[QUOTE="Iitu";22620367]Rehellisesti vastaan. Ostetaan niille kummeille joita kiinnostaa kummilapset muulloinkin kuin jouluna ja ohimennen synttäreillä.
Ei niille kummeille jotka synttäreillä lähettävät kortin tai jättävät paketin postilaatikkoon ( sama koskee siis joululahjoja ).
Eli niille kummeille jotka vaivautuvat kyselemään kummilapsensa kuulumisia muulloinkin, vaivautuvat käymään kylässä jne.

Heille ostetaan lahja.
Herkkukorit

[/QUOTE]
Meillä neljän lapsen kahdeksasta kummista valitettavasti vain yksi pariskunta on sellainen, joka on läheisesti tekemisissä lapsen kanssa, heille ostetaan lahja, muille ei...koska tosiaan jättävät joululahjan ovelle/postilaatikkoon, synttäreillekkään ei ole "ehtinyt" tulla aikoihin

..eipä tuota kummia valitessa osannut arvata kuinka pian kummilapsi lakkaa kiinostamasta tai yhden kummin kohdalla kävi niin, että sai "paremman" kummilapsen ja siihen jäi meidän lapsen muistaminen

(enkä nyt tarkoita lahjoja, vaan ennemminkin sitä muuta muistamista, läsnäoloa)