Näkyykö hymykuoppa ja vastasyntyneellä vai vasta myöhemmin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hymypoika
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

hymypoika

Vieras
Poika on nyt 8kk ja hymykuoppaa ei näy. Voiko se alkaa näkyä vasta myöhemmin? Vai periytyykö hymykuoppa edes? Molemmilla vanhemmilla on vasemmassa poskessa hymykuoppa.
 
Meidän pojalla on hymykuoppa. Peri sen minulta. Hymykuoppa näkyi heti. Vauvahan hymyilee jo ihan vastasyntyneenä tiedostamattaan ja jo silloin hymykuoppa näkyi.
 
eihän mikään välttämättä periydy jos molemmilla vanhemmilla on jotain piirteitä. Meilläkin molemmilla tummat hiukset, mutta tenavilla vaaleat, tulee isoäidiltä.
 
Meidän keskimmäisellä lapsella hymykuoppa näkyi heti synnyttyään.
Myös kolmevuotiaalla lapsenlapsellani se näkyi aivan heti.

He ovat perineet hymykuoppansa minulta.
 
Nostan ketjua, kun aihe kiinnostaa edelleen. 10 kk-ikäisellä tyttärellä ei näy, minulla on ja isällä ei. Onko pienintäkään mahdollisuutta, että tulisi vielä näkyviin?
 
Meillä näkyi kuopuksella heti synnärillä, esikoisella ei, eikä ole tullutkaan näkyviin 6 vuoden ikään mennessä.

Periaatteessa voisi ehkä olla mahdollista, että tulevat näkyviin jos on kovin laiha lapsi, pyöreissä poskissa näkyvät paremmin. (Mun siskolla häviää laihtuessa, lihoessa palaavat)
 

Yhteistyössä