Ostin ekaa kertaa munakoison - mihin sen käyttäisin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja munis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

munis

Vieras
Tarkoitus oli tehdä jotain munakoiso-hallouminyyttejä (sellaisen reseptin olen joskus jostain lehdestä bongannut), mutta en kyllä yhtään tiedä onko ne edes hyviä. Mitä te teette normaalisti munakoisosta? Hyviä vinkkejä ja reseptejä saa siis antaa!

Ja tunnustettakoon vielä, etten edes oikein tiedä miltä munakoiso maistuu. Silti teki mieli ostaa ja kokeille jotain uutta!
 
Paistan munakoison palat sipulin, paprikan ja kesäkurpitsan kera, lykkään joukkoon (jauhe)lihaa, tomaatti/paprika/chilipyrettä, tarvittaessa vettä, tietty mausteet. Ja syön riisin tai bulgurin kera :p
 
Namskis, munakoiso-jauhelihavuokaa. Kerroksittain munakoisoviipaleita ja jauhelihaa(ruskistettuna, joukossa ruokakermaa, tomaattipyreetä ja sipulia) ja pinnalle juustoraastetta ja uunin kautta pöytään :p
 

Uusimmat

Yhteistyössä