Voihan lukion kirjat!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kallista
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Mutta eihän niitä tarvitse kaikkia kerralla hankkia. Kun on jaksomuotoinen lukio, niin niitä oppiaineita on viisi per jakso. Joten voi myös jaksottaa sitä kirjojen ostamista.

Ei ne kaikki ammattikoulutkaan halpoja ole. Esim. mieheni on aikanaan opiskellut metsuriksi. Ja heillä oli heti koulun alkuun hankittava turvavaatteet sekä moottorisaha. Se ei mitään halpaa opiskelua ole.
 
No voihan ne uudet ja käytetytkin myydä taas eteenpäin, joten kyllä sieltä muutaman roposen takaisin saat. Ja tosiaan kerralla ei kaikkea tarvi ostaa. Sukulaisilta jos tulee synttäri- tai joululahjatoivekyselyjä, niin lahjakortti kirjakauppaan voisi olla hyödyllinen.
 
Kallitahan ne on. Vaikka ostais vaan 1 jaksoon kerrallaan. Esim äidinkielen kirja, jossa kyllä sitten useampi kurssi, on hyvän matkaa yli 50e. Ja jaksossa voi kyllä olla vaikka 8 oppiainetta/ jakso. Mutta koko vuoden kirjoja ei kannata kerralla ostaa, vaikka olisi kirjalista. Meillä on lapsilla jotkut kirjat vielä vaihtneet tai joihinkin kursseihin on vaidettu kirjaa. Ja sitten tulee vielä laskin, taulukkokirja, vihkot, konseptit jne. Ja koulussa teatteriliput yms. Ei se lukion käynti ole halpaa.
 
[QUOTE="jen";30074281]Mä ainakin myyn torilla pari euroa kappale.. eikä mee kaupaksi. keneltä te ne ostatte??"[/QUOTE]

No jos on vanhentunut kirjasarja tai painos, niin ei ne kelleen kelpaa. Jos taas joku uudehko sarja, niin käytetytkin on kohtuullisen kalliita... sellaiset 8-25e /kirja. Ja harvoin kaikkia saa käytettynä helposti, kun moni myy kirjansa vasta kirjoitusten jälkeen tai valittuaan kirjoitettavat aineet... Mun pojalla alkaa abi vuosi ja on tuolla hyllyssä mm11 pitkän matikankirjaa, kun niitä ei voi myydä, koska kirjoittaa matikan. Kirjoitusjälkeen on varmaan taas uusittu kirjasarjat, ettei mihinkään kelpaa, ainakaan 1. luokan kirjat.
 
Mutta eihän niitä tarvitse kaikkia kerralla hankkia. Kun on jaksomuotoinen lukio, niin niitä oppiaineita on viisi per jakso. Joten voi myös jaksottaa sitä kirjojen ostamista.

Jos joutuu uusia kirjoja ostamaan niin alkusyksystä saa 10% suuremmat alennukset kanta-asiakaskorteilla kuin muulloin. Viime syksynä tuli halvimmaksi tilata prisman verkkokaupasta, sähköpostilistalla olijat sai hyvän alennusprosentin sinne. Myöhemmin jotain sai halvimmalla cdonista.
 
Ainakin ammattikorkeaan yms. saa kirjat kirjastosta, välillä vain saa sakkoa kun ei voi ajoissa palauttaa, muttei niitä nyt ihan hirveesti ole tullut. Oman koulun kirjastossa on välillä päiviä että saa eurolla lainavelat anteeksi.
 
