4kk ruokailut

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja anskuliini1
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

anskuliini1

Jäsen
02.05.2007
132
0
16
moikka. kuinka monta kertaa teijän 4kk vauvat syö päivässä siis ei yötä mukaan. meijän poika syö 5 kertaa ja neuvolan suositus 6 kertaa mutta en saa mitenkään 6 syöttökertaa päivään kyl joskus menee hermot neuvolan kanssa ku tuntuu että heijän neuvot on ainoot oikeat, meijän poika syö 3 1/2 tunnin välein ja enkä mä nyt väkisin rupee sitä yhtä syöttöä ujuttamaan mihinkään, meillä tämä viisi syöttöä päivässä toiminut hyvin.
 
Jos poika tähän mennessä kasvanut normaalista, ja pojan vointi vaikuttaa hyvältä, eli on virkeän oloinen valveillaoloaikanaan, niin miksi huolestua? Teidän pojalle riittää viidesti päivässä ja that's it! Kumminkaan tuo syöttöväli kun ei tuon pitempi ole..Ja meillä kylläkin vasta 3kk vanha neiti, joka kylläkin syö useammin päivällä (n. 6 kertaa juuri),syöttöväli vaihtelee päikkäreitten (jotka pisimmillään 4 tuntia) mukaan, ja yöllä ei syödä oikeastaan ollenkaan, ensimmäinen syöttö 04-07 välillä..
 
Meilläkin syö 5 x päivässä. Lounaalla ja iltapalalla kasvissosetta ja maitoa, muuten pelkkää maitoa. Tänään 4 kk neuvolassa keskusteltiin ruokailuista ja ne oli tädin mielestä ok, korkeintaan hedelmäsoseen voi lisätä mukaan jos tarvetta lisäkiinteille. Ja meillä poika nukkuu yöllä n 7-8 h putkeen ja päivällä 4 tuntiakin, eli syöttövälit välillä pitkiä.
 

Yhteistyössä