mistä ja miten kyseiset aineet ovat lapseen tulleet, varsinkin kun olisi kiva vielä se yksi tehdä..ja varmaan teenkin, sitten kun olen saanut itseni psyykattua täysin lääketömään synnytykseen. Sillä en tosiaan enää uskalla mitään lääkkellistä kivunlievitystä käyttää synnytyksessä, koska itse olen varma, että ne ovat todellista myrkkyä. Muuta selitystä en itse keksi kyseisen tuloksen aikaansaamiseksi eikä kukaan ole osannut vastata kuinka ja miten kyseinen tulos olis muutoin mahdollista.

Lopuksi sanottakoon, että kaikkea sitä oppii ja näkee kun tarpeeksi vanhaksi elää..
 
Kuullosti aika uskomattomalta tarinalta.

Olisko sinut otettu silmätikuksi vain ja ainoastaan tuon AUDIT-testin perusteella?

Seurasivatko/kuulustelivatko isääkin raskaudena aikana?

Muuten en valitettavasti osaa ottaa asiaan kantaa, kun en ole alan ammattilainen.
 
wau :O siis onko sulla lehmän hermot. mulla olis aikoja sitten palanu pinna. mä luulen että nuo asiat on ns. jätetty puoli tiehen koskakukaan ei asiastaoikeastaan tiiä mittään.
 
Olen kyllä sitä mieltä, että joku on sössinyt testit eli jonkun huumeäidin vauvarukka on todettu puhtaaksi aineista sinun vauvasi näytteestä. Ja se huumeäiti varmaan huokaa helpotukseta, että voi seuraavassakin raskaudessa käyttää aineita, kun eihän se vauvaan vaikuta...
 
Mies sai auditista muistaakseni 7 pistettä ja aluksi ilmeisesti meinasivat, että häntä tavattaisiin kanssa? Oli kuulemma riskiraojoilla, joka ei omaan päähän käynyt, kun tuo mies käy about 3 krt vuodessa juhlimassa. Nytkin on viimeksi muistaakseni ollut kesäkuussa ja tiedä häntä koska aikoo mennä uudestaan, kun ei paljoa siitä perusta.

Audit vastausten osalta olen ja varmaan menneisyyteni vuoksi, kun omat vanhemmat ovat kuitenkin päihderiippuvaisia, joten se kai kasvatteneen riskiä lisää omaltani osaltani tai siis kasvattaakin.

Lehmän hermoista en tiedä. Onhan se ihan ymmärrettävää, että haluavat asiaa katsoa ja tutkia, vaikka en ymmärrä kuinka tulos on tullut. Toisaaltaan en voi ymmärtää, että jää näin vähälle kuitenkin...

Luulisin että jos joku raskausaikana käyttää metadonia omin päin tai meta-amfetamiinia, niin helpommin sitä käyttää sitten kun ei enää raskaana ole? Kun eikös näistä kuitenkin pitäisi tulla vauvalle vieroitusoireita synnyttyä? Vai onko oikeesti huumeista jotain ihme parantumisia, että joku päivä ihminen herää, että enpä enää vedäkkään enkä tarvitse muiden apua päästäkseni eroon?

Toivon totisesti koko sydämestäni, että testit eivät ole menneet sekaisin, sillä sen vauvan elämä tuskin on kovin kummoinen, jonka äiti on voinut huumeta käyttää jäämättä asiasta kiinni eikä äitkään tällöin varmaan omaa käyttöänsä mitenkään kontroloi, koska ei ole pelkoa jäädä kiinni?

Valituksen toki teen, vaikka hieman ristiriitaista se on, sillä ymmärrän että tekevät työtään..vaikkakin oman kokemuksen perusteella aika huonosti tuo toimii, sillä jos oikeasti olisin huume äiti, niin me oltaisiin täällä aika omassa rauhassa elämässä päihteellistä elämää. Vaikka onhan se hyvä, että lastesuojelun sossu uskoi minua kuten myös A-klinikalla uskoivat. Toisaaltaan tiedän että päihdevanhemmille on todella vaikeaa myöntää että heillä on ongelmia ja se kiistetään loppuun asti. Ainakin osalle heistä. Ja sitten kun kukaan ei tiedä miksi ja miten, kun tulos on niin väärin kuin vaan voi olla..

Jotenkin vaikea käsittää koko asiaa ollenkaan ja varsin ristiriitaista, kun pitäisi olla iloinen, että kukaan ei ole viemässä lasta, mutta sitten taas, jos olisi oikeasti ongelmia, niin aika oman onnen nojassa olisi lapsi tässä tapauksessa...
 
