Omega 3 rasvahappoja

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Tietämätön"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

"Tietämätön"

Vieras
Moikka!

Syökö joku teistä omega kolmosta? Oletteko huomanneet että siitä olisi ollut jotain hyötyä? Minulla ja lapsella on erittäin kuiva iho ja olen ajatellut jos pitäisi kokeilla tuota omega kalaöljyä. Ainoa ongelma on että kapselit ovat mielestäni todella isoja. Minulla on jo vaikeuksia nielaista tavallinen särkylääke.
Minkä ikäiselle lapselle kalaöljyä pitäisi antaa? Syömme kalaa vain pari kertaa kuukaudessa joten jotain pitäisi kai hankkia. Näitä merkkejä on myös todella paljon ja hinnat aika korkeat, joten jos tiedätte jonkun hyvän niin vinkatkaa :)
 
Öljyä voi myös ostaa nestemäisenä, tulee usein myös halvemmaksi kuin kapselit. Lysin sitruunanmakuinen on ihan ok makuista.

En ole huomannut mitään järisyttävää muutosta esim. ihon kuivuudessa, mutta katson silti paremmaksi syödä kalaöljyä, koska en allergian takia pysty kalaa syömään. Ainahan sitä voi toivoa että aivot ainakin toimisivat vähän vilkkaammin hyvien rasvahappojen ansiosta :)
 

Yhteistyössä