Minne kannattaa jättää auto parkkiin, kun aikoo lautalla Suomenlinnaan?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja lomalle
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ei taida ilmaisia parkkipaikkoja olla kauppatorin lähellä. Jättäisin varmaan jollekin ilmaiselle alueelle keskustan ulkopuolelle ja tulisin loppumatkan junalla/ratikalla/metrolla. Mistä suunnasta tuutte?
 
[QUOTE="vieras";28672317]Ei taida ilmaisia parkkipaikkoja olla kauppatorin lähellä. Jättäisin varmaan jollekin ilmaiselle alueelle keskustan ulkopuolelle ja tulisin loppumatkan junalla/ratikalla/metrolla. Mistä suunnasta tuutte?[/QUOTE]

Pasilasta. :)
 
[QUOTE="vieras";28672350]No jättäisin auton Pasilaan ja tulisin junalla (tai ratikalla) keskustaan ja kävelisin kauppatorille.[/QUOTE]

Sit seuraavaksi kysyn, että minne auton voi jättää Pasilassa? Mieluummin ajaisin auton lähemmäs, olisi helpompi lähteä eteenpäin... Suomenlinnan jälkeen suuntaamme kohti Turkua.
 
No missä teillä on se auto siellä Pasilassa kun sieltä lähdette? Hotellin parkissa? Keskustassa on pysäköinti tosi kallista ja paikkaa saattaa silti joutua metsästämään jos ei halliin laita. Juna Pasilasta keskustaan kestää 5min, joten se ei hirvee koukkaus oo. :)
Mutta jos haluat ajaa keskustaan, niin aja vaan. Parkkihalleja ainakin on, tosi niissä on kyllä tosi kova hinta.
 
[QUOTE="vieras";28672399]No missä teillä on se auto siellä Pasilassa kun sieltä lähdette? Hotellin parkissa? Keskustassa on pysäköinti tosi kallista ja paikkaa saattaa silti joutua metsästämään jos ei halliin laita. Juna Pasilasta keskustaan kestää 5min, joten se ei hirvee koukkaus oo. :)
Mutta jos haluat ajaa keskustaan, niin aja vaan. Parkkihalleja ainakin on, tosi niissä on kyllä tosi kova hinta.[/QUOTE]

Joo, hotellin parkissa. Enkä tiedä saako jättää siihen sen jälkeen kun lähdetään pois.

Missähän olis toinen parkkipaikka Pasilassa? Mitä tuo juna maksaa?

Keskustaan en välttämättä halua ajaa, mutta toisaalta jos siellä olis hyvä paikka eikä kauhee hinta niin sitten... mutta ilmeisesti kauppatorilla eli lähellä lauttaa ei ole parkkia niin samapa tuo olis jättää kauemmaskin. Hmm.
 
Jos olisin sinä, ajaisin auton Huopalahden aseman pysäköintipaikalle (ilmainen) ja jatkaisin siitä junalla keskustaan. Samalla lipulla pääsette myös Suomenlinnan lautalle jos meette tunnin sisällä. Ja takas Suomenlinnasta sitten uudella kertalipulla ja junalla Huopalahteen, josta pääsee kätevästi Turun motarille.

Kertalippu maksaa junaan n. 2,50 euroa, lapsilta puolet.
 
Kysy hotellin respasta neuvoja, varmaan kuuluu sarjaan Usein Kysyttyjä Kysymyksiä. Jos auton saa jättää hotellin parkkiin tai kadunvarsiparkkiin, niin lähijunalla tosiaan hurauttaa ihan vikkelästi keskustaan ja Suomenlinnan lautalle on ihan järkevä kävelymatka.
 
Pysäköinti on Helsingissä niin törkeän hintaista, että muutamassakin tunnissa tulee jo aika iso kustannus ja sitten pitää vielä varoa ettei mee parkkiaika umpeen. Ja osassa paikkoja on vielä pysäköintiaika rajoitettu esim. kahteen tuntiin, siinä tulee kiire. Siksi suosittelisin ilmaista pysäköintiä ja matkaa julkisilla kauppatorille, se kertalippu teidän pitää kuitenkin ostaa kun lautalla meette Suomenlinnaan.
 
