V
vitziniekka
Vieras
Tähän väliin täytynee heittää klisee, että pikkulapsiaika on niiin lyhyt ja nopeasti ohi, koita nyt vaan NAUTTIA siitä täysillä 
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja vitziniekka:Tähän väliin täytynee heittää klisee, että pikkulapsiaika on niiin lyhyt ja nopeasti ohi, koita nyt vaan NAUTTIA siitä täysillä![]()
Alkuperäinen kirjoittaja Liila:Ap puhuu täyttä asiaa ja on ihan oikeassa. Miehelle ei tässä tilanteessa heru yhtään sympatiaa. Kunpa kaikki naiset ajattelisivat yhtä fiksusti. Eri asia sitten onkin saada myös se vähemmän fiksu mies ymmärtämään asian ydin.
Valitettava tosiasia on se, että suurin osa miehistä taitaa olla enimmäkseen vain omaa napaansa ajattelevia, eivätkä ymmärrä todellisesta vauva/lapsiperheen arjesta yhtään mitään.
Alkuperäinen kirjoittaja ModestyB:Ei tasa-arvo ole sitä, että aina tehdään kaikki juuri samanaikaisesti tai evätään toiselta mahdollisuuksia, kun ei itse voida juuri nyt tehdä samaa. Toki siitä voi seurata kateuden tunnetta, sen kanssa pitää vaan oppia tulemaan toimeen ja toisaalta voi iloita toisen puolestakin.
Alkuperäinen kirjoittaja toisaalta ja toisaalta:On totta, että jokaisella on tarve omaan aikaan ja oikeus sitä myös saada. Mutta se pätee myös siihen, että äidille annetaan sitä omaa aikaa. Usein miehet ottavat etuoikeutetusti sen oman ajan. ............ Mutta myös miesten on hyvä muistaa, että se pikkuvauva/lapsi-aika on hyvin lyhyt. Minusta myös miesten on pystyttävä lykkäämään omia mielitekoja kyseisen ajan jakson ajan ja olla tukena perheelle. Täytyy muistaa nauttia siitä ajasta, se on niiiin lyhyt. Tätähän äideille aina toitotetaan![]()
Alkuperäinen kirjoittaja nauttia...:mä nautin lasten kanssa olemisesta, mutta tauot ovat tarpeen! tai muuten muuttuu puuduttavaksi. Oikeasti. Joten antakaapa itsellenne ja puolisoillenne mahdollisuus taukoihin. Muuten "pakkonauttiminen" muuttuu huonoksi omatunnoksi siitä, ettei nautikaan arkielämästä enää.
kokemusta on....
Alkuperäinen kirjoittaja miehesi on itsekäs:Törkeää käytöstä mieheltäsi. ...
. Tsekkaapa miehesi puhelin, jos pystyt. Jos kaikki puhelutiedot on pyyhitty pois, niin syytä epäilyksiin on.
Alkuperäinen kirjoittaja juan jesus:Alkuperäinen kirjoittaja miehesi on itsekäs:Ja tosiaan alkup. kirjoittajan mies käy TYÖmatkoilla, pitäiskö niistä sitten kieltäytyä kun pikkuvaimolla on ikävää ja rankkaa? Kai on järkevääkin antaa välillä miehenkin vähän relata?
Jotkuthan ne vahtii kumppaneitaan niin että kioskikäynnin jälkeenkin epäillään pettämisestä...
