Hallituksen uudistukset, mielipiteitä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja S. Koskinen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Pahinta julkeassa sektorissa on se, että siellä työskentelee paljon sellaisia ihmisiä joiden työnkuvana on tavallisten ihmisten elämän hankaloittaminen.
Pewsi.

Ovat kuin jumalia tiskinsä takana, eivätkä ymmärrä kyseessä olevan palvelutyö! Jossa tavalliset ihmiset ovat asiakjaita.

Vastaava palvelu yksityisillä on aina parempaa, koska he luonnollisesti tietävät, että palkka tulee asiakkailta.

Valtion duuneissa on varaa olla ylimiekinen kun palkka napsahtaa tilille kaikesta huolimatta ja koska ovat suojaduunejabniin on hyvin vaikea puuttua näiden jumalien toimintaan.
 
Se vaan on niin, että meidän kotoinen on suomi on lähes yhtä huonossa jamassa kuin kreikka!! Ja sama juttu siellä on ollut jo kauan, että kukaan ei ole valmis luopumaan eduistaan, ansaitsi ne sitten taikka ei!! Onko tällä palstalla kirjoittajista kukaan velaton? Valtio on me kaikki kansalaiset, meidän velkaa se valtion velka on! HERÄTKÄÄ ny jo hyvät kanssasuomalaiset, että velanmaksun aika on tullut!!
Pakko kiristää vyötä ja pärjätä vähemmällä.
 
Se vaan on niin, että meidän kotoinen on suomi on lähes yhtä huonossa jamassa kuin kreikka!! Ja sama juttu siellä on ollut jo kauan, että kukaan ei ole valmis luopumaan eduistaan, ansaitsi ne sitten taikka ei!! Onko tällä palstalla kirjoittajista kukaan velaton? Valtio on me kaikki kansalaiset, meidän velkaa se valtion velka on! HERÄTKÄÄ ny jo hyvät kanssasuomalaiset, että velanmaksun aika on tullut!!
Pakko kiristää vyötä ja pärjätä vähemmällä.

No mutta eihän ole järkeä leikata ja sitä kautta pienentää ostovoimaa!

Järkeä on tässä vaiheessa nostaa Suomi!! Otetaan nyt se laina ja sijoitetaan se viisaasti ja niin että siitä on hyötyä pidemmällekin!
Kohta lainaa ei enää tipu yhtä helposti kun meidän luokitus AAA on pelkkä vitsi.(eikä sitä kannata ottaa turhaan ekp: vuoksi)
 
Mielestäni oleellista koko säästötalkoissa on se, että säästöt kohdentuvat etupäässä vähiten tienaaviin.
Miksei esim rajata kansanedustajien määrää ja valtion korkeampien virkamiesten palkkoja?
Miksei lisätä esim pääomatulojen verotusta? Miksei leikata kaikkein korkeimpia palkkoja?
 
Tuki todella hyödyttää niitä jotka sitä tarvitsee motivoi se kehittämään itseään myös vanhemmalla iällä?. jos on työelämässä ja tulevaisuuden näkymät ovat huonot? niin ennakoi ja ajattelee perhettään ja palkallisesti ei olisi suuri pudotus? kouluttautuisi työllistyisi ja jatkaisi veronmaksajana?. pelkkän rahan laittamista pankkiin tulevaisuutta ajatellen valtion kannalta?.

Sitten työttömyys rahan verotus on höppänä käytäntö. lisää se muiden tukien saamista. siitä säästyisi valtion kuluja hyvällä tavalla?. työtön ei työttömyydelleen mitään aina voi. Miksi emme antaisi nuorisolle ilmaista lahjaa annetaan heidän tehdä 2vuotta verovapaasti hommia. kuitenk he tarvitsevat rahaa asuntojen ostoon ruokaan jnee jnee ? se jäisi kuitenkin yhteiskuntaan kiertoon suurimmalta osalta?.

voisi se vähentää tuen tarvitsijoiden määrää positiivisella tavalla. sitten vaikka vuoden päästä voisi lähettää kutsun miten hoitaa yrityksen oikea oppinen verotus ja muut. se voisi olla aluksi pehmeä verotus tupla verotus pois. syö se pienten yritysten työvoimaa ja kehittämis rahaa jota monet nyt hakevat valtiolta?. sellasta positiivista motivaattoria mielestäni:).

