Huomenet!
Piti näin aamutuimaan tulla pohdiskelemaan, miten ihania ja kamalia nuo lapset onkaan

Tuo pikkuneiti on siis NIIIIIIN ihanassa vaiheessa. Ikää kohta 1v3kk. Puhua pälpättää kovasti. Perässä yrittää matkia kaikkia sanoja. Rakastaa kaikkia s-sanoja juuri tällä hetkellä. POISSSSS, TÄSSSSSÄ, PISSSSA, MISSSSSÄ... Jos joltain pääsee paukku, tuumaa OOOO-HO ja nauraa räkättää päälle. Ja lisäksi on tosiaan viimein alkanut nukkua yönsä. Seurailee tarkasta isoveljen touhuja ja on kovasti seuraksi.
Valloittava persoona äipän ja iskän mielestä. Vieraita katselee kyllä ensin pitkään kulmien alta ;-) On persoonaltaan samanlainen kuin esikoinenkin. Nuo keskimmäiset ovat paljon avoimempia ja tavallaan reippaampia.
Ja tuo esikoinen taas on niin kamalassa vaiheessa :-D Ikää kohta 13v. ja täys murkkuilut alkaa olla päällä. Me ollaan niin typeriä välillä, eikä ymmärretä asioita ollenkaan. Löytää kyllä piikikkäät ja näsäviisaat sanansa (ei yhtään äitiinsä tullu, EEEIIII!) joka tilanteeseen. Periksiantamaton jästipää murrosiän ailahduksilla höystettynä, naminami! Ja toisena hetkenä tulee halaamaan tai kiehnaamaan soffalle kainaloon. Kännykkä piippaa ja mese kilkattaa... Ei yhtään tiedä, mistä päin tänään tuulee, kun herää tai tulee koulusta kotiin.
Ja näiden äärilaitojen väliltä löytyy sitten kaksi välimuotoa
"VAIN" pientä uhmailua sillontällön, 3,5v. Suhteellisen seesteinen kausi pääasiassa.
Esimurkkuilija reilu 10v. Ylämäki&alamäki aina välillä, riippuu mikä on päivän fiilis.
Sellaista näihin napoihin
Yritän palailla muiden kuulumisiin taas jossain vaiheessa...
Ai niin, sen verran äkkiä, että mielikuvittelin, kun Ohdis alkaa yhtäkkiä kiljumaan: "EI EI EI, pitää säästää!!!" :-D
No, jospa se luomutärppi tulisikin, kun sitä ei niin odota...
Nyt pitää katsoa, mitä tuo pikkuneiti Kenkäkauppias on saanut aikaiseksi kenkähyllyllä
Tehis