Ohhoh, mikä tarina! Melkoinen soppa kaikkiaan... Myös mulla tulee eka vaihtoehtona edelleen mieleen, että vauvasi näyte on vaihtunut jonkun huume-äidin vauvan näytteen kanssa. Ja vaikka sairaalassa sanoisivat mitä, niin kyllä sekaannuksia tapahtuu! Tiedän itse parikin tapausta, jossa on näytteet menneet sekaisin kahdella potilaalla, mutta mistään noin vakavasta ei onneksi ole ollut kyse.
On tosiaan jännä, että jos sinut nyt on todettu (ainakin jollain taholla) päihdeäidiksi, niin miksi asia on jätetty tähän? Siis jos kyseessä olisi oikeasti päideäiti, niin saisi ihan rauhassa jatkaa päihteiden kanssa pelaamista...
Ja jos tosiaan olisit tuon luokan kamaa vetänyt koko raskausajan, niin VARMASTI olisi vauvalla melkoiset vieroitusoireet ilmaantuneet. Jopa äidin tupakointi voi aiheuttaa vauvalle pahat vieroitusoireet syntymän jälkeen. (Tiedän tällaisenkin tapauksen.)
En tiedä, todella, todella outo tapaus. Toivon, että saisit asiaan jonkinlaisen selvyyden, jotenkin, joskus.
 
kertoakseni oman tarinani, joutuisin, kopioimaan kirjoituksesi, eli et ole ainut, ja nyt odotan toista ja ensimmäisen raskauteni testien takia, taas joudun käymään samaa läpi, katotaa mitä ne täl kerral sanooo
 
Meillä meni suurinpiirtein samalla tavalla paitsi että kaunistelin vähän alkoholin ja tupakan käyttöä neuvolassa. Ikinä en ole minkäänlaisia aineita kyttänyt enkä aluksi edes tiennyt mikä tai mitä metadon on ja silti se oli positiivinen vauvan kakka näytteessä, olin siis antanut luvan sen ottamiselle, koska en ole ottanut aineita ja silti.

Sen jälkeen lähti lastensuojeluilmoitusta ja sossut ramppaamaan ja pakottivat ja kiristivät meidät laitokseen vahdittavaksi, täällä nyt sitten ollaan samalla tavalla kuin kotonakin ennen kuin testin tulos oli tullut. Täällä vain joku koko ajan kyttää ja vahtaa mitä tehdään ja hoivataanko vauvaa jne.

Olen miettinyt mieheni kanssa että haluaako joku oikeasti sopivia tuloksia sen takia että eri tahot saavat asiakkaita ja sitämyötä rahaa mm. sossut, perhetyö, laitokset, A-klinikat ja sairaalat jne.... Herää kysymys onko nämä kaikki testit tahallaan sotkettuja. Tiedän että meitä on enemmänki kun olen ihmetellyt ja kysellyt.

Se on totta että julkisilta paikoilta ei kannata paljon kysellä eikä pyytää apua, vaikka heidän tarkoitus on auttaa niin sen jälkeen elämästä tulee helvettiä, neuvolaan, sossuille sairaalassa synnärillä ei ikinä kenellekkään varsinkaan julkisilla kannata kertoa mistään ongelmista tai alkoholinkäytöstä tai masennuksesta tms. Aina kaikki sujuu hyvin ja on loistavasti ja kaiken osaa ja tietää ja selvittää sitte vaikka ite jotain kautta asioita. Muuten sossut ja kaikki muut alkaa ramppaamaan tai joudutaan laitokseen tai akkohoitoon tai sitten sossuilla on oikeus ottaa lapsihuostaan! Mitä kukaan ei varmastikkaan halua!
 
Mä en voi uskoa, että tää voi olla totta. Ja onko noita huumeseuloja alettu tekemään automaattisesti kaikista syntyvistä vauvoista, vai vain ns. riskitapauksista?
 
Joo samaa tännekkin! itse tunnustin että olen joskus KOKEILLUT kannabista! sitten tehtiin tuo testi vauvan kakasta syntymän jälkeen, en ajatellut asiaa edes senkoommin, koska tiesin että en ole mitään käyttänyt raskaus aikana! kunnes parin viikon päästä siitä tuli puhelin soitto! testi oli positiivinen!! järkytyin pahasti ja pillahdinkin itkuun heti! en kestä sitä että mua syytetään jostakin noin vakavasta! nyt meille tulee pyörimään jotkut perhetyöntekijät ja pitää rampata seuloissa, palavereissa ja tuota tulosta on kauhistellut sossut vihaisine katseineen ym! kauheeta! olen todella vihainen ja haluaisin tästä jotain korvausta! tää haittaa muuten niin ihanaa vauva elämää todella paljon!
 

Yhteistyössä