Mitä harmia tästä on työnantajalle? Et varmaan voi väittää, että olet tehnyt 100% teholla töitä sairaana? Vain siinä tapauksessa on harmia, että on liikaa töitä, eikä työntekijöitä. Suomessa yleensä näin ei ole.

Deadlinet? Työn delegointi toiselle työntekijälle?vaikka homman pitäisi olla huomenna valmis. Asiakkaan tyytyväisyys takuu. Nyt en saisi tuosta palkkaa ja kaikki kärsivät?


Mä oon ainakin kyllästyny olemaan kaikkien pinnareitten politiikkojen, työnjohtajien ja työntekijöiden maksu miehenä. En tunne kuuluvani tähän piiskaus klubiin. Tai minun pitäisi tälläinen sietää ja maksaa siitä hyvästä hahha lisää sakkoa olenko oikeasti sakko elinkautinen?.
ja jos olen kollektiivisesti syyllinen olemme kaikki myös syyllisiä murhiin jne koko suomi linnaan.

Lisäksi nyt voin pienentää veroprosenttia jotta mitä valtio hyötyi?
 
Mielestäni oleellista koko säästötalkoissa on se, että säästöt kohdentuvat etupäässä vähiten tienaaviin.
Miksei esim rajata kansanedustajien määrää ja valtion korkeampien virkamiesten palkkoja?
Miksei lisätä esim pääomatulojen verotusta? Miksei leikata kaikkein korkeimpia palkkoja?

Kansanedustajien määrän voisi puolittaa ja sallia jokaiselle vain yksi avustaja. Korkeimpia palkkoja voisi myös leikata.
 
loma päivien lyhennys osuu pien yrityksiin. Viikonlomalla perheet ja muut käyttävät rahaa toistensa hemmoitteluun käyvät ravintoloissa ja muutenkin hövelimpiä ostamaan palveluita.
 
Säästöä yrityksille syntyisi jos yritys johto tietäisi työt juurelta asti nythän näin ei ole vaikka pörssi yhtiöissä vähentäisi "asiantuntijoiden" tarvetta?
 
Mielestäni oleellista koko säästötalkoissa on se, että säästöt kohdentuvat etupäässä vähiten tienaaviin.
Miksei esim rajata kansanedustajien määrää ja valtion korkeampien virkamiesten palkkoja?
Miksei lisätä esim pääomatulojen verotusta? Miksei leikata kaikkein korkeimpia palkkoja?

Eduskunnan menoja tulisikin leikata.
Ja leikjauskohteita voisivat myös olla taide ja kulttuurirahasto yms.

Pääomatuloja jos kovin leikataan suuryritykset vievät ahneuksissasn tuotannon tai koko yrityksen muualle.
Ihan saatanan törkeetä, tiedän!
 
ny murenee hyvinvointiyhteiskunta kuin keksi.
katotaan onko mitää jälellä 4 vuoden päästä.

Pieni ja keskituloiset ovat suuri enemmistö!
Me päätetään asioista!
Pitää vaan äänestää oikein. Kokoomus vittuun ja idiootti Sipilä kans pois!

En ymmärrä miten helvetissä joku pieni tai keskituloinen on ikinä mennyt äänestämään kokoomusta!?

Älkää tehkö sitä enää!
 
Pieni ja keskituloiset ovat suuri enemmistö!
Me päätetään asioista!
Pitää vaan äänestää oikein. Kokoomus vittuun ja idiootti Sipilä kans pois!

En ymmärrä miten helvetissä joku pieni tai keskituloinen on ikinä mennyt äänestämään kokoomusta!?

