onko pinnasängyn reunapehmuste välttämätön?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mnm"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ei ollut. Vauva ei tunkenut itseään pinnojen väliin, mutta ei muutenkaan pinnasängyssä erityisesti viihtynyt vaan päätyi nukkumaan paljon äidin vieressä. Turha olisi ollut meillä.

Kaverilla taas vauva hermostui, jos ei nähnyt pinnasängystä kunnolla pois, joten reunapehmuste piti ottaa pois, jotta vauvaa ei ärsytä näköeste.
 
Minusta taas tarpeellinen. Välttämätön nyt tuskin on juur mikään vauvaväline... :D

Isommalla on se reunapehmuste nyt jatkosängyssäkin, kun helposti kolhii päätään ym reuniin.
 
meillä oli niin vilkas liikkeinen vauva että oli pakko olla pehmuste vaimentamassa isompia kolinoita. Tykkäs nukkua pää kiinni seinässä ja aina asentoa vaihtaessaan kuului kolina kun pää osui seinään tai sitten jalat tai kädet laitoihin.
 
Ei ole. Meillä on semmonen ihan nään vuoksi, mutta vauva saa kyllä se revittyä niin että saa tungettua kädet ja jalat sinne pinnojen väliin joka tapauksessa. Oon kyllä harkinnyt että otan sen pois, kun vauva kääntyy nyt koko ajan sängyssä mahalleen ja kurkistelee suojuksen yli.
 
Ei ole. Meillä on semmonen ihan nään vuoksi, mutta vauva saa kyllä se revittyä niin että saa tungettua kädet ja jalat sinne pinnojen väliin joka tapauksessa. Oon kyllä harkinnyt että otan sen pois, kun vauva kääntyy nyt koko ajan sängyssä mahalleen ja kurkistelee suojuksen yli.

Kunnon kolina alkaakin vasta myöhemmin, meidän keskimmäinen nukkui milloin mitenkin päin, ei siis pää kolissut pelkkää päätyä vasten.
 
Meillä on tarpeellinen; vaimentaa kolhuja ja toden totta ei ne pikku räpylät ja jalat joudu niin helposti pinnojen väliin kun pyörii unissaan. Nyt myös kun seisomaharjoittelee niin vaimentaa osumia kun köllähtää nurin.

Sanoisin, että kerkee hankkia kun vauva on vähän isompi. MEillä alkuun nukkui vieressä ja jos ois ollut pinniksessä niin ei ollut vielä niin liikkuvainen kun nyt.
 
Meillä se on ollut tarpeellinen. Lapsi on ahkera liikkumaan ja itkee lisäksi kovaa ja pitkään aina, kun vähänkin satuttaa itseään. Rauhallisempi tapaus pärjää varmaan ilmankin. Tämäkin tarvike kannattaa hankkia vasta sitten kun tarvetta ilmenee.
 

Yhteistyössä