Nordean omatakaus onko kenelläkään?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Apua
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Voi vaihtaa ainakin Osuuspankkiin, koska heilläkin on tuo systeemi, mutta iankaan Tapiolaan ei voi vaihtaa. Just kilpailutettiin noi kolme pankkia ja tällaiset oli vastaukset omatakaukselle.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Voi vaihtaa ainakin Osuuspankkiin, koska heilläkin on tuo systeemi, mutta iankaan Tapiolaan ei voi vaihtaa. Just kilpailutettiin noi kolme pankkia ja tällaiset oli vastaukset omatakaukselle.

Kiitos kaunis tiedosta. :) Ollaan myös kilpailuttamassa pankkeja ja säästöpankissa ei ainakaan osattu sanoa tuosta mitään. Sitten yritin googlettaa tota Genworth Financial yritystä ja tosi nihkeet tiedot löytyi... :(
 
Sampossa on myös vastaava tuote. Kannattaa tietysti miettiä paljonko vaihto tulee maksamaan: olette kuitenkin maksaneet omatakauksesta Nordeaan x euroa ja vaihdon yhteydessä joudutte maksamaan x euroa uudelle pankille.
 
Kävin tänään nordeassa.. en oikein nyt tajua mutta joudun keräämään jostain 10 000-13 000 euron rahat jotta saan 200 000 euron lainan omatakauksella? mihin tuo mun 10 000-13 000 sit menee?:) ei se nyt noin kallis voi olla pelkkä takausmaksu? lyheneekö edes osalla itse laina? en tosiaan ymmärrä.. kertoivat myös että enää ei saa lainaan genworhin 100% koska se ei laman vuoksi sitä myönnä? eli viime vuonna sai vielä 200 000 lainan omatakauksen 100% jos maksoi sen 2000-5000 euroa.. nyt tarvii olla 10 000-13 000? meneeköhän tosta sit osa lyhennykseen suoraan tai pantiksi vai mitä ihmettä!?

 
Tarvitset omarahoitusta 5% kauppahinnasta (10te 200te lainasta), eli käytät sen asunnon ostoon (maksat myyjälle). Palkkio takauksesta maksaa tuon kolme tonnia.
 

Yhteistyössä