Älkää tehkö sitä enää!
pienituloset meni äänestää persut, siittä tää katastrofi etupääs johtuu. se on vaa kokkelien rasistisiipi. Samaa paskaa eri paketis. oikeistoporvareja molemmat.
Populismilla tähä maaha ei työtä synny se on vissi.
 
Höpöhöpö!
Oikeisto sentään priorisoi Suomen turvallisuuden.
Vassareilla eikä varsin keskustalla ole mitään älyllistä toimintaa edellä mainitussa asiassa. Heidän mielestä mamubisnes on keino jolla nostetaan Suomi!!
Mamutus on hallituksen heiniä, olikos se oikesitohallitus, muistelisin niin.
Pelleinttiä tämä maa ei edes kaipaa, koska mehän olemme jo puoliksi venäläistyneitä oikeistolaisen hallituspolitiikan myötä. Loppusilauksena uhmaiästä kärsivä korruptoitunut puolustusministeri.
Heil putin. Heil putin. Heil putin. Sanoo oikeistoeliitti. :)

https://scontent.xx.fbcdn.net/hphot...=671bbc20e966b4fd113679fb6f2c3d8a&oe=56653AAF
 
En ole koskaan ymmärtänyt julkisen sektorin pitkiä lomia. Ymmärrän, että se joka menettää koke kärsivänsä, mutta nyt pitkistä lomista kärsii yhteiskunta. Esim päivähoito, tädit tuskailee kun lomat pidetään eikä sijaisiin ole varaa. Ihan pimeetä, että lomia on niin paljon että osan ajasta päiväkoti pyörii vajaalla miehityksellä.

Ja se, että julkisella tehdään rankempaa työtä. Yksityisellä puolella on se sata erilaista rankempaa hommaa ja silti pärjätään normaaleilla lomilla. Tai että julkinen maksaa vähemmän. Koulutustaso määrittää tulot, kyllä ne lekurit julkisellakin saa hyvin öylättiä jouluna.

Mua ei haittaa muiden pitkät lomat. Mua haittaa se, että muiden lapset kärsii huonosta hoidosta koska toisilla on pitkät lomat. Ja tämä vain yksi esimerkki. Yhtälailla valitetaan kun ei ole terkkareissa henkilökuntaa tarpeeksi. Ei kai kun lomaillaan koko ajan..
 
Minä vain pohdin, että koko aikuisikäni on kaikkialla mäkätetty eduskunnan korkeista liksoista. Silti niille ei tapahdu mitään. Vuodesta toiseen sama laulu. Joskus löysin ehdokkaan, joka halusi ajaa tätä asiaa läpi ja äänestin, muttei mennyt läpi. Plääh.
 
  • Tykkää
Reactions: AivanSama
Eihän tuo ole lainkaan verrannollista. Toimittaja pyytäisi lisäpalkkaa normaalista työstä, esim tehtaassa työskentelevä siitä, että joutuu tekemään töitä silloin kuin muut ovat vapaalla/pitäisi nukkua. Verrannollista olisi, jos toimittaja pyytäisi ylityökorvausta esim. iltahaastattelusta. Mutta toimittajan palkassa lienee huomioitu tuo epätavallisiin aikoihin tapahtuva työskentely. Monen tehdastyöläisen palkkarakenne nojautuu siihen, että on suhteellisen pieni peruspalkka, jonka päälle tulee erinäisiä lisiä. Koko palkkamalli pitäisi siis uusia kerralla, eikä vain yhdestä kulmasta leikata osuutta pois.

Toimittajalle normaalia työtä on kirjoittaa, myös iltaisin. Siitä ei makseta mitään extraa, koska hänellä on kokonaistyöaika. Tehdastyössä mallin tulisi olla ihan sama. Koittakaa nyt edes hieman sisäistää tuota alkuperäistä kirjoitustani. Töitä pitää tehdä kun töitä on ja ottaa tunteja vapaaksi kun on rauhallisempaa. Ja ei, tämä ei päde pelkästään aloilla, joissa on vahvat sesonkihuiput. Ihan kaikkialla työkuormassa on vaihtelua kalenterivuoden sisällä. Jos sitten kävisikin niin, että työpäivät venyisivät ja työaikapankin vastaavia vapaita ei milloinkaan pystyisi pitämään, tuleekin ne tottakai maksaa extrana.

