Mies joka luovii kahden naisen välillä, ei välitä todellakaan tositarkoituksella molemmista, että pystyisi tekemään päätöksen. Monikin mies luulee, ettei tarvitse päättää vielä, sitten joskus ehkä. Elämä mutkistuu.
Lykätään päätöstä, kun ei uskalleta. Oma virallinen vaimo on hullu, vainoharhainen jne. kerrotaan vaimon hulluudesta toiselle naiselle ja yhdessä keskustellaan. Mutta miehellä ei tulosta tunnu löytyvän, tekosyitä kyllä.
Vaimokas kotona saa mieheltään ylenkatsetta, kiukuttelua ja yritetään saada riitaa. Saadaan syy lähteä tuulettumaan, hyvällä omallatunnolla.
Lapsista ei välitetä, heille ei ole aikaa. Oma rakas odottaa siellä jossain.
Hyvää hoitoa saadaan muualla, kerrotaan murheet jotka vaimo on saanut aikaiseksi.
Monikin vaimo olisi helpottunut, jos mies rehellisesti kertoisi, mitä haluaa ja lähtisi. Turhat murheet jäisivät murehtimatta.
Mitä lapset ja vaimo saavat mieheltä, joka on harvoin kotona, jos on niin saavat vain ylenkatsetta.
Outoa, jos mies jääkin perheensä luokse jota on parjannut, vaimokin on mielenvikainen.
Kerro sinä rakastettu vaimolle miehestä ja sinusta. Saatte toisenne ja elämä jatkuu paljon parempana.
Kaikella kunnioituksella. Terveisin se hullumpi puolisko.