T
Turkilmas
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja Keittiönoita:TottaAlkuperäinen kirjoittaja Huuhkajatar:Kysypäs huvikses ketkä kaikki saa olla kauemmin! Vastaus voi hyvinkin olla "öööö, no Kalle ainakin, niin se on ainakin sanonut..."J aon muuten ihan hyvä koittaa koulun vanhempainilloissa tutustua lapsen kavereiden vanhempiin. Ainakin sen verran, että ollaan puheväleissä ja voidaan keskustella esim just kotiintuloajoista. Kun lapset kasvavat, niin he haluavat sitä kotiintuloaikaansa venyttää pidemmäksi ja vetoavat usein just tuohon, että muutkin saa. Kun lapselle sitten voi sanoa, että no ei ainakaan Mikko, Timi, Jesse ja Janne saa olla noin pitkään, menee lapsenkin "vaatimukselta" pohja pois.
No meillä on sikäli ongelmallinen tilanne, että tiedänkin poitsun olevan, jos ei ensimmäinen, niin ensimmäisten joukossa kotona. Jostain syystä enemmistö naapureiden lapsista saa olla myöhempään ulkona.
Toisaalta meidän poitsu on nuorin sakista ja kovasti ihannoi noita isompia poikia. Aika paljonkin on meillä semmoisia sääntöjä joita taas naapurien lapsilla ei ole. Ja siksi tietty tuo esikoinen katkeraakin katkerampi