Alkuperäinen kirjoittaja minttulii86:Alkuperäinen kirjoittaja FedWithGasoline:Alkuperäinen kirjoittaja minttulii86:Alkuperäinen kirjoittaja FedWithGasoline:Alkuperäinen kirjoittaja minttulii86:Alkuperäinen kirjoittaja FedWithGasoline:Pienet olivat yökylässä, eilen menivät ja tänään haimme kotiin. Molemmat olivat eri paikoissa. Meillä ei ollut mitään menoa eikä mitään, mutta esikoinen halusi itse yökyläilemään kun kaverinsa pyysi, ja mietittiin että pienemmänkin on kiva päästä.
No, tänään kun haettiin niin mummu kertoi ihan avoimesti että pappa nappasi luunapin pojalle, kun tämä keikutteli tuolilla eikä uskonut kun kiellettiin. Kertoivat että poika oli loukkaantunut, eikä enää mennyt papan lähelle tai hymyillyt papalle. No, eipä ihmekään :/
Mä en hyväksy tommosta, en lainkaan. Kyse on kuitenkin juuri kaksi vuotta täyttäneestä lapsesta, johon meillä sovelletaan sellaista metodia että ellei sana kuulu ja tuolilla pelleillään -> pois tuolista.
Ja sitten vielä ihmeteltiin että lapsi pahastui kun pappa nippasiTuli ihan hirmu surullinen mieli, kun oli tarkoitus että toisella on kivaa, niin tarviiko sitä sitten noin kohdella
![]()
Jos teillä sellainen käytäntö että lapsi pois tuolilta jollei usko mitään. Jospa pappa olikin kokeillut tätä kun mummu nimenomaan sanoi että EI uskonut siksi antoi luunapin. Minusta ylireagoit. Kyllä lapsella pitää olla rajat ja jos ei usko millään. Itse vastustan väkivaltaa kaikessa, mutta luunappi ei ole vaaraksi jos lapsi kerrasta uskoo. Kai ymmärrät että saattaa papastakin tuntua pahalta että teki niin ja lapsi kummiskin vaistoo milloin toisella on paha mieli.
Miettisin asiaa kumminkin kaksi kertaa.
Mitä itse teet jos ja kun lapsesi ei usko ettei tuolilla riehuta, eikä kielloista huolimatta ja vaikka olisit sen lapsen siitä tuolilta poiskin ottanut ja sama meno jatkuu?? Annatko lapsesi riehua ja rellestää? Ja loppupeleissä lapsi on taas siinä tuolilla...
Miten mielipiteeni en tarkoita loukata enkä millään muotoa sanoa pahalla vaikka asian näin ilmaisin.
Jaa niin meinaatko sä että se pappa ei ois onnistunut nostamaan lasta pois tuolilta, vai mitä? Siis tolla että jos pappa koitti, mutta ei onnistunut?
Ja meillä vien jäähylle jos meno ei kielloista huolimatta rauhoitu. Ja meillä se jäähy on tehonnut tasan jokaisella kerralla. En anna riehua, en rellestää. Meillä on harvinaisen tiukka kuri...mutta ei väkivaltaa tai mielivaltaa. Ja jos meillä joutuu pois pöydästä riekkumisen takia, niin takaisin ei ole asiaa. Mutta silti väkivaltaa ei käytetä.
Se on hyvä että teillä kotona tehdään niinkuin vanhemmat sanoo.
Ei kaikki lapset ole vierailla enkeleitä.
Tarkoitin vain sitä että VAIKKA pappa olisi ottanut lapsen tuolilta mutta lapsi vain menee kerta toisensa jälkeen sinne uudelleen..
Kyllä nyt jokainen aikuinen saa kurin lapseen käymättä kiinni mutta en silti pidä kerrasta poikki luunappia pahana.
Olin lukevinani että pappa ei ole ennen antanut tai ainakaan ette ole kuulleet, joten olisko inhimillinen erehdys kun lapsi ei totellut..
En tiedä.
Mä ainakin puhuisin papalle vaikka mikä olis. Tuli pas*** niskaan tai ei, asiat on selvitettävä. Varsinkin kun jos olet puhunut miten teillä menetellään..
No siinä tapauksessa lapsen voi vaikka passittaa päiväunille jos menee överiksi hillumiset. Mun mielestä aikuisen on osattava ratkaista tilanne 2-vuotiaan kanssa muulla tavoin kuin käymällä lapseen käsiksi, piste. Enkä mä todellakaan halua että kukaan käy nappailemaan mun lapsiani tommosesta syystä.
Asia on ainakin minulle harvinaisen selvä, ollut alusta saakka. Nyt käynti papan luona olis paras ratkaisu. Pistät keskustelun aikaiseksi kerran sinusta tuntuu siltä! Ei se asia parane täällä höpöttämällä. Joka tapauksessa mukavat illan jatkot. Täytynee lähtee tekemään ruokaa suuren suurelle perheelle, tämä teiniX 'äiti'...
No minä en nyt repeä sinne pappalle millään tällä hetkellä, ja saan kai höpöttää täällä jos joku asia mua mietityttää. Mutta mene sinä tekemään ruokaa :wave: