Luitteko jo? Kamalaa :'(

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Kyynel"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
aivan helvetin hirveetä ja kuvottavaa :(
Voi sitä pientä, arvokasta tyttöä,..

Mua laittaa niin suruksi ja vihaksi kun lukee tälläisiä, lapsiin kohdistuvia asioita. Nuo tekijät ansaitsisivat vähintään saman kohtelun osakseen.
 
Todella surullista tuollainen. Tapausta sen tarkemmin tuntematta mutta epäilen kyllä että lapsen biologisen äidinkään asiat eivät ole olleet kunnossa jos sosiaaliviranomaiset huostaanottavat lapsen isältään täysin vieraaseen paikkaan eivätkä esim. järjestä että lapsi muuttaisi äitinsä luo. Ja vaikka lapset ovatkin lojaaleja vanhemmilleen niin kyllä luulisi että lapsi alkaisi jotenkin reagoimaan tuollaiseen kohteluun vaikka ei suoraan kertoisikaan pahoinpitelystä ja tervejärkisen aikuisen/vanhemman luulisi asiaan edes jotenkin puuttuvan.
 
[QUOTE="Mie";27022878]Sosiaaliviranomaiset olivat tienneet tytön huonoista kotioloista jo vuosia. Loppuvuodesta 2011 tyttö otettiin JÄLLEEN KERRAN huostaan ja sijoitettiin tilapäisesti vastaanottokotiin Meripihan perhetukikeskukseen Herttoniemeen.

Muutaman kuukauden laitossijoituksen jälkeen sosiaalityöntekijät kuitenkin päättivät, että isälle ja tämän uudelle naisystävälle annetaan vielä mahdollisuus yrittää vanhemmuutta.

Sijoitus purettiin ja tyttö palautettiin asumaan isänsä, 35-vuotiaan laulajan, ja tämän 47-vuotiaan naisystävän luo. Vain kaksi kuukautta myöhemmin viime äitienpäivänä tyttö kuoli kotonaan aamuyöllä.[/QUOTE]

Esitutkinta on paljastanut, ettei tyttö olisi halunnut lähteä sijoituspaikastaan kotilomille isän luo. Monet merkit viittasivat siihen, ettei kotona kaikki ollut kunnossa. Tytöltä saattoi muun muassa puuttua suuria tuppoja hiuksia päästä.


Jutussa oli myös tuo.
 
[QUOTE="vieras";27023436]Esitutkinta on paljastanut, ettei tyttö olisi halunnut lähteä sijoituspaikastaan kotilomille isän luo. Monet merkit viittasivat siihen, ettei kotona kaikki ollut kunnossa. Tytöltä saattoi muun muassa puuttua suuria tuppoja hiuksia päästä.


Jutussa oli myös tuo.[/QUOTE]

Ja tuossa ajassa ehditty sitoa/teipata jo ainakin se 25 kertaa :'(
 
Päivitys kello 10.15: IS on poistanut jutusta raakoja yksityiskohtia. Keskustelu aiheesta on suljettu tapahtuman aiheuttaneiden voimakkaiden reaktioiden vuoksi.

Noita ideaalisidettä, pyykkipoikia ja teippauksia ei enää jutussa ole.


Voi hyvä tavaton kuinka tuo tyttö on kärsinyt kuollessaan ja jo sitä ennen!
 
Toivottavasti joku tekee noille kahdelle murhaajalle saman vankilassa mitä he ovat tehneet pienelle tytölle. Ei ole sopivaa rangaistusta tuollaisille hirviöille!!!!

Raiskaajat ja lapsille pahaa tehneet ovat vankihierarkian pohjalla. Jammukin pahoinpideltiin, kun hänet päästettiin muiden vankien sekaan. Nämä kaksi lusivat koko tuomionsa eristyksessä, mikä on mielestäni riittävän kova rangaistus. On ristiriitaista ensin tuomita kidutus ja sitten toivoa, että kiduttajia kidutetaan.
 
Mikä vittu saa ihmisen tekemään tuollaista? Oikeasti? Yhden ihmisen "pimahtaminen" menee jotenkin kaaliin. Mutta vielä kaksi. Huumeita?

Soisin näille eläimille hitaan ja kivuliaan kuoleman. Totetutettuna samoin metodein kuin he sen tekivät lapselle.

Kuten joku sanoi, toisaalta lapsen onni että on nyt pois. Toivottavasti jossain missä hänen on hyvä olla ja missä ei tarvitse pelätä. Lämpöisessä sylissä ja joku lohduttamassa. En usko jumalaan. Mutta tässä kohtaa toivon että lapsi on saannut toisen mahdollisuuden. Jossain missä häntä rakastetaan. Kauniita unia keijukainen.
 
[QUOTE="vieras";27023321]Todella surullista tuollainen. Tapausta sen tarkemmin tuntematta mutta epäilen kyllä että lapsen biologisen äidinkään asiat eivät ole olleet kunnossa jos sosiaaliviranomaiset huostaanottavat lapsen isältään täysin vieraaseen paikkaan eivätkä esim. järjestä että lapsi muuttaisi äitinsä luo. Ja vaikka lapset ovatkin lojaaleja vanhemmilleen niin kyllä luulisi että lapsi alkaisi jotenkin reagoimaan tuollaiseen kohteluun vaikka ei suoraan kertoisikaan pahoinpitelystä ja tervejärkisen aikuisen/vanhemman luulisi asiaan edes jotenkin puuttuvan.[/QUOTE]

sotkenkohan mä nyt tän ja jonkin toisen tapauksen? eikös tää ollut juuri se tapaus missä lapsi alkujaan asui KUNNOLLISEN äidin kanssa ja isä alkoi valehtelemaan sossuille, että äiti on rappioalkoholisti narkkari ja käyttää lääkkeitä ja vaikka mitä muuta ja lopulta sai valheidensa seuraksena lapsen itselleen asumaan ja huoltajuuden ja äidille (valvotut?) tapaamiset? mun mielestä äiti vähän lapsen kuoleman jälkeen jossain lehdessä kertoi tuosta kun häntä haastateltiin.
 
[QUOTE="vieras";27023960]sotkenkohan mä nyt tän ja jonkin toisen tapauksen? eikös tää ollut juuri se tapaus missä lapsi alkujaan asui KUNNOLLISEN äidin kanssa ja isä alkoi valehtelemaan sossuille, että äiti on rappioalkoholisti narkkari ja käyttää lääkkeitä ja vaikka mitä muuta ja lopulta sai valheidensa seuraksena lapsen itselleen asumaan ja huoltajuuden ja äidille (valvotut?) tapaamiset? mun mielestä äiti vähän lapsen kuoleman jälkeen jossain lehdessä kertoi tuosta kun häntä haastateltiin.[/QUOTE]

Minusta tuntuu jotenkin uskomattomalta että jos vanhempi on todella kunnollinen ts. elämänolosuhteet ja -hallinta ihan kunnossa niin tuollaiset valheet menevät "läpi" ja huoltajuus myönnetään toiselle vanhemmista. Tai ainakin sitä ei palauteta jos selvästi huomataan että lasta kaltoinkohdellaan huoltajan luona.
 
[QUOTE="vieras";27023960]sotkenkohan mä nyt tän ja jonkin toisen tapauksen? eikös tää ollut juuri se tapaus missä lapsi alkujaan asui KUNNOLLISEN äidin kanssa ja isä alkoi valehtelemaan sossuille, että äiti on rappioalkoholisti narkkari ja käyttää lääkkeitä ja vaikka mitä muuta ja lopulta sai valheidensa seuraksena lapsen itselleen asumaan ja huoltajuuden ja äidille (valvotut?) tapaamiset? mun mielestä äiti vähän lapsen kuoleman jälkeen jossain lehdessä kertoi tuosta kun häntä haastateltiin.[/QUOTE]

Tästä jutusta kyllä uutisoitiin, että lasta kuljetettiin öisin äidin luota mummolaan yms. ongelmaa oli äidin kanssa asuessakin ollut. Tiedä sitten, mikä on totta. Liekö sekään, että isän äiti on erään eteläsuomalaisen kunnan sosiaalitoimenjohtaja.
 
Alkuperäinen kirjoittaja mä......;27024179:
Miksi alotukseen ei voida laittaa lähdettä tai suoraa linkkiä tekstiin?

Alkuperäistä lähdettä on muokattu, siksi ei löydy enää minkään linkin takaa. Iltasanomat taitaa olla lähde.
 

Yhteistyössä