Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
en allekirjoita väitettäsi
keskieuroopan palakt on ehkä vähän kovemmat kuin täällä. Ei OIKEASTI 1500e palkalla elä jos pitä vielä kauas matkustaa
En tiedä missä maassa asut enkä toki tunne kaikkien maiden verotustakaan, mutta monissa maissa on perheverotus. Toisin sanoen, toisella vanhemmalla on verotuksen vuoksi mahdollisuus jäädä kotiin hoitamaan lapsia kun toinen tekee pitkää päivää. Suomalaisessa yhteiskunnassa oletetaan että perheessä on kaksi työtätekevää aikuista, mikä on ihan ok, kunhan työn ohella pystyy huolehtimaan myös lapsista. Jos päivät venyvät 11-tuntisiksi, ei se ole mahdollista.
Alkuperäinen kirjoittaja Mörköäiti;29017532:Niin, vaikuttaa siltä, että valtion tehtävä on tehdä elämästä mahdollisimman vittumaista. Ja ei, ei ole mitään normaalia elämää, että perhe elää vastentahtoisesti erillään.
Tsiisus millaisia kirjoituksia täällä tänään on, toivottavasti olette jotain siideripäisiä provoilijoita, koska en voi uskoa, että kukaan voi ajatella noin kylmästi ja lapsellisesti.
Ja molemmat ovat töissä esim. 10h/vrk? Miten se mahdollistetaan lasten kannalta? Monesti isovanhemmat ovat toki hoitoapuna, mutta eihän se täälläkään onnistu jos työn perässä muutetaan pitkin poikin Suomea. Ei niitä työelämässä mukana olevia isovanhempia oikein voi mukanakaan raahata.
Alkuperäinen kirjoittaja Mörköäiti;29017628:No ei se kyllä niin ole, että erillään perheestä asuminen on jotain "sellaista se elämä on". Muualla maailmassa... joo jossain se onkin normaali ajatus - ei tästä kauan ole kun Hesarissa oli artikkeli, ja joku dokkarikin taisi tulla Puolan heitteillä jätetyistä teineistä ja lapsista, jotka olivat jääneet yksin kotikylään kun vanhemmat lähtivät työn perässä. Ja kyllä niiden perusteella vaikutti siltä, että perheen ja lasten/nuorten kannalta tuollainen on todella huono vaihtoehto. Ja sitä kautta se ei ole hyvä yhteiskunnankaan kannalta. Työ ei ole ainoa asia, jolla on merkitystä - edes yhteiksunnallisesti.
Alkuperäinen kirjoittaja hipsterström;29017674:Minä taas en voi uskoa, että mitä ihmisten pitää valtiolle todistaa sillä, että hajottaa perheen noitten juttujen takia.
Pitääkö jollekin muka todistella olevansa vastuuntuntoinen sillä, että perheen elämä muuttuu ikäväksi?
Saako siellä olla koko sen 12 tuntia?