Jätettiin pari päivää sitten siihen ihan Kauppatorin kupeeseen (ajettiin Espalta päin tullessa torin ohi Vikingin terminaalille päin) parkkialueelle. Oli tosi hyvin tilaa. Maksoi n. 15 €/4 tuntia. Ei nyt ilmaista, mutta sijainti oli tosi hyvä, käveltiin Suomenlinnan lautalle vaan pari minuuttia. Kyllä se ratikkakin maksaa... Meillä tosin 7 hlön perhe autossa joten tasasi kustannuksia.
 
Vielä piti lisäämäni että Suomenlinnassa on Siwa (mikä siis näin pikkukaupunkilaisen ja etenkin perheen lasten näkökulmasta oli tosi jännää) joten ihan turhaan raahattiin eväät...
 
Ratikka/juna ei maksa kun Suomenlinnan lautalle pitää kuitenkin ostaa lippu. Samalla lipulla voi siis ensin mennä junalla/ratikalla ja jatkaa sitten Suokin lautalle. Sama lippu käy molempiin. (Ratikkalipulla ei tosin oo vaihtooikeutta, eli sit pitää siinäkin muistaa ostaa vaihdollinen lippu).
 
Siis.. Et haluaisi ajaa keskustaan mutta Kauppatorin "nurkille" kuitenkin autolla? Jokseenkin ristiriitaista - ensinnäkin Kauppatori on (lähes) keskustassa ja toisekseen sinne ei taida autolla päästä muuten kuin keskustan kautta,ainakaan Pasilasta..

Ja kuten muutama muukin jo sanoi,samalla lipulla (juna/ratikka) pääsee sinne Suokin lautallekin. Plus että jos ette kovin usein oo Helsingissä käyneet niin ratikka vois olla lapsille yks elämys lisää..
 
[QUOTE="struudeli";28672480]Vielä piti lisäämäni että Suomenlinnassa on Siwa (mikä siis näin pikkukaupunkilaisen ja etenkin perheen lasten näkökulmasta oli tosi jännää) joten ihan turhaan raahattiin eväät...[/QUOTE]

Ok, kiitos tiedosta! Tämä olikin hyvä tietää. :)
 
[QUOTE="vieras";28672529]Siis.. Et haluaisi ajaa keskustaan mutta Kauppatorin "nurkille" kuitenkin autolla? Jokseenkin ristiriitaista - ensinnäkin Kauppatori on (lähes) keskustassa ja toisekseen sinne ei taida autolla päästä muuten kuin keskustan kautta,ainakaan Pasilasta..

Ja kuten muutama muukin jo sanoi,samalla lipulla (juna/ratikka) pääsee sinne Suokin lautallekin. Plus että jos ette kovin usein oo Helsingissä käyneet niin ratikka vois olla lapsille yks elämys lisää..[/QUOTE]

Siis en välttämättä halua ajaa keskustassa, mutta jos löytyy p-paikka Kauppatorin nurkilta niin sitten voin (tai mies siis ajaa). Olen aikoinaan asunut Helsingissä puolisen vuotta, niin tunnen jotenkin kaupungin mutten enää muista kaikkea, kun tästä on aikaa yli 15 vuotta (ja ehtiihän se kaupunki muuttuakin...). Lapset ei taas ole käyneet Helsingissä kuin kerran.
 
[QUOTE="vieras";28672421]Jos olisin sinä, ajaisin auton Huopalahden aseman pysäköintipaikalle (ilmainen) ja jatkaisin siitä junalla keskustaan. Samalla lipulla pääsette myös Suomenlinnan lautalle jos meette tunnin sisällä. Ja takas Suomenlinnasta sitten uudella kertalipulla ja junalla Huopalahteen, josta pääsee kätevästi Turun motarille.

Kertalippu maksaa junaan n. 2,50 euroa, lapsilta puolet.[/QUOTE]

Kiitos tästä tiedosta! Tätä aiomme kenties käyttää. :)
 

Yhteistyössä