Mitä tapahtuu hatajaisissa, jossa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kutsu kävi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Kutsu kävi

Vieras
vainaja menee tuhkaukseen?
En siis ole koskaan tuhkaushautajaisissa ollut, näissä perinteisissä arkkumaahan-hautajaisissa kyllä.
Eli normaalin siunaustilaisuuden jälkeenhän lähdetään sinne haudalle, niin mitä tapahtuu tällaisessa tuhkauksessa? Hommataanko sinnekin kukkavihot jne kuitenkin ihan normaalisti? Missä vaiheessa ne viedään? Jo alussa?
Ymmärtääkseni vainaja kuitenkin tilaisuuden aikana arkussa siinä on? Näin olen käsittänyt..?
 
Yleensä vain sinne kirkkoon/kappeliin viedään kukkalaitteet. Uurnanlasku on sitten myöhemmin, sinne usein tulee vain lähimmät. En itseasiassa tiedäkään tuleeko sinne vielä uudet kukkalaitteet.
 
[QUOTE="vieras";26250094]Yleensä vain sinne kirkkoon/kappeliin viedään kukkalaitteet. Uurnanlasku on sitten myöhemmin, sinne usein tulee vain lähimmät. En itseasiassa tiedäkään tuleeko sinne vielä uudet kukkalaitteet.[/QUOTE]

Se siunaustilaisuus on kuitenkin ihan perinteinen? Jätetäänkö se vainaja sitten sinne vai mitä tapahtuu?
Kappelista varmaan sitten lähdetään ns. kahveille...?
 
Ihan perinteinen, kukkalaitteet jätetään siihen arkulle, ja sitten kun kaikki on valmista poistutaan muistotilaisuuteen ja kirkon henkilökunta hoitaa lopun.
Eli kaikki kukat sun muut jätetään sinne arkulle.
 
me oltiin serkun hautajaisissa,joissa mentiin ensin haudalle,johon uurna laskettiin ja sen jälkeen ne kukkalaitteet siihen päälle/viereen..laulettiin muistaakseni pari virttä ja sen jälkeen seurakuntatalolle,jossa ystävät,sukulaiset ja työkaverit pitivät puheita ennen ja jälkeen syömisen..
 
Ihan samanlaiset kuin normi hautajaiset. Vainaja vaan jää sinne kirkkoon eikä lähdetä viemään mihinkään. Käsittääkseni sit kun vainaja on tuhkattu lähimmät omaiset pitävät uurnan laskun. Tuhkaus ei yleensä samana päivänä (ainakaan meillä päin).Kukkavihkot saa jättää siihen arkulle tai viedä sinne uurnalehtoon. Varmaan eri käytäntöjä eri paikkakunnilla.
 
Ok! Eli muuten ihan ns. normaalisti, mutta se arkku vain on siinä kappelissa eikä kuskailla mihinkään.
Hyvä tietää etukäteen, mitä tulee, kun en pidä tapahtumista, missä ei kulusta tiedä yhtään.
 
Me vietiin siunauksen jälkeen kukat tulevalle haudealla, tuhkaus oli parin viikon päästä. Onneksi oli talvi ja pakkasta niin kukat olivat aikas kauniina pysynyt kun oli uurnan lasku. Ja siis oli myös kahvi tilaisuus siunauksen jälkeen.
 
Kerran olen ollut tällaisissa hautajaisissa, ja tosiaan kappelissa oli se arkku jonka päälle kukat käytiin laskemassa, sitten siirryttiin seurakuntatalolle muistotilaisuuteen. Sitten vasta joitakin päiviä myöhemmin me muutamat vainajalle läheisimmät ihmiset kävimme laskemassa uurnan hautaan ja taidettiin joku virsi laulaa siinä haudalla.
 
Alkuperäinen kirjoittaja näin;26250199:
Kerran olen ollut tällaisissa hautajaisissa, ja tosiaan kappelissa oli se arkku jonka päälle kukat käytiin laskemassa, sitten siirryttiin seurakuntatalolle muistotilaisuuteen. Sitten vasta joitakin päiviä myöhemmin me muutamat vainajalle läheisimmät ihmiset kävimme laskemassa uurnan hautaan ja taidettiin joku virsi laulaa siinä haudalla.

Näin oli meilläkin. Ja ne kukat jotka oli jätetty arkulle, oli toimitettu sinne uurnan hautaan (en tiedä kuka, todennäköisesti jotkut työntekijät..)
 
Ihan perinteinen hautajaistilaisuus, mutta meillä kukkavihkot haettiin tilaisuuden jälkeen arkun luota ja vietiin haudalle. Sitten lähdettiin ruoka- ja kahvitilaisuuteen (meillä siis tarjottiin myös lämmin ruoka) ja viikkoa myöhemmin läheisimmät omaiset menivät uurnanlaskutilaisuuteen.
 
Normaalisti viedään kukat. Krematoriossa arkku liukuu ovien taa. Kirkossa arkku jää paikoilleen tai kantajat kantaa arkun ruumisautoon, joka kuljettaa sen krematorioon. Uurnanlaskussa mukana yleensä vain läheiset. Haudalle ei enää tuoda kukkia.
 
Mä ihmettelin, että miten niin ARKKU jos kerran vainaja tuhkataan, mutta tuota mä en tiennytkään, että se tuhkaaminen tapahtuu vasta jälkikäteen. Kuvittelin, että kirkkoon toimitettaisiin tuhkat ja niiden ympärillä sitten pidettäisiin hautajaiset kuten yleensä, mutta että arkun sijaan siellä tosiaan olisi uurna esim. jollain jalustalla.
 

Yhteistyössä