Ongelma on se, että nykyinen *lisää tähän vuorokaudenaika* -lisät lisäävät työn tekemisen kustannuksia työnantajalle. Jos ajatellaan että jäätelötehtaassa valmistetaan vuoden aikana 100 000 jäätelötuuttia, joista 80 000kpl ajoittuu kesäkuukausille. No näiden erinäisten lisien takia kesällä tuotetulle tuutille hintaa tuleekin enemmän kuin pitäisi, koska ihmiset tekevät ylitöitä ylityökorvauksella. Sitten vastaavasti talvella hiljaisena aikana työntekijöitä on liiaksikin, mutta kaikki nostavat silti normaalia palkkaansa. Ongelman ratkaisu on nimenomaan lisien poisto. Jos kesällä työntekijät tekisivät töitä 40 tuntia enemmän ja he pitäisivät talvella samat 40 tuntia vapaana, niin tuotanto ja sen kustannukset eivät kärsisi ja työntekijät saisivat silti normaalin sovitun palkkansa.

Ja vastakommenttisi on todennäköisesti se, että työntekijän koko vuoden ansio jää tuolla työaikapankkijärjestelmällä pienemmäksi. Niin jää, olet oikeassa. Mutta kun työn tuottavuus ei muuten parane. Mutta otetaan vielä toinen esimerkki, että saat ajatuksesta kiinni:

Työnantaja lupaa maksaa työntekijälle yhdestä työtunnista yhden euron. Joinakin päivinä hän nykyisellä lisä-systeemillä joutuukin maksamaan siitä enemmän. Toisena hetkenä kun töitä ei ole tarpeeksi tehtäväksi, maksaa työnantaja silti vähintään sen euron tunnilta. Tällöin tuotantokustannus työantajalla nousee -> tuotteet kallistuvat -> ne eivät käy enää kaupaksi -> konkurssi.
 
S. Koskisella on tuo ylityön käsite hieman hukassa.

80- luvun lopulla olin varastonhoitaja. Varaston oli oltava auki ma-pe 8-16 jolloin minun oli oltava paikalla. Piste. Tästä maksettiin palkka. Kuukauden uutuusjulkaisu aiheutti sen, että parina päivänä kuussa työpäivä venyi iltakymmeneen. Kas kun tuotteen saapumisen ja julkaisupäivän väli oli kyseiset pari päivää ja julkaisupäivänä tuotteen oli oltava liikkeissä.

Poikkeuksena toukokuu, jolloin alkoivat koulutarviketoimitukset joissa oli deadlinenä se, että niiden on oltava perillä ennen kuin koulut kesäksi sulkevat ovensa. Jolloin olin töissä ma - su 8-23 lähes koko kuukauden. Ja ei, kesä- tai kiireapulaisia ei vielä toukokuussa ole saatavilla.

Milloin olisin pitänyt työaikapankkivapaani? Kas kun varastoa ei voinut normaalityöaikana pistää kiinni vaikka olisi ollut tiedossa rauhallisempikin päivä.

Minulle olisi ollut samantekevää vaikka ylityökorvauksia ei olisi erikseen maksettu, jos vuodessa kertyneet lisät olisi jyvitetty suoraan kuukausipalkkaani, jolloin liksani olisi noussut ainakin kaksi tonnia. Mutta firman kannalta on turhan riskialtista maksaa potentiaalisista ylitöistä peruspalkkaa henkilölle joka niiden ylitöiden sattuessa kohdalle onkin sillä palkattomalla sairispäivällä.

Sanoisin, että systeemi joka toimii johtoportaalla ja asiantuntijatehtävissä olevilla ei välttämättä toimi pyramidin juurella.
 
  • Tykkää
Reactions: AivanSama

Yhteistyössä