Juan jesukselle:
kommentoit, että "pikkuvaimolla on ikävää ja rankkaa". Tällaisia sananmuotoja en ole missään vaiheessa käyttänyt, koska näin ei ole!!! Ei mulla ikävää tai rankkaa ole (alussa totesin, että "olen väsynyt välillä" mutta sehän on selvä asia), vaan se mikä minua harmittaa, on se tosiasia, että TYÖmatka jatkuu omana lomana, kun minulla ei ole vastaavaan mahdollisuutta. Kuten moni on tässä ketjussa jo kommentoinut, niin NÄMÄ OMAT MENOT PITÄSI OLLA TASAPAINOSSA PUOLISOIDEN JA MUUN PERHE-ELÄMÄN KANSSA! Tietenkin annan mieheni mieluusti välillä relata, mutta kiyllä oikeasti toivon, että MINULLAKIn olis relaamiseen jossain välillä mahdollisuus
mutta olen paremmalla mielellä jo (kun on omakin pieni reissu jo varmistunut!), enkä todellakaan aio puhelinta tutkia.. tai lähteä tosiaan kioskireissulle varjostamaan...![]()
Milloinhan normaalissa keskiverrossa lapsiperheessä alkaa se ajanjakso, jolloin isä on enemmän kiinni lapsissa sekä kodin rutiineissa kuin äiti ja äidillä on mahdollisuus mennä omia menojaan isän jäädessä kotiin "iloitsemaan hänen puolestaan"? Omien ja lähipiirin kokemusten mukaan sairastuneet ja vanhat sukulaisetkin tuppaavat jotenkin kuin luonnostaan jäämään ensisijaisesti naisten hoidettaviksi jossa miehet enintään väliaikaisesti "auttelevat" ja sekin vaatii aina erillistä sopimista asiasta.Alkuperäinen kirjoittaja ModestyB:Ei tasa-arvo ole sitä, että aina tehdään kaikki juuri samanaikaisesti tai evätään toiselta mahdollisuuksia, kun ei itse voida juuri nyt tehdä samaa. Toki siitä voi seurata kateuden tunnetta, sen kanssa pitää vaan oppia tulemaan toimeen ja toisaalta voi iloita toisen puolestakin. Avioliiton aikana homma tasoittuu kyllä, kun molemmat siitä huolehtivat. Joka tapauksessa tulee erilaisia vaiheita molemmille puolisoille, että välillä pääsee irrottautumaan, välillä ei. Esim. omat ja lähipiirin sairastumiset ja työtilanteet vaikuttavat.
Alkuperäinen kirjoittaja ymmärrän aloittajaa hyvin:Milloinhan normaalissa keskiverrossa lapsiperheessä alkaa se ajanjakso, jolloin isä on enemmän kiinni lapsissa sekä kodin rutiineissa kuin äiti ja äidillä on mahdollisuus mennä omia menojaan isän jäädessä kotiin "iloitsemaan hänen puolestaan"? Omien ja lähipiirin kokemusten mukaan sairastuneet ja vanhat sukulaisetkin tuppaavat jotenkin kuin luonnostaan jäämään ensisijaisesti naisten hoidettaviksi jossa miehet enintään väliaikaisesti "auttelevat" ja sekin vaatii aina erillistä sopimista asiasta.Alkuperäinen kirjoittaja ModestyB:Ei tasa-arvo ole sitä, että aina tehdään kaikki juuri samanaikaisesti tai evätään toiselta mahdollisuuksia, kun ei itse voida juuri nyt tehdä samaa. Toki siitä voi seurata kateuden tunnetta, sen kanssa pitää vaan oppia tulemaan toimeen ja toisaalta voi iloita toisen puolestakin. Avioliiton aikana homma tasoittuu kyllä, kun molemmat siitä huolehtivat. Joka tapauksessa tulee erilaisia vaiheita molemmille puolisoille, että välillä pääsee irrottautumaan, välillä ei. Esim. omat ja lähipiirin sairastumiset ja työtilanteet vaikuttavat.
Alkuperäinen kirjoittaja ap yh-koelas:Sitten taas jos joskus minä olen pienellä vapaahetkellä, esim. ostoksilla, tai kaverin luona, vaikka 2-5 tunnin vapaalla.. niin jaksaa hyvin usein "ylistää" kuinka on hoitanut lapset ja piikittää, että "äiti oli taas vaan siellä ja siellä...." Tämän kyllä sanoo pilke silmäkulmassa (tietäen että paljon mulla ei ole vapaa-aikaa) mutta silti se pitää sanoa, jolloin saa mulle pienestäkin vapaasta huonon omatunnon ja ikävän olon.