Ainakin Helsingissä on niin paljon lukiolaisia (ja eri kirjasarjoja) ettei niitä kirjoja saa kirjastosta. Täällä kun opiskelee kohtuullisesti väkeä muualtakin ja "omiakin" nuoria on paljon. Joillakin lukioilla on amassa kirjastossa kirjoja, mutta Helsingissä tiedän niitä olevan vain aikuislukioiden ja aikuislukiolaisten käytössä. Ja tosiaan, oon kohta 3. lapsen kirjat ostanut 5 vuoden aikana, ja vuodessa mennyt noin 400-500e / lapsi, vaikka käytettynä on ostettu kaikki mahdollinen. On meinaan kaikki oleet eri lukiossa ja suurin osa kirjasarjoista eri. Vanhimpien kirjoja myytiin eteenpäin iso pino ja niistä sain 120e. Osa oli jo vanhoja eikä kelvannut myyntiin.
 
Meidän lukiossa vaihtui juuri kirjasarjat kun aloitin opinnot ja kun omillani olin niin eihän mulla hynät riittänyt uusiin kirjoihin. Menin sitten vanhoilla (lainasin kirjastosta/sain superhalvalla), 95% oli samat jutut ja lopuissa sain tarkistettua asiat opettajan/kaverin kirjasta. Kirjoituksistakin tuli M, M, E, M :)
 
Meidän lukiossa vaihtui juuri kirjasarjat kun aloitin opinnot ja kun omillani olin niin eihän mulla hynät riittänyt uusiin kirjoihin. Menin sitten vanhoilla (lainasin kirjastosta/sain superhalvalla), 95% oli samat jutut ja lopuissa sain tarkistettua asiat opettajan/kaverin kirjasta. Kirjoituksistakin tuli M, M, E, M :)

Jossain uskonnossa yme ei haittaakaan, jos on vanhapainos. Mutta jos on eri sarja, niin on haastavaa tehtävien kanssa, ne kun ei ole samat. Siksi esim väärän sarjan matikankirja ei vaan käy, sama juttu kielten kanssa. Paha se on ääneen lukea tai aiheesta keskustella, jos on eri tekstit kun muilla.
 
eiköhän sossu auta tässä tilanteessa. ja lukiolainen itsekin varmaan vois kesätyörahoja käyttää omaan kouluunsa, ainakin seuraavina vuosina jossei nyt ollu töissä. Ja tytöt ymmärtää että kukkaron nyöriä on kiristettävä ja säästettävä kuluissa ja muissa menoissa opintojen takia.

Vaativat usean kuukauden tilitietoja jossa näkyy talletuksia, jotka liittyvät peritötalon arvioimiseen. Sitä taloa ei pysty muuttamaan rahaksi, valitettavasti. Eikä sosku hyvällä katso jos on omaisuutta...
 
Koulun oppilaskunnalta voi pyytää apua taloudellisesti vaikeassa tilanteessa. Se apu voi sitten tilanteen mukaan tulla joko uusina tai käytettyinä kirjoina tai laskimena tai vaikka läppärinä. Tai sitten sitä ei tule - oppilaskunnalla ei välttämättä ole rahaa tai sitä jaetaan harkinnanvaraisesti.
 
Opiskeluun panostaminen on hyvä sijoitus joka tapauksessa. Ehkä toinen tyttö pystyy myöhemmin käyttämään samoja? Yritä ostaa mahdollisimman paljon käytettyjä/lainaa tai pyydä tosiaan kummeja, sukulaisia jne. auttamaan. Kirjojen eteen voi jostain muualta nipistää. Muista kannustaa ja tukea tytärtäsi!
 
Opiskeluun panostaminen on hyvä sijoitus joka tapauksessa. Ehkä toinen tyttö pystyy myöhemmin käyttämään samoja? Yritä ostaa mahdollisimman paljon käytettyjä/lainaa tai pyydä tosiaan kummeja, sukulaisia jne. auttamaan. Kirjojen eteen voi jostain muualta nipistää. Muista kannustaa ja tukea tytärtäsi!

Toinen ei halua lukioon, vaikka KA on parempi! Onneksi on sukulaisia, vaikkei kivaa olekkaan että pitää pyytää, kun on tottunut pärjäämään omillaan.
 

Yhteistyössä