Minä en tunne mitään yhteenkuuluvuutta omaan sukuuni enkä halua tulla yhdistetyksi sukulaisiini. Nuorena jopa inhosin omaa sukunimeäni (tosin en enää). Mutta SILTI en ikinä ottaisi miehen sukunimeä, jos menisin naimisiin (en tosin ole aikeissa mennä, mutta jossitellaan).
Jos oma nimeni olisi käsittämättömän nolo tai ruma, olisin jo ajat sitten vaihtanut sen johonkin itse valitsemaani. Ikävästä sukunimestä ei tässä maassa tarvitse kärsiä - sen voi kyllä vaihtaa. Avioliittoa ei tarvitse sitä varten odottaa, ja sitä paitsi naimisiin mennessähän saa sattumanvaraisesti minkä tahansa nimen, ei siis välttämättä mitään erityisen hienoa.
Ihmettelen, ettei tässä ketjussa ole juurikaan noussut esiin sukunimikäytännön yhteiskunnalliset ja symboliset merkitykset. Minulle nimittäin ne ovat painavat syyt, joiden vuoksi en ikinä ottaisi miehen nimeä. Kyseinen nimikäytäntö heijastelee vanhaa, patriarkaalista perhekäsitystä ja sukupuolten eriarvoisuutta. Itse en feministinä halua pönkittää sellaista käytäntöä enkä siirtää sitä mallia omille lapsilleni.
Olemme avoliitossa ja myös lapset saivat minun sukunimeni.