Omat vai yhteiset rahat??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mape
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Omat tilit ja kustannukset ovat ilman neuvotteluita "jämähtäneet" omille urilleen: Mies maksaa taloon ja asumiseen liittyvät menot, minä lasten menot. Molemmilla omat autot ja kumpikin vastaa omastaan itse. Jos toisella olisi tiukkaa, rahankäyttöä varmasti muutettaisiin.
 
Omat tilit ja yhteiset rahat. Mies ei oo ikinä meiän aikana yhtäkään laskua nähnyt eikä maksanut. Mä tykkään hoidella nuo asiat ja makselen kumman tililtä sattuu. Samoin maksetaan kaikki ostokset kummasta tilistä vaan.
 
Molemmilla omat tilit jonne palkat ym. tulee, kummallakin suoravelotuksena siirto kuukausittain yhteiselle tilille josta sit maksetaan laskut + kauppakäynnit jne. Ylimenevät sitten kumpikin käyttää miten tykkää, säästää tai tuhlaa.

Toimii kun junan vessa.
 
Yhteiset rahat yhteisellä tilillä, jonne molemmat siirtää joka kuukausi rahaa. Sen lisäksi molemmilla omat tilit, johon jätetään molemmat kuukaudessa saman verran tuhlailurahaa, jotka saa sitten käyttää miten parhaaksi näkee. Laskut, ruuat ym. maksetaan yhteiseltä tililtä.
 

Yhteistyössä