Alkuperäinen kirjoittaja sad:
Alkuperäinen kirjoittaja Meritähti:
Milläs paikkakunnalla tilanne on sellainen että mitään töitä ei nyt vaan kertakaikkiaan ole?
Ei sellaista paikkakuntaa olekaan, mutta taitaakin olla kyse siitä ettei ole SOPIVAA työtä. Itse laitoin rekkamiehille ruokaa, pesin vessoja ja kuuntelin härskejä juttuja tuon välivuoden. Kyllä sitten taas opiskelu maistui
No sehän on sinun ongelma, jos olet tehnyt niin. Mä en näe mitään väärää siinä, että yhden vuoden vaikka vain on, sen on ansainnut jo tuossa vaiheessa. Jos vaan siis vanhempien budjetti sallii, ja miksi se yhtäkkiä lakkaisi sallimasta. Tokihan koti ei sitten ole hotelli, mutta voi vaikka preppailla seuraaviin pääsykokeisiin jne.
Minusta on turha lähteä ihan täysin vastoin tahtoaan johonkin paskaduuniin "hakemaan motivaatiota", kun se ei edes ole tuollaisesta kiinni. Ja se, että ei ei pidä jostain, ei sulje pois sitä, että ei osaisi tai olisi kiittämätön ja avuton.